Kredi Almanın Yolu

Yırtık Para Değiştirme, Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir?

14.07.2020
1.609
Yırtık Para Değiştirme, Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir?

Ülkemizin yasal para birimi olan TL hem kağıt yani banknot olarak hem de madeni olarak basılıyor. Madeni paralar her ne kadar kendini koruyor olsa da, kağıt paraların çeşitli fiziksel darbelere maruz kalması neticesinde de yırtılma, eskime gibi bir sorunla karşılaşılabiliyor. Yapılan harcamalar ile aldığınız para üstü yada bir bankamatikten çektiğiniz paralarda yıpranmış ve yırtılmış olabiliyor. Bu durumdaki yırtık para değiştirme işlemi yenisi ile söz konusu olsa da birer tüketici olarak vatandaşlar bu durumun pek farkında değil.

Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir?

Türkiye’de paranın basılması, dağıtılması, yenilenmesi ve değiştirilmesi işlemi tamamen Merkez Bankasına aittir. Yani Merkez Bankası söz konusu eski, yıpranmış ve yırtılmış paraları değiştirmektedir. Fakat bu bankaya ulaşım söz konusu olmadığından güncel olarak en yakın değişim adresi Ziraat Bankası şubeleridir. Özel bankalar yırtık para değiştirme işlemi yapmaz. Yırtık paralarınızı almaz. Bunun için Ziraat Bankası şubelerine başvurmak gerekir. Fakat burada bilinmesi gereken husus hangi paraların değiştirilebildiği, değişim için şartların neler olduğudur. Daha ayrıntılı olarak Yırtık Paralar Değiştirilir mi? başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yırtık paraların değiştirilmesinde herhangi bir evrak talebi söz konusu olmasa da, paranın neden bu hale geldiği hakkında sorularla karşılaşılabilir. Burada banka sizin yırtılmış paranızı almakla yükümlü. Sonuçta devletin parası ve yenisinin basılması söz konusu edilebiliyor.

Paralarda Zaman Aşımı

Yeni Türk Lirası ile 6 sıfırın atılmasının ardından TL’ye dönüş ile yeni paralar piyasalara sürüldü. Bu sürülen paraların hepsi 1 Ocak 2010 tarihinden bu yana 10 yıllık zaman aşımı ile miadının dolması ile değiştirilmesi söz konusu edilebilecek. Madeni paralarda ise zaman aşımı bir yıl ve bu süre Aralık 2010 tarihinde dolmuş durumda.

Hangi Paraları Değiştirebilirim?

Piyasada bulunan paraların üzerindeki yazıların okunamayacak şekilde olması, paranın kirli, yıkanmış yada boyaya bürünmüş olması, yanmış ve yırtık yerlerinin olması sonucu banknotun yarısından daha az kısmının zarar görmesi halinde ve tek parça olması halinde mevcut paranızın değeri kadarıyla yenisi ile değiştirilmektedir. Eğer siz burada bir paranın üçte birini götürüp değiştirmek isterseniz banka sizin paranızı değiştirmeyecektir. Fakat üçte ikisini götürdüğünüz zaman değişim söz konusu olacaktır.

Özel Bankalarda Yırtık Para Değişimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının tanımına göre Merkez Bankası, TC Ziraat Bankası ve özel bankalar ile finans kuruluşlarının yırtık para değişimi yapması gerekmektedir. Fakat burada bankaların bu durumun dışında kalmak istemesi nedeniyle değişimden uzak kaldıkları ve vatandaşların taleplerine olumlu yanıt vermediklerini bilinmektedir. Bu durumun netliğe kavuşması adına Merkez Bankasına yada BBDK ya gerekli başvurular yapılabilir.

Yırtık Yabancı Paralar Nasıl Değiştirilir?

Ülkemizde yırtılmış ve yıpranmış yabancı paralarda değiştirilebilmektedir. Bu durum tamamen bankalar ile finans kuruluşlarını n bakış açısına bırakılmış olmasına rağmen yanan, eskiyen ve yıpranan yabancı döviz paralarının benzeri nitelikte değiştirilmesi ticari bankalar ve döviz büroları aracılığıyla yapılabilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.