Kredi Almanın Yolu

Ucuz Döviz Almanın Yolu, Nereden Ucuz Döviz Alınır?

28.07.2020
3.990
Ucuz Döviz Almanın Yolu, Nereden Ucuz Döviz Alınır?

Almak istediğiniz ürünü belli şartlar altında farklı yerlerden daha ucuza almanın yolları bulunur. Kişi maddi olarak daha düşük fiyatlardan alabilmek için bu yolların arayışı içerisine girer ki alternatiflerini de karşılaştırarak cebine en uygun olanını seçer. Bu durum almak istediğiniz döviz kurları içinde geçerlidir. Bu anlamda ucuz döviz almanın yolu da döviz ticareti ile uğraşan kurumsal firmalar üzerinden geçebiliyor. Burada önemli olan bu ticareti gerçekleştiren ve gerçekten ucuza verenleri bulmak.

Ucuz Döviz Nereden Alınır?

Ucuz döviz almanın yolu bu işlemin en yoğun olduğu İstanbul ilinden geçiyor diyebiliriz. Başta Kapalı Çarşı olmak üzere İstanbul’un önemli mecraları olan Sultan Hamam, turistleri uğrak noktası Mısır Çarşısı, Tahtakale, Eminönü gibi yerler hizmet vermek üzere kurulmuş onlarca döviz bürolarına ev sahipliği yapıyor. Buradaki döviz büroları serbest piyasaya bağlı olarak çalışmakta ve yapılacak pazarlıklar ile de ucuz döviz alınabilmektedir. Bununla birlikte altın alımı için adres niteliğindeki Varakçı Sokak ta yine döviz alımı için önemli mekanları bünyesinde barındırıyor.

Ucuz Dolar ve Ucuz Euro Nereden Alınır?

Döviz kuru denilince akla ilk önce dolar ve euro geliyor. Bu anlamda yatırımlarını döviz kurları üzerinden yapmak isteyenlerin ana sorgusu ucuz döviz nereden alınır olabiliyor. Günümüzde döviz alım satım işlemleri her ne kadar bankalara bağlanmış olsa da, hala popülerliğini koruyan bir Kapalı Çarşı’mız bulunuyor. Geçmiş dönemde de döviz ve altın fiyatlarına yön veren bu alan aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. Burada önemli sayıda döviz bürosunun olması, rekabetin getirdikleri nedeniyle ayaklı çalışanlar ile gündeme geliyor. Her ne kadar merkez bankası ve diğer bankalar gibi önemli mecraların verdiği fiyatlar ile hareket ediliyor olsa da, burada oluşan rakamlar haber konularına başlık olarak geçiyor. Ellerinde telefonlar ile bağlı bulundukları döviz bürosuna önemli kazançlar sağladıklarını düşünürsek bu ayaklı borsa diyebileceğimiz sektör de fiyatlara etki edebiliyor. Her ne kadar teknoloji kendisini göstermiş olsa da, buradaki rakamlar kişiler için önemli. Çünkü en ucuz döviz almanın yolu yine bu Kapalı Çarşıdaki rakamları takibi ile yapılabiliyor. Çünkü burada rakamlar daha uygun fiyatlara gerilerken bankalardaki fiyatlar bu oranların üzerinde olabiliyor. Bu durumda kişilerde buradan aldıkları dövizleri bankalara satarak günü birlik karlar peşine düşebiliyor. Buradaki döviz alım ve satım arasındaki makas farkları da önemli ki, anlık alım ve satımlar ile buraya bağlı döviz büroları da kazanç sağlamış oluyor.

Tüketiciler Nereden Ucuz Döviz Almalı?

Bu mecralara giderek döviz alımı yapmak sizin için imkansız olabilir. Zira alacağınız çok düşük tutarlarda ise aradaki bir kaç lira için uzun yollar yapmanıza, kapı kapı dolaşmanıza da gerek yok. Bunun için en iyi yol yine internet üzerinden geçiyor. En ucuz döviz alımı yapmak istiyorsanız mantıklı adım bankaların fiyatlarını internet üzerinden araştırmak. Zira artık günümüzde bir çok kesim internet bankacılığı kullanıyor ve bu alım için yine bu mecra kullanılabiliyor. Buradan anlık alım ve satımlar ise ciddi kazançlara sahne olurken, mesai saati sonrası alım satım arasındaki fark yüksek oluyor. Bu nedenle çalışma saatleri arasında işlem yapılması da mantıklı bir adım.

En ucuz dolar nereden alınır başlıklı yazımızda da aynı hususlara değinmiş olsak ta burada farklı döviz kurları da söz konusu oluyor. Özellikle Dolar’ın yanında Euro ve diğer dünya ülkelerinin kullandığı para birimleri daha uygun fiyatlardan alınabilmek için atılacak adımlar önem arz eder. Zira alacağınız döviz tutarı da bunun için önemli. Çünkü alınacak bir 100 dolar yada 100 euro size çok önemli avantajlar sağlamayabilir. Fakat alınacak 10 bin dolar ve daha yüksek rakamlarda oluşacak 0,01 kuruşluk makas farkları ile ciddi bir aralık söz konusu oluyor. Yani bir kuruş için 100 TL söz konusu. Burada 1 lira farktan bahsedersek aradaki tutar 10 bin liraya çıkıyor ki bunun için yatırım yapacakların bu konuyu da dikkate alması gerekir.

Merkez Bankasının Verdiği Döviz Kurlarındaki Fiyatlar

Türkiye’de oluşacak döviz kurlarına ait rakamlar Merkez Bankasının attığı adımlar neticesinde önem kazanıyor. Burada yapılan alım ve satımlarda rakamlara etki ederken, hafta içerisinde mevcut rakamlar hakkında yayımlarda bulunuyor. Bu rakamları haber bültenleri, internet sitelerinden takip edebilirken aynı zamanda e-devlet üzerinden de anlık olarak takip edebiliyor ve fikir ile bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Elbette dövize olan arz ve talep fiyatlara etki eden hususlardan bir kaçı. Fakat Merkez Bankasının ilan ettiği rakamlar üzerinden döviz alımı yapmak zorunda değilsiniz. Bu tamamen serbest piyasada oluşan rakamlar üzerinden alınabiliyor. Bu nedenle ki ucuz döviz almanın yolu arayışlara konu ediliyor.

En Ucuz Döviz Hangi Bankada?

Burada uygun fiyat verebilecek olan bankaların isimlerini söylemek yanlış olur. Zira böyle bir durum söz konusu değil. Yani size kim söylerse şu bankanın en ucuz diye sizi yanıltmış olabilir. Çünkü bankalar oluşan piyasa koşullarına göre ticari kuruluş markasını da arkasına alarak döviz kurlarındaki fiyatları belirliyor. Bu nedenle oluşan dalgalanmalar yada ani yükselmeler için bankalar kendilerini güven içerisine almak ister ve gerekli tedbirleri de alırlar. Bu anlamda bir tüketici olarak vatandaşlar öncelikli olarak internet bankacılığı ile bankaların resmi internet siteleri üzerinden rakamları da anlık olarak takip edebilirler. Fakat internet sitesinde belirtilen rakamlar ile internet bankacılığı arasındaki rakamlar arasında da değişiklik yaşanabiliyor. Özellikle alım yada satım esnasında anlık değişiklikler bu mecraya da yansıyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.