Kredi Almanın Yolu

Vekâletle Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

21.05.2020
367
Vekâletle Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

Bankalar tarafından, insanların ihtiyaçlarına yönelik farklı yöntemlerle kredi çekebilmelerinin önünü açacak farklı uygulamalar bulunmaktadır.  Yapılan bu işlemler hukuken de sorun teşkil etmemektedir. İnsanlar, herhangi bir sebeple kredi ihtiyaçlarını karşılamak için vekâletle kredi çekilip çekilmeyeceğini araştırmaktadır. Hukuksal olarak vekâletle başkasının adına kredi çekmek mümkün. Bunun yapılabilmesi için bazı resmi işlemlerin yapılma zorunluluğu bulunur.

Noter Onaylı Vekâlet İle Başkasının Adına Kredi Çekebilme

İnsanlar farklı sebeplerden dolayı vekâlet vererek kendi adlarına başkası tarafından kredi çekme işleminin yapılmasını isteyebilmektedir. Hastalık durumu, yurtdışı gezisi veya daha farklı bir sebebe bağlı olarak noter onaylı vekâlet yapmak kaydıyla başkasının kendi adına kredi çekmesi mümkün. Resmi işlemler açısından dikkat edilecek husus, noter onaylı vekâletnamede kendi adına kredi çekecek kişinin açık kimlik bilgileri bulunmalı, kredi çekmeye yetkili olduğu, her türlü işlemi tesisi etmeye izin verildiğini ifade eden, kredi başvurusu ve kredi evraklarını imzalamaya yetkili olduğunu açıkça ifade edilmelidir.

Vekâlet Belgesi Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vekâlet verecek kişilerin, noter onaylı vekâlet belgesinde dikkat etmesi gereken en önemli husus vekâletin geçerli olduğu tarih aralığıdır. Bu tarih aralığının kredi işlemlerini tamamlayacak yeterlikte olmasına dikkat edilmelidir. Vekâletin geçerli olduğu tarih aralığının gereğinden kısa süreler içermesi, yapılacak işlemlerin tamamlanması için yeterli olmayabilir ya da bu tarih aralığının geniş bir süreyi kapsaması durumunda ise vekâlet verilen kişi sizin adınıza farklı zamanlarda sizin haberiniz olmadan kredi çekme durumu söz konusu olabilir.

Banka Tarafından Vekâletname ile Kredi Başvurularında İstenen Belgeler

Bankalar kredi verirken güvenilirlik konusunu ön planda tutarak ilave evraklar ve güvenlik parametrelerini kullanarak işlem sırasında gerekli bilgilendirmeleri yaparken SMS ve e-posta ile krediyi asıl kullanacak kişinin telefonuna mesaj ve e-mail adresine mail gönderir. Vekâlet verecek kişinin vekâletnamenin verildiği tarih aralığında telefonunun açık olması ve e-posta adresini kontrol etmesi önem arz eder. Eğer vekâlet verecek kişinin yurtdışında olması gibi durumlarda bu kişiden pasaport fotokopisi de istenebilir.

  • Noter onaylı vekâlet
  • Krediyi kullanacak kişi ve vekilinin T.C. kimlik fotokopileri
  • Kredi asıl sahibinin ikametgâh belgesi ve aylık gelir durumunu gösterir belge
  • Vekilin ikametgah belgesi ve aylık gelir durumunu gösterir belge
  • Adına çekilecek olan kişinin kredi çekiminde imza sirküleri istenebilir.

Yurt dışında bulunulması ya da büyük şirketlerin sık sık başvurduğu vekaletle kredi çekme işlemi Türkiye’de yasal olarak yapılabilen bir bankacılık işlemidir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.