Kredi Almanın Yolu

Yeni kimlik kartımı teslim almazsam ne olur?

23.12.2021
562
Yeni kimlik kartımı teslim almazsam ne olur?

Nüfus Müdürlüklerine sürücü belgesi, kimlik belgesi ve pasaport için yapmakta olduğunuz başvuru işleminden sonra yeni evraklarınız hemen teslim edilmeyecek olup, başvuru sırasında beyan etmiş olduğunuz adresinize PTT ile gönderilmektedir. Yeni belgelerinizi nasıl takip edecek olduğunuz hakkında size aşağıda bilgi vereceğiz.

Yeni Kimlik Belgesi Hangi Adrese Gönderilecektir?

Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmaktayken gönderilmesini istemekte olduğunuz adresinize gelmektedir. Buradaki adresi kendiniz belirleyebilirsiniz. Ev adresi, iş adresi, akrabanız veya arkadaşınızın adresini de kullanabilirsiniz.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

PTT ile Yeni Kimliklerin Teslim Edilmesi

Yeni kimlikler yalnızca tek bir merkez olarak Ankara’da özel şekilde üretilmektedir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra başvurunuz merkeze gönderilmektedir. Buradan sonra basılmakta olan kimlik kartınız PTT aracılığı ile kargoya verilerek adresinize gönderilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda belirttik.

  • PTT görevlisi tarafınca yeni kimlik kartınız iki defa adresinize getirerek size ulaştırmaya çalışmaktadır.
  • Ulaşmaması durumunda size not bırakılır ve PTT şubesine gelerek almanız istenmektedir.
  • PTT şubesinde yeni kimlik kartınız 7 gün süre almanız için bekletilmektedir.
  • 7 gün içerisinde herhangi bir şekilde alan olmazsa, yeni kimlik kartınız nüfus müdürlüğüne gönderilmektedir.
  • Nüfus müdürlüğünde yeni kimlik kartınız 20 gün süre beklemeye alınır.
  • 20 gün süre içerisinde yeni kimlik kartınızı gelip almamanız halinde Ankara’da kart çıkartılmakta olan merkeze gönderilerek imha edilmektedir.

Yeni kimlik kartımı benden başkası teslim alabilir mi?

Tabi ki, teslim alınabilmektedir. Başvuru esnasında kimin adını verirseniz, o kişi teslim alma hakkına sahiptir. Alacak kişi eşiniz, akrabanız veya soyadı farklı olan bir arkadaşınız alabilmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Hemen Elden Teslim Alınabilir mi?

Malesef alınamamaktadır. Başvuru işlemini yaptıktan sonra Ankara’da bulunmakta olan basım merkezinde basılmasının ardından belirtecek olduğunuz adresinize gönderilmektedir.

Kimlik Kartımı Teslim Alamadım, Ne Yapmam Gerek?

Nüfus Müdürlüğünde başvuru işleminizi yaparken yeni kimlik kartınızı kendinizin veya herhangi bir kişinin teslim almasını beyan edebilmeniz mümkündür. Bu adreste teslim alacak kişinin olmaması halinde yeni kimlik kartınız nüfus müdürlüğüne gönderilmektedir. Nüfus Müdürlüklerinde de belirlenmekte olan süre içerisinde yeni kimlik kartı teslim alınmadığı durumlarda imha edilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman yeni kimlik kartınızı alabilmek için tekrardan başvuru yapmanız gerekmektedir. Kimlik kartınızı mutlaka alabilecek olduğunuz adresi ve sizden başka o adreste kesinlikle alabilecek kişinin bilgilerini vermeniz sizin için daha iyi olacaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.