Kredi Almanın Yolu

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Gönderdim Nasıl Geri alırım?

09.10.2020
1.347

Karşı taraf gelen paranın kendine ait olduğunu iddia eder ve parayı vermek istemezse bu durumda sizin yapacağınız diğer bir işlem para gönderme işleminin yanlış hesaba gittiğine dair hukuki işlemlerin başlatılmasıdır.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Gönderdim Nasıl Geri alırım?

Günümüzde internet bankacılığı ve atmden işlemlerin yapılışı sırasında bir hata ile yanlış hesaba yanlış paralar gitmektedir. Bu konuda dikkatli olmalı yapacağınız işlemlere bakarak yapmalısınız Çünkü sizin paranız yanlış bir hesaba gitmiş olduğu için paranız kullanılabilir.

Herkes gün içerisinde bunun gibi sorunlarla ile sık sık karşılaşabilir. Bu konuda yapmanız gereken dikkatli olmanız ve böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken işlemleri yerine uygun şekilde getirmelisiniz.

Paranızı Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Yanlış hesaba para yatırdığınızı bankanıza bildirmeniz gerekir. Eğer yatırdığınız kişinin sizinle aynı banka ile çalışıyor ise bu işlemin çözülmesi daha kolay olur. Ancak başka bir banka ile çalışıyorsa arada uyuşmazlıklar çıkabilir. Yanlış yatırılmış paranın miktarı da bu konuda oldukça önemlidir.

Yapmanız gerekenlerden bir tanesi de eğer yüklü miktarda bir para göndermiş iseniz bu konuda müşteri hizmetlerini arayıp yardım alabilir karşı tarafın kartının bloke olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü karşı tarafın yapmış olduğu işlemler daha sonrasında telafi edilememektedir.

Mesai Saatleri Geçmişse Ne Olur?

Para yatırma işleminiz mesai saatleri dışında yapılmışsa ve yanlış hesaba gönderilmişse yanlış hesaba gönderdiğinizi fark ettiğiniz anda internet bankacılığından ya da müşteri hizmetlerinden bu işlemi iptal edebilirsiniz.

Sizin yanlış hesaba göndermiş olduğunuz eft veya havale biraz gecikmeli gideceği için özellikle bu işlemleri hafta sonu yaptığınız da hafta içi onaylanacağı için rahatlıkla iptal edebilirsiniz. Ancak bu konuda hassas davranmalı para gönderirken hangi hesaba gönderdiğinizi tekrar tekrar kontrol etmelisiniz. Bunun yanında göndermiş olduğunuz yanlış işlemlerden dolayı yine hızlı davranıp erken bir saatte önlem almalısınız.

Taraf Parayı Vermezse Ne Yapılmalı?

Karşı taraf gelen paranın kendine ait olduğunu iddia eder ve parayı vermek istemezse bu durumda sizin yapacağınız diğer bir işlem para gönderme işleminin yanlış hesaba gittiğine dair hukuki işlemlerin başlatılmasıdır. Bu işlemlerin başında sebepsiz zenginleşme davası gelmektedir. Karşı taraf bu paranın neden kendisinde olduğunu açıklamak zorundadır.

Açıklayamadığı ve parayı sizin göndermiş olduğunuz anlaşıldığı takdirde sebepsiz zenginleşmeden dolayı bu para karşı taraftan alınabilecektir. Böyle bir işlem için hukuki yollardan aramanız daha mantıklı olacaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.