Kredi Almanın Yolu

Yüksek Miktarda Kredi Almak İstiyorum diyenlere Yüksek Kredinin Püf Noktaları

22.06.2020
785
Yüksek Miktarda Kredi Almak İstiyorum diyenlere Yüksek Kredinin Püf Noktaları

Nakit ve taşıt ile ev alımı gibi yüksek miktarlardaki tutarlara neden olacak nakit ihtiyacını karşılamak adına bankalara başvuru yapmak zorunda kalıyoruz. Zira büyük tutarda para biriktirmek zor. Bu nedenle bu tutarları bankalardan karşılamak ve taksit taksit ödemek en kolayımıza gelen. Fakat burada gelirimiz, giderlerimiz, kredi notumuz gibi hususlar nedeniyle alabileceğimiz kredi tutarları da limitlerle sınırlı. Bu nedenle yüksek miktarda kredi almak istiyorum diye bir sorunuz bulunuyorsa yüksek kredinin püf noktalarını iyi bilmek gerekir.

Öncelikli olarak yüksek tutarlarda kredi tahsisi yapılabilmesi için yüksek geliriniz olması gerekir. Örneğin 50 bin lira kredi almak istiyorsanız maksimum vadelerde bu kredinin ödemesini  karşılayabilecek gelire sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde yasalar gereği kredi verimi söz konusu olmaz. Bu anlamda yüksek kredinin püf noktaları sizin biraz daha istenilen tutara yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Öncelik Uygun Faiz Oranında Kredi

Yüksek oranlarda kredi taksitinin ödenebilmesi için faiz oranının da düşük olması gerekir. Bu oran ne kadar düşerse ödeme gücünüz artar böylelikle de kredi limitiniz artacaktır. Bankalar arasında faiz oranı olarak önemli farklar söz konusu olabiliyor. Öyle ki 0,50 ve daha yüksek oranda faiz farkları söz konusu. Bu farklarda ödeme açısından önemli tutarlara sahne oluyor. Kredi alımı öncesi bankaların hepsi size kredi tahsisi yapmayabiliyor. Bu engelinizi de düşünerek bankalar arasındaki oranları incelemeli ve kampanyalarına göz atmalı. Buradaki küçük ayrıntılar bile sizin avantajınız anlamına geleceğinden önemli. Bu nedenle en uygun kredi en uygun faize sahip olanıdır.

Kredinin Vadesi Kredi Limitine Etki Ediyor

Almak istediğiniz kredinin vadesini kısa tutmanız halinde kredi taksit ödemeniz yükselir. Bu durum sizin kredi limitinizi düşürür. Fakat en uzun vadede kredi almak taksit ödemesini düşüreceğinden aradaki fark nedeniyle alabileceğiniz kredi limitini artıracaktır. Bu alternatifi de değerlendirerek hareket etmeniz sizin yüksek miktarlarda kredi almanıza neden olur. Ülkemizde en uzun vade güncel olarak konut kredilerinde 120 ay iken tüketici kredilerinde 60 aydır. Bu nedenle vadeyi artırmak sizin kredi limitinizi yükseltir.

Yüksek Gelir Yüksek Kredi Tutarı Anlamına Geliyor

Mevcut gelirleriniz ile ödeme taksit limitiniz artış gösterir. Bu artış da sizin alabileceğiniz kredi limitini artırıyor. Yasal olarak iş yerinizdeki gelirinizin yanında bazı gelirlerde bulunuyor ki bunlar sizin kredi limitinizi yakından ilgilendiren husus. Örneğin kiralar. Üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulünüzü kiraya vermişseniz bu geliri belgelendirmeniz sizin daha fazla kredi almanıza katkı sağlayacaktır. Ek gelirleriniz mutlaka yazılı ve dayanak belgeleri ile belgelendirilmelidir.

Alacağınız Kredi Miktarını Belirleyin

Yüksek kredi limitinin yanında sizin gerçekten ihtiyacınız olan kredi miktarını belirlemeniz faydalı olur. Kredi alımları konusu itibariyle limitler ve vadeler ile sınırlı. Örneğin konut alımı yapmak istiyorsanız alacağınız evin bedelinin yüzde 80 oranında kredi alabiliyorsunuz. Yada ihtiyaç kredisi söz konusu ise gelirinizin en fazla % 75 lik kısmı ile ödeme taksiti belirleyerek kredi alıyorsunuz. Buradaki limitler tamamen yasal limitler ve BDDK yönetmelikleri çerçevesinde yapılıyor.

Kredi Skoruna Göre Kredi Faizi

Bankalar son dönemlerde kredi kampanyası düzenlerken kredi skorlarına göre faiz oranı hizmeti vermeye başladı. Bu durum kişinin skoruna bağlı olarak daha yüksek faiz oranından kredi alınması söz konusu ediyor. Kredi notunuz uygun şartlarda ise daha az faiz ile daha yüksek miktarda kredi alımının yolunu açıyor. Bu anlamda gerçek kişi olarak kredi notunuzu sorgulamanız önemli bir adım olabilir. Burada finans kuruluşlarınca yapılan kampanyalar da yakından takip edilirse yine sizin avantajınız anlamına geliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.