Kredi Almanın Yolu

Ziraat Bankası Kimin, Devletin mi?

17.12.2021
506
Ziraat Bankası Kimin, Devletin mi?

Mithat Paşa tarafından Pirot kasabasında kurulan Ziraat Bankası‘nın temeli Memleket Sandıkları adıyla atılırken 20 liralık ilk tarımsal krediyi 3 ile 12 ay vadeyle verme başarısını gösterdi. Yıllar sonra bir devlet bankası olarak ülkenin ekonomisini ve bankacılık sektörünü yön veren bankanın binlerce ATM’si, yüzlerce şubesinin yanında internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, çağrı merkezi gibi hizmetlerinin yanında yurt dışında da önemli bir hizmet ağına sahip.

Ziraat Bankası Devlet Bankası mı?

Vatandaşa hizmet veren 3 temel devlet bankasından biri olan Ziraat Bankası ülkenin her ilçesine kadar şubeye sahip. Bu sayede en çok ulaşılabilen bankalar arasında ilk sırada yer alıyor.

Ziraat Bankasının temellerinin atılışı 1867 yılına uzanır. Osmanlı döneminde ulusal bir bankanın kuruluşu için yeterli bir sermaye olmamasından dolayı halk para ihtiyacını farklı yollardan karşılamış. Fakat zaman içerisinde duyulan ihtiyaç sonrası Memleket Sandıkları Nizamnamesi ile atılan ilk adım ile başlayan Ziraat Bankası o dönemde daha çok gelirinin çoğunu okul, yol köprü gibi ortak kullanım alanlarının yapımında kullanılmıştır. Bu durum ekonominin zorlu geçmesi ile değişmeye mahkum bırakılırken aynı zamanda bu bozulmaların önüne geçilmesi adına devlet sandıkları merkezi yönetime bağlamaya çalışmış. Merkezi yönetim ile Menafi Sandıkları adıyla hareket eden banka II Abdulhamit döneminde 1888 yılında Ziraat Bankası olarak adını değiştirmiş ve sandıklar banka şubesine çevrilmiştir.

Savaş Yıllarında Ziraat Bankasının Rolü

Ziraat Bankasının ülkede faaliyete geçmesi, modern bankacılık sisteminin yanı sıra özellikle tarım alanındaki krediler için yeni bir dönem olarak kayıtlara geçmiştir. Kuruluşunda her ne kadar çiftçilere kolaylık, tarımın gelişmesi için için atılan adım olarak belirtiliyor olsa da; savaş yıllarında sağladığı maddi destek önem arz eder. Zira bankada bulunan altınlar Atatürk’ün talimatı ile gizlice İstanbul’dan çıkarılarak Ankara’ya getirilmiş ve savaşta maddi açıdan önemli rol oynamıştır.

1924 yılında sıtma salgınının meydana gelmesi neticesinde yurt dışından alınan kinin ilacının Ziraat Bankası tarafından alındığı, şubelerde tutulan defterler ile halka dağıtıldığını da ayrıca belirtmek gerekir.

İlk Yerli Traktör Üretiminde Ziraat Bankası

Türkiye’de ilk yerli traktör üretiminin başlanmasında payı olan Ziraat Bankası traktör parçaları, tarla ıslahı, tohum yetiştiriciliği, meyvecilik, haşerelerle mücadele gibi çiftçilere destek olarak başlasa da günümüzde ülkenin en geniş banka şubesine sahip finans kuruluşudur.

Ziraat Bankası Bünyesindeki İştirakler

Ziraat Bankası bünyesinde ortağı konumunda olan farklı şirketler ile milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Bin bankada olması gereken hizmetleri şirket bünyesinde barındıran Ziraat Bankasının şu iştirakleri bulunuyor.

  • Ziraat Sigorta
  • Ziraat Hayat ve Emeklilik
  • Ziraat Portföy Yönetimi
  • Ziraat teknoloji
  • Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
  • Ziraat Katılım Bankası

Kısacası; Ziraat Bankası çiftçilere destek amaçlı kurulmasına rağmen ülkede tüm sektöre hizmet veren ve devletin finans kaynağı olarak her bölgede banka şubesine sahip bankacılık sektörüne yön veren bir finans kuruluşudur.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.