Kredi Almanın Yolu

Yeni Kimlik PTT Posta Takibi Nasıl Yapılır?

11.11.2019
746
Yeni Kimlik PTT Posta Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik ücreti ödemesi sonrasında başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğünde yeni nüfus cüzdanı başvurusunu yaparsınız. Bu başvuruda yeni kimliğinizin size adresinize geleceği belirtilir. Bu belirtme neticesinde size geçici olarak yeni bir belge verilir ki bu belge de nüfus cüzdanı yerine geçmektedir. Eski nüfus cüzdanınız ise burada delinerek kullanılamaz hale getirilir ve size iade edilir. Bu aşamadan sonra yeni kimlik takibi ile size teslimini takip edebilirsiniz.

Yeni Kimlikler PTT Posta Kanalıyla Teslim Ediliyor.

Yeni kimlik başvurusu sonrası sizin için düzenlenecek olan yeni nüfus cüzdanı basım merkezinden size posta yoluyla gönderilmektedir. Burada PTT kanalıyla size teslimi yaklaşık basımı ile birlikte 15 gün kadar sürer. Bu süre sonrasında ise adresinize posta görevlisi yeni kimliğinizi getirir ve size teslim eder. Yeni kimliklerin tesliminde birinci derece akrabalar siz olmadığınız sürece alabilir. Fakat evinizde yani adresinizde olmadığınız zaman yeni nüfus cüzdanınızın akıbeti merak konusudur. Burada kişilerin merak ettiği husus nerede olduğudur. Yeni kimlik takibi arayışı içerisindeyseniz merak etmeyin bunun cevabı yeni kimlik başvurusunda netlik kazanır. Sizlere adresinizde bulunmaması halinde ikinci bir adres olarak hangi Nüfus Müdürlüğüne teslim edilmesi sizden sorulur. Sizde size olan bir nüfus dairesini seçersiniz ve PTT posta görevlisi sizi bulamadığı, kimliğinizi size teslim edemediği zaman nüfus müdürlüğüne teslim edecektir. Bu durum ise PTT notu ile kapınıza yapıştırılarak sizlere bildiri yapılır. Bu bildiride PTT şubesinden alınması istenmez. Nitekim adreste bulunamayan kişilerin kimlikleri yasal olarak Nüfus Müdürlüklerine teslim edilmesi zorunludur. Burada diğer tebligat gibi evraklar muhtarlıklara teslim edilirken nüfus cüzdanları teslim edilmemektedir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücretini İnternetten Ödeme

Yeni Kimliğin Nüfus Müdürlüğünden Alınması

Yeni kimliğiniz size teslim edilemediği dönemlerde nüfus müdürlüklerine verilmektedir. Buradan kimliğiniz yada geçici kimliğiniz ile birlikte giderek teslim almanız gerekir. Yani sizin adınıza başkasının kimliğinizi alması mümkün olmazken 18 yaşın altındaki çocukların kimlikleri de aile ebeveynleri tarafından alınabilmektedir.

Yeni Kimlik PTT Kargo Takibi

Burada gönderilen kimlikler PTT kargosu ile gönderilmez. Gönderilen kimlikler posta yoluyla gönderilmektedir. Bunun için yeni kimlik takibi yapılması mümkün değildir. Fakat başka bir paketiniz yada kargonuz bulunuyorsa yada gönderi takibinizi aşağıdaki sayfadan yapabilirsiniz.

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/

Yeni Kimlik Takibinde Nüfus Müdürlükleri

Yukarıda bulunan adresten girdikten sonra barkod numaranız ile birlikte gönderi takibi yapılabilir. Kişiler yeni kimlik takibinde bu numarayı sorgulasa da nüfus müdürlükleri bu barkot numarasını bilmemektedir. Fakat Nüfus Müdürlüğüne başvurarak sistemde yeni kimliğinizin hangi aşamada olduğunu, PTT ye verilip verilmediğini, yada basılıp basılmadığını da öğrenebilirsiniz.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar Oldu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.