Kredi Almanın Yolu

5 Yolla TC Kimlik Parasını İnternetten Ödeme

23.12.2021
54.671
5 Yolla TC Kimlik Parasını İnternetten Ödeme

Yeni Kimlik Ücretleri yatırmanın 5 yolu var ki bu durum vatandaşların işlerini kolaylaştırıyor. Geçmiş dönemlerde nüfus cüzdanları alınırken nüfus daireleri nakit para alabiliyordu. Fakat yeni nüfus cüzdanlarının verilmesi ile bu durum değişti. Artık nakit paralar verilmeden bankacılık hizmetleri ile ödeme alınırken alınan bu ödemelerde yine dijital ortamlarda görülebiliyor. Bunun için ödendi dekontuna da gerek kalmıyor.

Okunmalı : 2022 Yılı Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Yeni Nüfus Cüzdanı Ücretini Ödeme

Yapılan Ar-ge çalışmaları neticesinde önemli bir aşama kaydeden yeni nüfus cüzdanlarına verilmeye uzun süredir devam ediliyor olsa da, Türk toplumunun yaklaşık yüzde 70 i hala değiştirme yoluna gitmedi. Buna aceleci davranmayan vatandaşlar kulaktan dolma sebepler ile özellikle yıl sonunda Nüfus dairelerine akın ediyor olsa da, bu yoğunluk kısa sürüyor. İlk aşamada randevulu sistem ile nüfus cüzdanı alma talepleri üç ay sonrasına verilebilen randevularla karşılaşılıyor olsa da bu durum değişti. Gerek Nüfus dairelerinin aldığı tedbirler neticesinde gerek İçişleri Bakanlığının sözleşmeli personel karşılaması yoluyla bu tedbirlere yenileri eklendi. Bu durum nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğunda bitmesine neden oldu. Buna rağmen bazı durumlarda artan başvuru söz konusu oluyor. Sınav önceleri nüfus cüzdanı olmayan kişilerin anlık başvuruları hem sınava girecekleri hem nüfus müdürlüğü çalışanlarını zor durumda bırakabiliyor. Bu nedenle kişilerin gerekli değişikliği yapmak için son zamanı beklemeden başvuru yapmaları hakkında uyarılar söz konusu.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Ödeme

Yeni kimlik parasını yatırma işlemi olmadan nüfus dairelerinde gerekli değişim işlemi yapılamıyor. Bu nedenle vatandaş öncelikle bu hizmetin ücretini ödemesi gerekli. Ücret ödemesi için randevu saatinin geçmemesi için ise vatandaş daha önce bu tedbirini alması gerekiyor. Yeni nüfus cüzdanı parasını ödeyebilmeniz için size uygun olan alternatifleri kullanabiliyorsunuz. Yeni kimlikparasının yatırma işlem için internet bankacılığı. Buradan bankanızın ara yüzü farklı olabiliyor olsa da kimlik harç ödeme işlemleri üzerinden işleminizi TC kimlik numarası girerek yapılıyor.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Ödeme

İnternet Bankacılığı revaçta olsa da bu hizmeti kullanmayanların ilk adresi interaktif vergi dairesi. Buradan giriş ile bankanızın kredi kartı numarası bilgileri ile ödeme söz konusu oluyor. Sayfaya giriş sonrası sol menüler içinde harç ödeme menüsü seçildikten sonra kimlik bilgilerinizi giriyorsunuz ve ödemenizi 3D güvenlik adımları ile yapıyorsunuz.

ATM Üzerinden Ödeme

Yeni kimlik ücretini yatırmanızın bir yolu da ATM’ler. ATM ler üzerinden ödeme yapabilmeniz için ilgili menüyü seçmeniz ve hesabınızdaki paradan yada nakit yatırarak yeni kimlik parasını yatırma imkanını buluyorsunuz. Bu işlemi bütün bankaların bankamatikleri üzerinden yapabiliyor olduğunuzu da hatırlatmak isterim.

PTT Şubelerinden Ödeme

Bir nevi bankacılık hizmetine dönen PTT buradan TC kimlik numaranız ile birlikte yeni kimlik ücretini alabiliyor. Bir çok hükümet konağında vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek amacıyla PTT şubeleri açılıyor. Burada paranızı yatırdıktan sonra randevu saatinizde Nüfus Müdürlüğüne giderseniz işleminizi alabiliyorlar. Yatırılan paralar dijital ortamlarda görünebildiği için ayrıca dekont götürmenize de gerek kalmıyor.

Banka Şubelerinden Yeni Kimlik Ücreti Ödeme

Kimlik ücretleri gibi diğer tüm masrafların ödeme adresi bankalar. Banka şubeleri üzerinden sizin yeni kimliğinizi alabilmek için gerekli olan ücreti ödemeniz mümkün. Yine burada önemli olan husus TC numarası. Bu numaranın doğruluğu önemli. Çünkü başka birilerinin parasını yatırmış olabiliyorsunuz.

Yeni kimlik ücreti ödemek için güvenli internet sitelerini kullanmak önemli. İnternet bankacılığı girişleri içinde önem arz eden bu husus maddi açıdan mağdur olmanızın önüne geçer. Bu nedenle işlem yaptığınız internet sitesine ve güvenliğine dikkat etmelisiniz. Yeni kimlik ücreti güncel bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.