Kredi Almanın Yolu

Ziraat Bankası Günlük Eft Havale Limiti Ne Kadar? Limit Yükseltme

25.08.2020
1.268
Ziraat Bankası Günlük Eft Havale Limiti Ne Kadar? Limit Yükseltme

Bankacılık hizmetleri yasalar çerçevesinde hareket ederken aynı zamanda kendi çizmiş olduğu yasal prosedürleri de uygulamak zorunda kalıyor. Bunun sebeplerini sıralamak gerekirse başta kazanç sağlamak elbette. Bu nedenle yapılan işlemlere de limitler belirlenmiş durumda. Ziraat Bankası da devlet bankası olmasına karşın vatandaşa hizmet açısından esnek davransa da eft havale limiti belirlemiş durumda. Bu limitler çerçevesinde müşterisine olanak veren banka her ne kadar belirlediği tutarlar olsa da  bu tutarları yükseltme imkanları da verebiliyor.

Ziraat Bankası EFT Havale Limiti Yükseltme

Para transferleri konusunda en çok kullanılan işlemler EFT ve havaledir. EFT ve havale işlemleri, para gönderimi sağlamaktadır. Aynı banka hesapları arasında ya da başka bankalardaki hesaplar arasında para transferini EFT ve havale ile sağlamak mümkündür. Hızlı ve basittir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bankaların hepsi, kendi çalışma stratejilerine göre bir limit belirlemişlerdir. Günlük belirlenen bu limit kadar para transferi sağlanmaktadır. EFT veya havale işlemlerinde, limit belirlenmesinin sebebi, ticari kazanç sağlamayı engellemek içindir. Bir önlem için ve aynı zamanda müşterinin güvenliği için bu limitler bulunmaktadır.

Okunmalı : Günlük EFT Havale Limiti Nasıl Yükseltilir?

EFT Nedir? Günlük Limiti Nedir?

EFT, Elektronik fon transferinin kısaltılmışıdır. İki farklı banka arasındaki para transferini sağlamaktadır. Türkiye’ye 1992 yılında gelmiştir. TL cinsinde para transferi yapmaktadır. Mevcut olan tüm bankaların günlük EFT limiti farklıdır. Ziraat bankasının günlük EFT limiti 50.000 TL’dir. Ancak bu limit arttırılabilmektedir. Bu artış müşteri ve banka ilişkisine bakılarak yapılmaktadır. Müşteri ile bankanın çalışma sıklığına ve hesap hareketlerine bağlı olarak bu limit 75.000 TL – 100.000 TL arasında yükseltilebilmektedir. Yani limitin artışı müşterinin hareketlerine bağlıdır. Tıpkı artış gibi bu limiti düşürmek de mümkündür. EFT işlemini yapabilmek için gönderici ve alıcının farklı bankalarda hesaplarının bulunması gerekmektedir. Gönderici, alıcıya ait IBAN numarası, alıcının adı – soyadı, bilgilerini girerek transferi sağlayabilir. Para transferini, ziraat mobil bankacılığından, telefon bankacılığından, ziraat banka ATM’lerinden sağlayabilirsiniz. Yatırdığınız tutar kısa sürede  alıcıya ulaşacaktır.

Okunmalı : Bankaların EFT Saatleri

Havale Nedir? Günlük Limiti Nedir? Nasıl Arttırılır?

Havale, aynı bankadan hesapları bulunan müşterilerin birbirlerine para transferini karşılar. Farklı bir banka kullanılmaz. Farklı banka kullanılmadığı için daha az masraflıdır ve hızlı para transferi sağlanır. Bu yüzden, EFT’ye göre daha çok tercih edilmektedir. Para kesimleri daha az olmaktadır. Tıpkı EFT işleminde olduğu gibi alıcının IBAN numarası ya da hesap numarası ile yapılmaktadır. Internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM şubelerinden para transferi sağlanmaktadır. Ziraat bankası günlük havale limiti, 50.000 TL’dir. Müşterinin, banka hareketlerine göre limit artışı sağlanmaktadır. Havale limitini arttırmak için bankanıza başvurmanız gerekmektedir. Banka sizin hesap hareketlerinize bağlı olarak bu talebinizi onaylayacaktır. Limitiniz 75.000 ile 100.000 TL arasında arttırılabilmektedir. Bazı durumlarda, bu limit düşürülmektedir.

EFT Havale Yapımında Güvenlik Amaçlı Limit

Kişiler ve kurumlar dilerlerse yüksek tutarlarda bulunan günlük eft ve havale limitlerini kısıtlama yoluna gitmek isteyebiliyor. Bunun en büyük nedeni ise güvenlik amaçlı olması. Hesaplarındaki yüksek tutarların başka hesaplara geçirilmesi endişesi kişilerin limitleri düşürme yoluna gitmesine de sebebiyet verebiliyor.

EFT ve Havale  İşlemlerinde Neden Limit Arttırılır?

EFT veya havale işlemleri son zamanlarda sıklıkla kullanılan işlemlerdir. Büyük şirketler, yüksek meblağlarda para aktarımı yapabileceği gibi, küçük para aktarımları da yapılmaktadır. Bazı durumlarda koyulan limitten daha fazla para aktarımı sağlanır. Firmaların maaş yatırdıkları gibi durumlarda bu sorun yaşanmaktadır. Bu durumlarda limit arttırılmak istenir. Bunun için ziraat banka şubenize başvurmanız gerekmektedir. Ziraat bankası, müşterinin  hesap hareketleri ve müşteri- banka ilişkisine bağlı olarak bu talebi onaylamaktadır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.