Kredi Almanın Yolu

Yeni Kimlik Ücret Farkı Nereye Yatırılır?

13.12.2021
2.860
Yeni Kimlik Ücret Farkı Nereye Yatırılır?

Yeni kimlik alımında Aralık ay’ı itibariyle yatırılan ücretler yeni yıla girmemiz ile birlikte değişti. Bu anlamda 2020 yılı içerisinde kimlik değiştirme ücreti yatıran kişiler 2022 yılında kimlik başvurusu yapmaları için yeni düzenleme üzerinden para yatırması gerekecektir. Bu amaçla yeni kimlik ücreti farkı nereye yatırılır soruları sorulmaktadır. Kimlik ücretleri yatırılırken özellikle internet vergi dairesi üzerinden vergi müdürlüğü ya da maldürlüğü seçimi yapılmaktadır. Bu seçim sizin yatırdığınız paralar ile ilgili sorun yaşamanız halinde sorunu gidermeniz için sunulur.

Kimlik Ücretini Yatırdıktan Sonra Başvuru Alınıyor

Yeni kimlik ücreti fark yatırma olayı yoktur. Bu işlem için kimliğinize güncel rakam olan 25 TL üzerinden yatırım yapmanız gerekir. Bu ücreti yatırdıktan sonra da Nüfus Müdürlüğüne başvurarak yeni kimlik işlemlerini başlatabilirsiniz. Vatandaşlar bu oluşan fark ile kimlik alamadıklarını bilmemekte. Bu nedenle mağdur olmaktadır.

Yeni kimliklerin basımı ve dağıtımı ile birlikte Nüfus Müdürlüklerini bir yoğunluk kaplasa da, bir nevi rahatladığı bir durumda bulunuyor. Geçmiş dönemlerde nakit paralar ile nüfus cüzdanı parası ödeyen vatandaş artık bu işlemi farklı kanallardan yapıyor. Bu nedenle de yeni kimlik ücreti nasıl yatırılır sorusu soranlar için önemli ipuçlarını sayfamızda verdik.

Önceki Yıl Ücret Yatıranlar

Geçtiğimiz yıl yeni kimlik ücreti yatırmasına rağmen başvuruyu yapamamış olan kişiler yeni kimlik ücretlerini yatırma yoluna gidebilir. Yada seçtiği vergi dairesine giderek 2020 yılı içerisinde ödenen tutarın iptali ile 2021 yılı yeni kimlik ücretini yatırabilirler. Bu sayede aradaki fark ödemesi ile yeni nüfus cüzdanı başvurusunu yapmış olurlar.

Hangi Vergi Dairesine Gidilmeli

Tüketici kimlik harç ödemesi yaparken internetten vergi dairesini kendisi seçmektedir. Burada zaten uyarı bölümünde size en yakın dairenin seçilmesi uyarısında bulunulur. Bunun sebebi sonradan oluşacak sorunların giderilmesi içindir. Eğer ki ödemeyi banka şubesinden yada PTT şubesinden yapmışsanız bu şubelere en yakın olan vergi daireleri sorumludur. Buralara giderek yeni kimlik ücret ile ilgili sorunlarını aşabilirsiniz.

Yeni yıla girmemiz ile oluşan yeni kimlik ücreti farkı yatırma işlemi bankalardan, PTT şubesinden yada internetten gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle arada oluşacak tutar ile ilgili sorunlarını en yakın vergi dairesinden halledebiliyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2