Kredi Almanın Yolu

Yeni Vergi Affı Gelecek mi? 2022 Yılında Vergi Borcu Affı Olur mu?

Yeni Vergi Affı Gelecek mi? 2022 Yılında Vergi Borcu Affı Olur mu?

Hatırı sayılır bir vergi borcunu ödeyemez durumda olan kişilerin sürekli arayış içerisinde olduğu bir bakıma alışkanlık haline gelen vergi affı. Son yıllarda sürekli bir af ile karşılaşan tüketici ve esnaf yine borçların birikmesi ile aynı beklentinin içerisine girdi. Zira Coronavirüs salgını sonrası atılan adımlar ile vatandaşın yaralarının sarılmaya çalışılması yeni vergi affı geliyor mu sorusuna neden oldu.

Vergi Affı Yapılacak mı?

İçindekiler

Ekonomik olarak son dönemde önemli tedbirler alındı. Virüs salgını sonrası vatandaşa ve esnafa önemli kolaylıklar sağlayan ekonomi kurmayları mevcutta 2022 vergi affı ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle genel bir Vergi affı söz konusu değil.

Vergi İndirimi Neleri Kapsıyor?

Zor durumda olan esnaf ve vatandaşa destek amaçlı olarak tam anlamıyla af olmasa dahi atılan bazı adımlar mevcut. Nitekim Gelir Vergisinde değişiklik yapılmasına dair Tebliğ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi ve burada yürürlük tarihi de 1 Ocak 2020 olarak belirlendi. Bu anlamda 2022 vergi affı var mı? Vergi borcu yapılandırma olacak mı? Vergi indirimi yapılacak mı soruların oluşması bu tebliğe bağlanabilir.

Ne Kadar Vergi İndirimi Yapılacak?

Yeni tebliğe göre hesaplanan vergilerin % 5 gibi bir rakamının indirilmesi söz konusu. Ancak vergi indirimi yapılabilmesi için açıklanan ticari, Ziraat ve meslek faaliyetleri sonrasında gelir vergisi mükellefi durumundaki kurumlar vergisi mükelleflerinden belli şartları taşıması halinde indirim sağlanacak. Tebliğde indirimin hesaplanmasındaki cari yıl ve bu yıldan önceki son iki yıla ait beyannamelerin süresinde verilmiş olması gerekiyor. Bununla birlikte söz konusu indirimin hesaplanacağı beyannamenin veriliş tarihi itibariyle vergi beyannameleri  üzerine tahakkuk eden vergilerin de ödenmiş olması gerekiyor. Yanında oluşan vergi cezaları da dahil olmak üzere vadesi geçen borcun 1000 TL üzerinde olmaması gerekiyor.

Söz konusu yapılandırma ve indirimler ile birlikte vergi affı olması halinde ayrıntılara sitemizden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.