Kredi Almanın Yolu

Yeni Ehliyet Parasını ATM’den Yatırma Nasıl Yapılır?

22.12.2020
749
Yeni Ehliyet Parasını ATM’den Yatırma Nasıl Yapılır?

Yeni Ehliyet Parasını ATM’den Yatırma

Ehliyet alımlarında ödenmesi gereken harç tutarlarını ödeyebilmek adına önünüzden birden fazla alternatif bulunmaktadır. Zira devlet vatandaşa kolaylık olması açısından tüm bankalar ve bunların sağlamış olduğu kredi kartı markaları ile ödeme yapılabilme imkanını getirdi. Bu mana da kartınızın olduğu banka, hesabınızın olduğu banka, internet bankacılığı gibi hususlara bağlı kalmadan dilediğiniz bankanın ATM’sini kullanarak yeni ehliyet parasını yatırmanız mümkün. Yeni ehliyet alacak kişilerin ehliyet başvurusunu alan nüfus müdürlüklerine gitmeden önce harç tutarlarının da buradan ödenmesi gerekmektedir. Burada yeni ehliyet harcı atm’den nasıl yatırılır? Yatırılır mı gibi sorusu olan kişilere cevabımız evet olacaktır.

Bankamatikten Ehliyet Harcı Ödemesi

ATM’den Ehliyet harcı ödemesini yapabilmeniz için ya hesabınızın olduğu bir bankanın ya da nakit yatırmanız gerekiyorsa istediğiniz bir bankanın ATM’sinden giriş yapmalı. Kartsız giriş menüsü ile yapacağınız giriş sonrası ödemeler bölümünden Vergi, Değerli kağıt bedeli ödeme sayfası bulunuyor. Bu menü bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ehliyet Harcı Ödemesini seçiyorsunuz. Buradan itibaren dilediğiniz kişinin harcını ödeme imkanınız bulunuyor. Zira ödemeyi yapacak olduğunuz kişinin bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken husus yatıracağınız kişinin TC numarasının doğru girilmesi olacaktır. Bu aşamadan sonra paranızı nakit olarak bankamatiğe yatırabiliyorsunuz. Yatırma esnasında sistem sizden telefon numaranızı da istiyor.

Okunmalı : Sürücü Belgesi Parasını İnternetten Yatırma

ATM’den Hangi Paralar Yatırılıyor?

ATM’den ehliyet harcını yatırma işleminde nakit para kullanmanız halinde belli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Yatıracağınız paranın banknot olması, yırtık, kıvrık olmaması, üzerindeki yazıların ve resimlerin okunabilir olması, yıpranmamış, yanmamış ayrıca ıslak olmayan paraların yatırılması mümkündür. Uymayan paraları zaten bankamatik almaz ve iadesini yapar. Ayrıca madeni para yatırmanız da söz konusu değil. Yatırdığınız paranın üstünü ise bankamatik sizlere anında iade ediyor. Bu iade de metal para da olabilir.

Ehliyet harcı ödemesi üç aşamadan oluşan bir husus. Bunlardan birisi ehliyetin harcı,  diğeri ehliyetin değerli kağıt bedeli üçüncüsü ise polis vakfına yapacağınız bağıştır. Yapacağınız bu ödemeler bankamatikten gerçekleştiriliyor olmasına karşın polis vakfına yapacağınız ödemeyi bankamatikten yapamıyorsunuz.

Banka Şubesinden Ehliyet Harcı Ödemesi

Kişi kendi para yatırmada teknik işlerle uğraşmak istemiyorsa banka şubesi üzerinden ehliyet harcı ödemesi yapabilir. Burada banka ayrımı yok. Çünkü devlet her banka ile bu masrafın ödenmesi için anlaşmış durumda. Buna göre TC numaranız ile bir dilediğiniz bir bankanın şubesinden nakit olarak paranızı yatırabilirsiniz. Burada önemli olan sizin TC numaranızdır.

Mevcut ehliyetini değiştirecekler ya da ilk defa ehliyet sahibi olacak kişilerin ehliyetlerini almadan önce başvuru yapabilmeleri için mutlaka harç tutarını yada ehliyet ücretini ödemesi gerekiyor. Bu ödeme sisteme doğrudan yansıdığı için Nüfus Müdürlüğünden anlık görülebiliyor. Yani ayrıca dekont gibi hususlarla da uğraşmanıza gerek kalmıyor. Alınacak ehliyetin sınıfına göre ödenmesi gereken harç tutarı internetten kredi kartı sayesinde ödenebiliyor. Bunun için interaktif vergi dairesine giriş yaparak ilgili kişinin TC kimlik numarası ile hareket edebilirsiniz. Ancak bu mecralardan öte nakit olarak bir ATM kanalıyla bankamatikten ehliyet harcı yatırma işlemi yapmak isterseniz bu olanaklarınız da bulunuyor.

okunmalı : Randevusuz Ehliyet Alınır mı?

Ne Kadar Ehliyet Harcı Ödeyeceğiz?

Yeni yıl ile birlikte düzenlemeye giren ödemelerden bir tanesi de ehliyet harçları. Bu manada ödeyeceğiniz harç tutarı da alacağınız ehliyetin sınıfına göre değişiklik gösteriyor. En uygun fiyatlısı ise A sınıfı ehliyetler için. Yıl sonuna kadar ödemeniz gereken tutarlarda şu şekilde;

  • A1-A2 sınıfları için 249 TL
  • B sınıf için 751 TL
  • F – H Sınıfı için 249 TL
  • C – D sınıfı için 1.254 TL
  • Ehliyet (Sürücü belgesi kart bedeli) 202 TL
  • Polis Vakfına bağış 38 TL

okunmalı : ehliyet Nasıl Yenilenir?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.