Kredi Almanın Yolu

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin verdiği desteklerin ilk adresi olan Ziraat Bankası çiftçilerin ihtiyacı olan tarımsal ürünlere verdiği destek kadar hayvan alımı için de maddi destekte bulunuyor. Bu desteğin verilmesinde faizsiz, düşük faizli krediler de söz konusu olurken hibe kredilerde konu edilen başlıklar arasında. Ziraat Bankası hayvan kredisi alımı için koşulları taşıyor olmanız halinde size yakın bir banka şubesine başvurabiliyorsunuz.

Devlet Destekli Ziraat Bankası Hayvan Kredisi

Yıl içerisinde yapılan yeni kampanyalar ve çiftçilere verilen desteklerde olduğu gibi Ziraat Bankasının hayvan alımı için sunduğu kredilerde devam ediyor. Kişinin alacağı hayvan durumu, yapacağı hayvansal üretimdeki durumları itibariyle yapılan başvurular sonrası teminat talep edilebiliyor. Bu teminat karşılığı ise mevcut kredinizi hibe olarak alabilirken, yarısını ödeme yada % 25 ini ödeme gibi imkanlar çerçevesinde destek alabiliyorsunuz. Verilen hibe krediler genel olarak Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giriyor ve son yayımlanan çiftçiye faizsiz kredi desteği 11188 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu destek kapsamında çiftçiye yapacakları tarımsal ve hayvansal üretim için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı veriliyor. Bu kredi imkanları çerçevesinde sığır yetiştiriciliğinden, damızlık düve yetiştiriciliğine kadar destekler söz konusu. Örneğin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için yapılacak yatırımın % 50 si kadar faizsiz kredi söz konusu iken burada alabileceğiniz üst kredi limiti ise 5 milyona kadar çıkarılmış. Ya da yaygınsal hayvansal üretim yapmak istiyorsanız burada 100 bin liraya kadar faizsiz kredi talebinde bulunabilirsiniz. Burada en üst kredi limit tutarı ise 250 bin lira ile sınırlandırılmış. Küçükbaş hayvansal üretimi yapma talebinde olan kişiler için ise en üst limit 5 milyon lira gibi yüksek bir tutar.

Krediye Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Bu kredinin alımı ise Tarım Kredi Kooperatifleri ile koordineli olarak çalışan Ziraat Bankalarından yapılıyor. Ziraat Bankası hayvan kredisi alımı için teminatlar söz konusu. Buradan yapacağınız başvuru ile alabileceğiniz tutar ve limitlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bunun yanında kredinin teminatlandırılması, alınan kredinin geri ödeme koşulları, alınan kredilerin ve ödemelerinin takibi için Ziraat Bankası ile TTK yetkili kılınmış. Başvuru ile birlikte kefil yada ek belgeler talep edilmesi söz konusu olabilir.

Krediye en yakın bir Ziraat Bankası şubesinden başvurabiliyorsunuz. Bazı yorumlarda banka görevlilerinin bu tür kredilerinin olmadığı yönünde tüketicileri geri çevirdiği yönünde. Fakat açıkladığımız gibi 11188 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olması size dayanak oluşturabilir. Ayrıca faizsiz kredi dışında hayvan alımı için ayrıca kredinizi bu destek dışında alabilmeniz de mümkün olacağından bu durumu banka ile görüşmekte fayda olacaktır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi iki farklı türde tahsis edilebiliyor. Birincisi hayvansal üretim için gerçek kişilere verilen diğeri ise girişimci olarak nitelendirebileceğimiz yatırımcılara verilen kredidir. Burada girişimci olmak istiyorsanız yine bu destekler kapsamında 12 milyon 500 bin liraya kadar kredi tahsisleri söz konusu oluyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.