Kredi Almanın Yolu

Varlık Yönetim Şirketi Maaşa, Emekli Maaşına, Eve Haciz Koyabilir mi?

25.08.2020
683
Varlık Yönetim Şirketi Maaşa, Emekli Maaşına, Eve Haciz Koyabilir mi?

Bankalar batık konumunda olan kredi alacaklarını pazarlık konusu yaparak varlık yönetim şirketlerine devretmektedir. Bu devir ile banka bir nevi parasını kurtarma yoluna gider. Kredi borcunu ödeyemez durumda olan kişiler borçlarının devri sonrasında varlık yönetim şirketi ya da şirketlerinin maaşlarına, emekli maaşlarına ve evleri ile ev eşyalarına haciz koyup koymayacağı hakkında bilgi edinmek ister. Borçlu bir tüketici olarak haklarınız mevcut. Ancak alacaklı konumunda olan varlık yönetim şirketlerinin de haklarının olduğunu belirtmek gerekiyor.

Maaşa, Emekli Maaşına, Eve Haciz

Son yıllarda ödenmeyen kredi tutarlarındaki artış bankaları bu kredileri uygun fiyatlara varlık yönetimlerine devretmeye sevk etti. Burada şirketler aldıkları kredileri tahsil etme çabasına giderek onlarda ticari kazançlarını sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle alacaklı olduğu kişilere ulaşarak anlaşma yoluna gitmeye ve kredi borçlarının ödenmesine çalışıyor. Bu anlamda borcunu ödeyemez durumda olan borçlular da arayan varlık yönetim şirketi maaşıma ve diğer gelirlerime haciz koyabilir mi sorusunu soruyor.

Batık kredi miktarındaki artış son yıllarda varlık yönetim şirketlerinin sayısını da artırdı. Özellikle son on yıl içerisinde önemli bir sayıya ulaşması bu anlamda kazanç sağlandığı yönünde algılanabilir. Devir sonrası borçluya ulaşan varlık yönetim şirketi personeli kişinin borçları hakkında bilgilendirme yapar. Bu aşamadan sonra kişiler de daha önce duymadıkları bu hizmetin ne anlama geldiğini araştırıyor. Kısaca belirtmek gerekirse varlık yönetim şirketleri ödenmeyen banka borçlarının alacağının başka şirkete devredilmesidir. Bu durumda asıl alacaklı bu şirket olur ve muhatabınızda bu şirketlerdir.

Varlık Yönetim Şirketi BDDK izniyle kurulan ve faaliyetlerde olan şirketler olduğu için bu şirketlerin adreslerine BDDK sayfasından ulaşabilirsiniz. Nitekim günümüzde tüketiciler kandırılarak dolandırılma korkusunu yaşamaktadır. Bunun sonuçlarını sosyal medya ve haberlerden duymuş olmalısınız diye üzerinde durmuyorum.

Varlık Yönetim Şirketi Ne Yapar?

Bankalardan devir aldıkları kredi ve kredi kartı alacaklarını para karşılığı satın alır. Bu alım sonrası borçludan tahsil etme çabasına girer. Bu tahsilde anlaşmalar söz konusu olabilir. Bu anlaşma neticesinde daha kazançlı bir konumda tahsili yaparken almış olduğu aılacağı ile kar etme yoluna gider. Burada anlayacağınız düşük tutardan kredi borçlarını alır yüksek tutardan tahsil etmeye çalışır. Varlık Yönetim Şirketlerinin listesine BDDK sayfasından ulaşabiliyorsunuz.

Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne olur?

Bankalar alacaklı konumundaki kredi ve kredi kartı borçlarını tahsil etmek amacıyla yasal takip başlatır. Bu sayede alacağını tahsil etmeye çalışır. Ancak kişinin aylık düzenli gelirinin olmaması, üzerine menkul ve gayrimenkulünün olmaması bu tahsilatın önüne geçer. Banka alacağını alamaz. Bu durumdan kurtarmak için ise alacağını varlık yönetim şirketine devreder. Bu durumda yasal olarak alacaklı şirket olduğu için yasal takip süreci farklı olarak yeniden başlar. Borcun tahsiline kadar bu süreç devam eder.

Varlık Yönetim Şirketi Maaşa Haciz Koyabilir mi?

Yasal takip ile alacağının tahsili için varlık yönetim şirketleri maaşlara haciz koydurabilir. Burada sadece maaş değil kişinin menkulü ile gayrimenkullerine de haciz konulması söz konusu olabilir. Ancak borçlu emekli ise emekli maaşına haciz konulması mümkün değil.

Varlık Yönetimi Maaşıma Ne Kadar Haciz Koyabilir?

Eğer banka borcunuz varsa ve varlık yönetimine devredilmişse burada alacaklı şirket yasal takip ile maaşınıza haciz koydurabilir. Bu haciz ise sizin maaşınızın dörtte birine yapılabilir. Yani 4 bin lira maaş alıyorsanız ancak aylık bin lira bir haciz kesintisi olacaktır. Daha fazlasının kesilmesi mümkün değildir.

Varlık Yönetim Şirketine Borçlarımı Ödemek Zorunda mıyım?

Bankalara olan genel borcunuz şirkete devrolmuşsa burada alacaklı konumundaki şirkete mutlaka borcun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde şirket alacağını tahsil edene kadar tüm yasal zeminlere başvuru yapar ve alacağının peşinden gider. Burada kurtuluşunuz yoktur. Bunun için yapmanız gereken husus mutlaka borcun ifasıdır.

Varlık Yönetim Şirketlerinin Çalışması

Varlık Yönetim Şirketleri yasal zemin üzerinde faaliyet gösterir ve BDDK ya bağlı olarak hareket eder. Burada yasal mevzuatın dışında hareket etmesi söz konusu değildir. Bu nedenle yasal hususlar ise Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre düzenlenir. Söz konusu yönetmelik 2006 yılından bu yana yürürlüktedir. Söz konusu yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz. Varlık-Yönetim-Şirketlerinin-Kuruluş-Ve-Faaliyet-Esasları-Hakkında-Yönetmelik


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.