Kredi Almanın Yolu

2022 Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar Nelerdir?

23.12.2021
428
2022 Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye’de 2017 yılında yürürlüğe giren kanun neticesinde vatandaşlara yeni kimlik kartına geçiş yapma zorunluluğu getirildi. Ülkede yaşayan her vatandaşın ayrı ayrı 2023 yılına kadar eski nüfus cüzdanı düzenini terk ederek yeni kimlik kartı düzenine geçmesi gerekiyor. Bu durum vatandaşların bir hayli kafasını karıştırıyor olsa da yeni kimlik kartına sahip olmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu süreci doğru bir şekilde değerlendirmeye aldığınız taktirde kolayca yeni kimlik kartına geçiş yapabileceğinizi söylemek doğru olacaktır. Yeni Kimlik için Gerekli Evraklar ve süreç ile ilgili bilgileri bu yazımız aracılığıyla öğrenebilecek ve kafanızda oluşan soru işaretlerine yanıt bulabileceksiniz.

Yeni Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi 2017 yılının Ocak ayında yürürlüğe giren kanun neticesinde her vatandaş yeni kimlik kartına sahip olmalıdır. Bu kimlik kartlarının eski nüfus cüzdanına göre sahip olduğu birçok farklılık bulunuyor. Bu farklılar genelde dijital dünyanın getirmiş olduğu ve kullanıcılara resmi dairelerden tutun birçok kamu kurum ve kuruluşlarında kolaylık sağlayacak yenilikler olduğunu söyleyebiliriz. Kimlik kartının üzerinde bulunan çipte parmak izinizden biyometrik fotoğrafınıza kadar birçok bilgi kodlanmış bir şekilde sizlere teslim edilmektedir. Aynı zamanda yeni kimlikler gerektiği yerde pasaport, ehliyet ve sağlık karnesi yerine de kullanılabiliyor. Yeni kimlik kartına sahip olmak için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Nüfus Müdürlüklerinde yeni kimlik kartına sahip olmak için gelen kişilerin oluşturduğu yoğunluğu engellemek amaçlı yeni bir uygulama başlatıldı. Bu uygulamada internetten randevu alarak randevu gününüzde kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgelerle birlikte gerekli yere giderseniz kolayca yeni kimlik kartına sahip olabiliyorsunuz.

Okunmalı : Randevu Almadan Yeni Kimlik Nasıl Alınır?

Yeni Kimlik Kartı için İstenen Belgeler

Yeni kimlik kartının çıkartılması için gerekli olan belgelere internet üzerinden ulaşabildiğiniz gibi nüfusa kayıtlı olduğunuz yerde bulunan nüfus müdürlüğünden de bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Vatandaşların yeni kimlik kartı çıkarma işlemini gerçekleştirmeleri için 3 farklı belgeye ihtiyaçları vardır. Bu belgeler;

  1. 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
  2. Eski veya Halen Kullanmakta Olduğunuz Nüfus Cüzdanı
  3. Yeni Kimlik Harç Makbuzu

Bu üç belgeyi eksiksiz bir şekilde tamamladığınız taktirde başvuru gününüz ve saatinizde nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik belgenizi çıkartabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.