Kredi Almanın Yolu

Yeni kimlik şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

23.12.2021
836
Yeni kimlik şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Nüfus Cüzdanlarının yerine dağıtılmış olan yeni kimlik kartları için PİN şifresi alınması gerekmektedir. PİN şifresini çoğu kamu işlemlerinde kullanmaktasınız. Bunlar zaman içerisinde bütün bir hayatınızı kapsayacaktır.

 YENİ KİMLİK KARTINA AİT PIN ŞİFRESİNİ UNUTTUM NE YAPABİLİRİM?

Unutkanlık veya dalgınlıktan ötürü yeni kimlik kartlarının şifresini unutma durumları söz konusu olabilmektedir. Bu durumlarda yapacak olduğunuz tek işlem ilçe Nüfus Müdürlüklerinden birine giderek, yeni kimlik kartı ile şifre yenileme işlemi yapmanız mümkündür.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

Nüfus müdürlüklerinde yer almakta olan KİOSKLAR ve PİN şifre işlemlerinizi yenileyebilir veya unutmuş olduğunu PİN şifrenizi tekrardan isteyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemi adına PUK numarası girme, biyometrik doğrulama ve kişisel mesaj sorusu gibi şifre yenileme yöntemleriyle şifrenizi tekrardan alabilmeniz mümkündür. Diğer yandan şifre doğrulama işlemi esnasında kiosklar üzerinde şifreniz de yenileme yaptığınız zaman tanımadığınız yada görevli olmayan kimseden yardım isteğinde bulunmayınız. Şifrenizi görevliler dahil kimse ile paylaşmayınız.

YENİ KİMLİK PİN ŞİFRESİ YENİLEME İŞLEMİ İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi yeni kimlik şifresinden dolayı herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Nüfus Müdürlüklerinde yer alan KİOSK cihazları üzerinden kendiniz şifre yenilemesi yapabilirsiniz. Bu işlem için yeni kimlik kartınıza ihtiyacınız vardır. Biyometrik verileriniz kullanılarak yeni kimlik şifrenizle alakalı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

YENİ KİMLİK KARTI KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE ZARFI NEDİR?

Yeni çipli olan kimlik kartlarının verilmesiyle beraber kişilere kimlikle birlikte bir zarf verilmektedir. Bu zarf içerisinde bir takım bilgilerin yer bulunduğunu söyleyebiliriz. Kimlik kartı kişiye özel şekilde şifre zarfıyla verilmekte olduğundan dolayı zarfların içerisinde ise telefonlarımızdan da bildiğimiz PİN ve PUK tarzı kod türleri bulunmaktadır. Kimlik kartınızın güvenliği adına yer alan kişisel mesajda yer verilmektedir. Bundan dolayı yeni kimlik kartıyla beraber size gelmekte olan bu zarfı sıkı bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Zarfın içerisindeki etiket formu içerisindeki hologramın altında 6 haneli şifre yer almaktadır. Hologramı kazımanız ile beraber şifreniz açığa çıkmaktadır.

Başvuru işlemi yapmış olduğunuz zaman size özel olarak PİN zarfınızda 6 haneli şifre yer almaktadır. Bu şifrenin, farklı kimlik doğrulama işlemlerinde temel faktör olarak kullanılmakta olduğu söylenmektedir. PİN kodunuzun kimlik kartının size teslim edilmesi ile beraber aktif olacağını bilmelisiniz. PİN kodunuzu nüfus müdürlüklerinde bulunmakta olan kiosklar tarafınca değiştirebilmeniz mümkündür.

Yeni çipli kimlik kartı şifresini unutmanız halinde bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabiliyorsunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.