Kredi Almanın Yolu

Yırtık Para Değiştirme, Nasıl Değiştirilir?

14.07.2020
1.300

Yırtık Para Değiştirilir mi? Kimler Yırtık Paraları Değiştirir? Yırtık Para Değişimindeki Yasal Zemin? Hangi yırtılmış paralar değiştirilir? Bu gibi sorularımıza cevap bulacağız.

Ülkemizin para birimi TL basımında kağıt yani banknot para ile metal olarak yapılırken zaman içerisinde bu paralar yıpranabiliyor. Burada metal paralarda bir yıpranma söz konusu olmasa da kağıt banknotlar bir çok temas sonrası yırtılabiliyor, yıpranabiliyor ve üzerindeki yazılar da okunamaz hale gelebiliyor. Kağıt olmasından dolayı da her türlü hasar görmeye yakın olan kağıt paraların değişimi de söz konusu. Zamanla yırtılan paraların değiştirilmesi ise bankalar kanalıyla yapılmaktadır.

Yırtık Para değişir mi?

Öyle ki kağıt paralar türlü sebepler yüzünden yıpranıyor. Zira bazı medya kuruluşlarında farelerin kemirdiği paralardan bahsediliyor. Bu tür olaylar neticesinde yıpranan ve kullanılamaz hale gelen paraların değişimi Merkez Bankası ve Ziraat Bankası kanalıyla yapılabiliyor. Söz konusu paralar ile ilgili hususlar yasal yönetmelik düzenlemeleri neticesinde belirleniyor. Yırtık Paralar Alınır mı?

Yırtık Paralarda Özel Bankaların Konumu

Özel bankaların yırtık paraları değiştirme imkanları olsa da bu imkanlardan uzak hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bunun için vatandaşlar ellerinde bulunan paraların yenisi ile değiştirilmesi için özel bankalara yaptığı talepler ile elleri boş dönerken burada en kolay yol merkez bankası ve devlet bankaları ilk tercih oluyor.

Yırtık paraların değiştirilmesinde kaideler bulunuyor. Bunların başını ise yırtık paranın en azından 2/3 oranının sağlam durumda olması gerektiği. Daha az bir bölümü bulunması halinde bankalar yenisi ile değişime gitmiyor. Fakat köşesi yırtık, yazıları silinmiş yada orta kısmında delik olan paraların değişimine bire bir imkanlar çerçevesinde yaptırabilirsiniz. Örneğin elinizde 200 TL varsa bu parayı sağlam bir şekilde yeni bir 200 TL ile değiştirebiliyorsunuz. Değiştirilen bu para kayda alınıyor ve neden bu hale geldiği de bu kayıt ile tutanak altına alınıyor. Ayrıca bu işlem için masraf ödemesi de yapmanız gerekmiyor.

Paranın Miadı 10 Yıl

Basılan ve piyasaya sürülen paraların miadı 10 yıl olarak belirlenmiş. Bu süre sonundaki paralar imha edilirken yenisi ile değiştiriliyor. Kullanımdan kaldırılan paraların değişimi ise 1211 sayılı yasa ile belirlenirken bu hususlar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. Yırtık Paralar Ne Olur?

Bankaların Para Değiştirme Günleri

Bankalar burada para değişiminde belirli bir gün aralığı kullanabilir. Yani para değiştirme günleri düzenlenebildiği gibi talep ile başvuru anında da hemen değişime  söz konusu edilebilir. Burada elinizde yırtık yıpranmış para bulunuyorsa bunun değişiminin mümkün olmadığı kanısıyla bir kenara atılmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2