Kredi Almanın Yolu

Uzun Vadede Euro’ya Güvenilir mi? Euro Ne Olur?

10.06.2020
510
Uzun Vadede Euro’ya Güvenilir mi? Euro Ne Olur?

Sürekli değişen ekonomik gidişat senaryoları yine gelişen olaylar sebebiyle güncellenerek fikir olarak gerekli medyadan önümüze sunuluyor. Ekonomi uzmanları farklı bakış açısına sahip. Bu durum ise bizlere farklı yorumlar olarak sunulurken kişilerin merakı cevabını alamadıkları uzun vadede euro ne olur? Euro ne olur? Euro Yükselir mi? Euro Düşer mi? Euro’ya Güvenilir mi? Soruları. Bunun yanında Merkez Bankasının verileri ve yıl sonu tahminleri de Avrupa Para Birimi Euro geleceği için önemli ipuçlarını içeriyor.

Euro Ne Olur?

Ekonomik istikrar ile oluşan rakamlar analizlere bağlı olarak çeşitli grafiklerden incelenebilir. Elbette bu grafiklerin ne anlama geldiğini, gelecek aşamada euro’nun ne olacağına dair size ipuçları vermeyebilir. Ancak ekonomi grafikler ile analizlere bağlı olarak gelişen ve geliştirilerek anlatılan önemli bir dal. Bu anlamda herkes ekonomist olmasa da gelecekte döviz kurlarının ne olacağı hakkında bir takım yorumları bulunuyor. Yatırımın bir yolu olan Euro, mevcut Türk Lirasının değer kaybetme riskine karşılık olarak alınan, bekletilen ve hatta vadeli euro mevduat hesaplarında tutulan bir araç. Bu anlamda yatırımını ve parasını tamamen bu Euro hesaplarında değerlendiren sayısı da az değil. Bu şekilde yatırım yapan ve yapmayı düşünen kesimin sorguladığı euro ne olur sorusunun cevabını vermek mümkün değil.  Ancak mevcut ekonomik olaylar, küresel ekonomi gibi ülke ekonomisinin durumu ile birlikte muhtemel beklentiler ile euronun geleceğini şekillendiren kesimin de bir hayli fazla olduğunu söylemek gerekiyor.

Euro’ya Güvenilir mi?

Para birimleri arasında önemli bir yere sahip olan Euro Avrupa ülkelerinin ortak parası. Bu anlamda döviz kurları arasında ilk iki sıraya girdiğini söylemek mümkün. Bu manada öneme sahip euro’ya güvenilir mi? Elbette uzun vadelerde her zaman bu para birimine güvenmek doğru olur. Ki arkasında onca ekonomisi büyük devlet varken küçümsemek te yanlış olur. Dış ticaret hacminin Dolar kuru yanında Euro ile yapılıyor olması bu döviz kurunun önemini bir hayli artırıyor. Bu sebeple ki Avrupa Merkez Bankasının attığı adımlar ile aldığı alacağı tedbirlerde takipler arasında. Nitekim son açıklamalarda Avrupa bölgesinin ilk çeyrekte -3,6 ile -3,8 oranında daralma yaşandığı yönünde. Bu daralmanın en büyük sebeplerinden birisi elbette küresel çapta oluşan covid-19 salgını. Bu salgın neticesinde tüm ülkelerde olduğu gibi Euro’nun ana vatanı Avrupa ülkelerinde de ekonomi çarkları durmak zorunda kaldı. Ülkemizde o kadar çok kullanılmasının en büyük sebeplerinden birisi gurbetçi olarak tanımladığımız özellikle Almanya’da çalışan Türkler. Bu manada bankalar müşterilerine hizmet verebilmek için ATM’lerden hizmet alma imkanı veriyor. Bunun yanında kredi kartından euro alma işlemi de söz konusu.

Güncel Olarak Euro Kuru

Anlık olarak mevcut oluşan rakamlar ile alımlar ve satımlar neticesinde dalgalanma yaşayabilen Euro güncel olarak 7,69 seviyelerinde hareket ediyor. Talep olması ile alım yapılması halinde Euro’nun yukarı yönlü olarak 7,79 ve üzerine doğru hareket edebileceğini beklemek mümkün. Ancak uzun vadelerde yukarı olan yönün daha çok artacağını beklentiler içerisine alabilirsiniz.

Uzun vadede euro ne olur sorusuna cevap verebilmeniz için güncel verilere ve gelişen olaylara hakim olmanız beklenecektir. Yani gelişen her ekonomik olay euro döviz kuruna doğrudan etki edeceğinden iyi takip edilmesi söz konusu edilmelidir.

Yatırım Aracı Euro Sizin Tercihiniz

Yatırım olarak Euro kurunu seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Ancak belirtmek gerekiyor ki Avrupa ülkeleri Euro kullanmasına karşın bu para birimini kullanmaktan imtina eden ülkelerde bulunuyor. AB üyesi olmasına karşın Avrupa Para Birimini kullanmayan İngiltere, İsveç, Polonya bu para birimini kullanmazken diğer yandan üyesi olmamasına karşın kullanmaya geçen San Marino, Monaco ve Vatikan ülkelerinden bahsetmekte mümkün. Yatırım olarak tercih ettiğiniz Euro Bozan ATM’ler aracılığıyla istediğiniz zaman paranızı çekme imkanı bulmanız da mümkün.

Euro Düşer mi Yükselir mi?

Bu soruya cevap verebilmek için yine konuya hakim olmanın yanında Euro Dolar ile Euro TL paritesini de yakından takip etmeniz gerekir. TL değer kaybetmesi halinde Euro yükselecektir. Aksi durumda ise düşecektir. Bu duruma neden olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece TL değer kaybeder ve Euro yükselir ve piyasada da yükselme beklentisi hakim olacaktır. Ancak TL’nin değer kaybetmesine neden olan etken ortadan kaldırılması ile bu durum da aksi yönde değişecektir. Bir yatırımcı olarak en ucuz euro nereden alınır sorusunun cevabını da arıyor olabilirsiniz.

Not: Makalemiz yatırım tavsiyesi değildir. Yapılan yatırımlar yatırımcının mahiyetinde ve sorumluluğundadır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.