Kredi Almanın Yolu

Yerli ve Milli Elektrikli Traktör Fiyatı Ne Kadar?

Yerli ve Milli Elektrikli Traktör Fiyatı Ne Kadar?

Yerli ve milli elektrikli traktör müjdesini aylar öncesi Cumhurbaşkanımız Erdoğan vermişti. Geçen süre içinde yapılan hazırlıklar neticesinde elektrikli traktörün seri üretimine Haziran ay’ı içerisinde geçilmesi planlanıyor. Çiftçinin en çok merak ettiği husus ise yeni elektrikli traktörlerin ne kadar ücretle satılacağı yönünde. Yani Elektrikli traktör kaç lira olacak? Sorumuz bu.

Haziran’da Seri Üretime Geçiliyor.

Son yıllarda elektrikli araçların üretimine dünya genelinde ağırlık verildi. Bu anlamda Türkiye’de de atılan adımlar söz konusu ve yerli oto gibi yerli traktör üretimi çalışmaları da son hızla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan traktörlerin üretimine seri olarak Haziran ay’ında geçilmesi planlanırken bu aşamada ön siparişler çoktan alınmış durumda. 20 dakika şarj süresi ile 5 saat çalışma imkanı verecek olan bu traktörlerin artan mazot fiyatları karşısında çok talep görmesi bekleniyor. Ancak çiftçi diğer taraftan da yerli olarak üretilecek olan elektrikli traktörlerin fiyatlarının ne olacağını merak ediyor.

Elektrikli traktör üretimi ZY Elektrikli Traktör ile Ziraat Bankası ortak üretimi olarak piyasaya sunulacak. 2020 yılının sonu ile seri üretime geçileceği duyurulan traktörlerin tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle üretimi de ertelenmek zorunda kalındı. Büyük boy traktör seri üretimine Haziran’da geçilmeyi planlanırken bahçe ve orta büyüklükteki elektrikli traktör üretimi de ilerleyen dönemde yapılacak.

Yerli Elektrikli Traktörlerin Özellikleri

Küçük boy elektrikli traktör 130-140 beygir gücü ile yapılacak ve genel olarak bahçe kullanımı için tasarlandı. Bu traktör 20 dakikalık şarj süresi ile 5 saate kadar çalışabilecek.

Orta boy elektrikli traktör 220 beygir ile dünya standartlarının üzerinde olacak. Bu traktörün seri üretimine ise 2022 yılında geçilmesi planlanıyor.

Büyük boy traktörün ise 320 beygir gücü ile piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Elektrikli Traktörlerin Fiyatı Ne Kadar?

Mazot fiyatlarında ciddi artışlar sonrası çiftçinin en çok masrafı olan yakıt ihtiyacının elektrikli traktörler ile karşılanması büyük önem taşıyor. Henüz seri üretime geçilemeyen traktörün pilinin fiyatının 50 bin dolar seviyelerinde olduğu açıklanmıştı. Ön siparişleri de alınan yerli ve milli elektrikli traktörlerin fiyatları ise satışa çıkarılmasının ardından netlik kazanacak. Yapılan işe göre yaklaşık olarak günlük 350 lira mazot masrafını 20-25 lira seviyelerine indirecek olan bu traktörlerin fiyatları da büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.