Kredi Almanın Yolu

Ziraat Bankası ATM Ehliyet Harcı Ödeme İşlemi

21.02.2020
5.144
Ziraat Bankası ATM Ehliyet Harcı Ödeme İşlemi

Ziraat Bankası ATM Ehliyet Harcı Ödeme İşlemi

Bankaların hepsi yeni kimlik ve ehliyet alımları için ödenmesi gereken harç tutarlarını tahsil etmekle yetkilendirildi. Bu manada şube ve ATM ağı ile en büyük kitlelere ulaşan Ziraat Bankası Nüfus müdürlüklerinde yapılan işlemler için ücret ödemesini alma yolunda önemli adımlar attı. Ziraat Bankası ATM ehliyet harcı ödeme işlemi de bunlardan sadece bir tanesi. Pe ki nasıl ödeyeceğiz? Ziraat bankası bankamatiklerinden ehliyet parası yatırma işlemi için atacağınız birkaç adım bulunuyor.

Ziraat Bankası Bankamatikten Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet alımı için randevu alımı öncesi ve Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce ilk yapılması gereken husus ehliyet harcını ödeme işlemidir. Bu ödemeyi yapabilmek için önünüzde birden çok alternatif bulunuyor. Bunlardan sadece birisi bankamatikler aracılığıyla ödemek. Ancak ülke genelinde en büyük banka şubesi ve bankamatik ağına sahip Ziraat Bankası tüketicilere en çok ulaşan olarak bu manada daha çok hizmet verdiği bir gerçek. Sebep budur ki arayışların içerisinde Ziraat bankası ATM ehliyet harcı ödeme işlemi nasıl yapılır bulunuyor. Bu ödeme işlemi için yapmanız gerekenler şunlar;

  • Kartsız giriş ile giriş yapın.
  • İşlemler menüsünden ödeme menüsünü seçin.
  • Burada vergi türü olarak görünen ehliyet harcı için vergi ödemelerini seçin.
  • Sürücü Belgesi ve Kimlik yenileme menüsü ile devam edin.
  • Açılan sayfadan yeni ehliyet işlemleri menüsünü seçin.
  • TC numaranızı yazın. Numara sonrası isminizin ve soy isminizin ilk iki harfi gelecektir. Doğru ise devam edin.
  • Ehliyet harcı ödemeyi seçin.
  • Ekranda yatırmanız gereken tutar görünür. Buradan onay vermenizin ardından açılan para koyma haznesine paranızı koyun.
  • Bankamatik size makbuz isteyip istemediğinizi sorar. Burada alıp almamak size kalmıştır. Zira nüfus daireleri sizden makbuz istememektedir. Bunun nedeni TC numara üzerine yatırılan ücretlerin sistem üzerinden anında görünüyor olmasıdır. Nitekim Nüfus Müdürlüğü personeli sizin TC numaranızı sorguladığı zaman buradan ödeme yapmamanız halinde işlemlerine devam edememektedir. Önemli husus sizin TC numaranızı doğru girmenizdir.

Okunmalı : Sürücü Belgesi Parasını İnternetten Yatırma

Ziraat Bankası Hesabından ATM’den ehliyet Harcı Ödeme

Ziraat Bankası müşterileri bu ödeme işlemini kendi hesapları üzerinden yine ATM kanalıyla da yapabilmektedir. Bu işlem için hesabınızın kartı ile giriş yapmanız ve ödemeler menüsünü seçtikten sonra hesaptan ödeme ile devam etmeniz yeterli olur. Nakit ödeme işlemine gerek kalmadan bu anlamda Ziraat Bankası ATM Ehliyet Harcı Ödeme işlemleri bitirilmiş olur.

Okunmalı : Yeni Ehliyet Parasını ATM’den Yatırma

PTT Şubelerinden Ehliyet Harcı Ödeme

Ehliyet ücreti ödeme işlemleri arasında PTT şubeleri, banka şubeleri, İnternet bankacılığı, interaktif vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödeme gibi bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunun yanında ülke genelinde vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek adına Nüfus müdürlüklerinin bulunduğu hükümet konaklarında PTT şubelerin açılmaktadır. Bu şubeler aracılıyla da anında ödeme imkanlarına sahip olabiliyorsunuz.

Kredi Kartından Ehliyet Harcı Ödeme

Nakit parası olmayan kişiler önemli tutarlara neden olan ehliyet harcı ödeme işlemini kredi kartından da yapabiliyor. Bu kolaylık kişilere Maliye Bakanlığınca interaktif vergi dairesi sayesinde veriliyor. Buradan giriş yaptıktan sonra TC numaranız ile kullanmış olduğunuz her bankanın kredi kartı ile ödeme imkanların sahipsiniz. Bu sayede de ehliyet harcı ödeme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.