Kredi Almanın Yolu

Yeni Kimlik Parası  Nüfus Müdürlüklerine Yatırılır mı?

23.12.2021
584
Yeni Kimlik Parası  Nüfus Müdürlüklerine Yatırılır mı?

Önceki yıl yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmaya başlanması neticesinde bu hizmeti almanın bedeli bankalara yatırılması gerekiyordu. Zaman içerisinde devlet bu ücretin ödenebilmesi için bir kaç tane yol önerirken Nüfus Müdürlüklerinde verilecek hizmetin hızının artması ve tüketiciye daha kolaylık olması açısından yeni bir düzenleme yapıldığı gelen haberler arasında. Fakat  bu düzenleme içerisinde yeni kimlik parasının Nüfus dairelerine yatırılabilmesi bulunmuyor.

Yeni Kimlik Ücretleri Nereye Yatırılıyor?

Geçmiş dönemlerde eski nüfus cüzdanlarının değişimi esnasında vatandaşlar nakit olarak parasını nüfus müdürlüklerine yatırıyordu. Bu yatan paralarda nüfus dairelerince her gün akşam saatlerinde Malmüdürlüklerine ve Vergi dairelerine yatırılıyordu. Fakat yeni çipli kimlikler ile birlikte bu durum değişti. Yeni kimlik ücretlerinin yatırılmasında beş farklı yol başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bu anlamda söz konusu ehliyet, çipli kimlik, pasaport harçlarının ödenebilmesi için birden fazla alternatifiniz bulunuyor. Bunun yanında yeni kimlik parası anlaşmalı bankalar da önem arz ediyor.

Yeni Nüfus Müdürlükleri Nasıl Olacak?

Ülke genelinde tüm illerde ve ilçelerde bulunan nüfus dairelerinde günlük 250 bin kişinin hizmet aldığı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor. Nüfus dairelerinde alınan hizmet ise sadece nüfus cüzdanı ile sınırlı değil. Burada pasaport, ehliyet ve nüfus cüzdanı başta olmak üzere, ölüm, doğum, ikametgah iş ve işlemleri de yapılıyor. Bu denli yoğunluğun önüne geçilmesi açısından sözleşmeli personel alımı yoluna giden Bakanlık zaman içerisinde randevulu sisteme döndü. İlk zamanlardaki yoğunluğun aşılması neticesinde ise randevusuz kimlik alımı yapılmasının da yolu açıldı.

Diğer bir yandan oldukça tempolu olarak faaliyet gösteren Nüfus Müdürlükleri ile ilgili bir açıklama da İçişleri Bakanlığından geldi. Vatandaşa daha hızlı, refah bir hizmet verebilmek adına nüfus müdürlüklerinin yenileneceği gelen haberler arasında. Burada yapılan açıklamalar da Nüfus Müdürlüklerinin banka şubelerine benzer bir konuma geçeceği yönünde.

3 Ü Bir Yerde Uygulaması Nüfus Müdürlüklerinde

Yeni Nüfus Müdürlüğü kapsamında ilk uygulamaya Ankara’da geçilmiş durumda. Burada vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek adına 3 ü bir yerde uygulaması yapılacak. Yani ehliyet, kimlik ve pasaport alımı için tek bir yerden hizmet alınacak. Güncel olarak bu durum personel arasında dağılımı yapılmış. Yani ehliyet için bir personele giderken, pasaport için diğer bir personele yada kimlik için başka birine gidilmek zorunda kalınabiliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.