Kredi Almanın Yolu

Yeni kimlikler kaç yıl geçerli olacak?

23.12.2021
346
Yeni kimlikler kaç yıl geçerli olacak?

Birçok insan çipli yeni kimlik kartlarını kullanmaya başlasalar da eski nüfus cüzdanlarını kullanmakta olan kişi sayısı da bir hayli yüksektir. Özellikle yıl sonlarında çıkan söylentiler ve sosyal medya paylaşımları tüketicinin yeni kimlikler ile alakalı sorularının artmasına neden oluyor. Kimlik ücretlerindeki afaki artış korkusu, eski kimliklerin sürelerinin dolması gibi nedenler vatandaşı ürkütürken özellikle yeni kimlik kaç yıl geçerli sorusuna cevap aranıyor.

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

Nüfus ve Vatandaşlık işlemlerinin resmi internet sitesinden yapılmış olan açıklamaya göre, yeni kimlik kartları başvuru tarihi süresinden itibaren 10 sene süreyle geçerli olmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde kişinin kimlik kartını kaybetmesi gibi durumlarda yeniden harcını ödeyerek nüfus müdürlüklerine yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

Eski Kimlikler Ne Kadar Geçerliliğini Koruyacak?

Yeni kimlik kartına son geçiş süresi olarak 2020 senesi verilmişti. Fakat birçok kişinin büyük bir kısmın daha yeni kimlik kartlarını almamasından ötürü bu süre 2023 senesine kadar uzatılmıştır. Bundan dolayı mevcutta bulunan nüfus cüzdanları 2023 senesine kadar kullanılmaya devam edecektir.

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Çipli olan yeni kimlik kartlarına geçiş zamanı beklenenden daha uzun bir süre sürmesinden ötürü son başvuru tarihi de uzatılmıştır. Çeşitli sosyal medya üzerinde yapılmakta olan paylaşımlarda yeni kimlik değişim süresinin dolmuş olduğunu yeni kimlik kartına geçmemiş olan kişilerin para ve hapis cezası uygulanacak olduğu gibi iddialar ortaya atılsa da İçişleri Bakanlığı tarafınca bunlar yalanlandı. Kişiler yeni kimliklerini 2023 senesine kadar başvurarak alabilecekler.

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sayfasında bulunmakta olan fiyat listesine göre, yeni kimlik çıkartmak için ödenmesi gerekmekte olan harç bedeli 25,00 tl’dir. Bu harç, alacağınız kimlik çeşidine göre değişirken kanuni bildirim süresi kapsamı içerisinde yeni doğmuş olan bebekler içinse çıkartılan yeni kimlik kartlarından alınmamaktadır.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkartılır?

Yeni kimlik kartını alabilmeniz için öncelikle NVİ’nin web sayfası yada Alo 199 çağrı merkezi üzerinden yeni kimlik randevusu alınması gerekmektedir. Yeni kimlik başvuru işlemleriyse randevusuz şekilde yapılabilmektedir. Birçok kişi yeni kimlik kartlarını çıkartabilmek için Nüfus Müdürlüklerine gitmekte olsa da uzun süreler boyunca beklemeden randevu alarak sıra beklemeden yararlanabilirler.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Başvurudan sonra beş dakika içerisinde yenilenmekte olan eski nüfus cüzdanlarının aksine yeni kimlikler Ankara’da üretime çıkmaktadır. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra hemen teslim edilmemektedir. Yeni kimlik kartları hazırlanarak, ikametgah adresinize 7 iş günü içerisinde gönderilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.