Kredi Almanın Yolu

Yeni Nüfus Cüzdanı Çıkarma Yenileme Nasıl Nereden Yapılır?

23.12.2021
698
Yeni Nüfus Cüzdanı Çıkarma Yenileme Nasıl Nereden Yapılır?

Yeni kimlik kartı başvurusu, yeni nüfus cüzdanı çıkarma işlemi nasıl yapılır, Yeni nüfus Cüzdanı yenileme işlemi. Tüm bu sorularımızın cevabı yazımız içerisinde bulunuyor.

Yeni çipli nüfus cüzdanları Nüfus Müdürlüklerinden yapılan başvuru sonrası adresinize kadar postayla gönderiliyor. Başvuru esnasında size geçici bir belge veriliyor ve bu belge nüfus cüzdanı yerine geçiyor. Yeni kimlik alımı için ülke genelinde bulunan il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerine fotoğrafınız ve kimliğiniz ile başvuru yapabiliyorsunuz. Yeni nüfus cüzdanı yani yeni kimlik çıkarma yenileme işlemi için kurumda harcayacağınız 10 dakika size yeterli oluyor.

Yeni Kimlik Çıkarma Yenileme Nasıl Oluyor?

Yeni kimlik başvurusu dört farklı neden için olabiliyor. Birincisi yeni kimlik talebi, ikincisi kayıp veya yıpranmalar, üçüncüsü evlilik ile soyadı değişikliği yada dünyaya yeni açan bebeklerimiz için yeni doğan bebek nüfus cüzdanı için oluyor. Burada yeni kimliğinizi almanıza rağmen kaybetmeniz halinde de başvuru yaparak yeni çipli kimlik talebi yapabiliyorsunuz.

Okuyun : Randevu Almadan Yeni Kimlik Nasıl Alınır?

Yeni Kimlik Alımı İçin Gerekli Belgeler?

Yeni kimlik başvurusu öncesi kimliğiniz olması gerekir. Burada kimliğiniz yok ise birinci derecede yakın birisini kimliği ile beraber Nüfus dairesine gitmeniz gerekir. Burada birinci derece derken eş, kardeş, anne yada baba ile gidilmesi gerekiyor. Kimliğiniz yerine sizin adınıza olan pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı gibi belgeler ile gitmeniz de yeterli oluyor.

Başvuruda biyometrik bir fotoğrafınızın olması gerekiyor. Bu fotoğraf bir kağıda yapıştırılarak altına imzanız alınıyor ve sisteme taranarak yükleniyor. Bundan sonra bu fotoğrafınızı isterseniz alabiliyorsunuz. Zira kartın üzerine fotoğrafınız basılıyor.

Nüfus Cüzdanı Bedelini Ödeyin

Bir diğer gerekli işlem ise alacağınız kimlik için ücretini ödemeniz oluyor. Güncel yeni kimlik değişim ücreti 22,5 TL. Bunun için ödeme yollarını kullanabilirsiniz. Bunun için yeni kimlik parasını yatırmanın 5 yolu başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Nüfus cüzdanı bedellerinin ödendiğine dair dekont yada belge götürmenize gerek yoktur. Burada sistem üzerinden anlık olarak ödendiği görülmektedir.

Evlilik İçin Yeni Kimlik Belgeleri

Evlilik için eski kimliğiniz ile başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak yeni evliyseniz ve sisteme evliliğiniz kaydedilmemişse burada evlilik cüzdanınız ile gitmeniz gerekir. Evlendirme daireleri tescillenen evlilikleri nüfus müdürlüklerine bildirir ve bu bildirim sisteme kayıt ile son bulur. Burada kaydedilmişse evlilik cüzdanınıza ihtiyaç bulunmaz. Burada yine fotoğraf ile ücretini de ödemeniz gerekiyor.

Boşanma Nedeniyle Yeni Kimlik Değiştirmede İstenilen Belgeler

Eski kimliğiniz ve boşandığınıza dair kesinleşen karar örneği ile nüfus müdürlüğüne başvuru yapabiliyorsunuz. Burada kesinleşen karar nüfus müdürlüklerine mahkemeler aracılığıyla da geliyor. Bu kararın gelmesi ile sisteme işlenmişse bu belgeye de gerek yoktur. Biyometrik fotoğrafınız ve ücretini ödeyerek başvuru yapabiliyorsunuz.

Yeni Kimlik Kaybı Sonrası İstenilecek Belgeler

Yeni çipli kimlik kartınızı almanıza rağmen kaybetmişseniz bunun için kayıp ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret güncel olarak 45 Liradır. Bu ücretin yanında kayıp olduğu için birinci derece yakınınız ile Nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.