Kredi Almanın Yolu

Türk Telekom (TTnet) Faturalı Hatta Kredi

07.12.2019
487
Türk Telekom (TTnet) Faturalı Hatta Kredi

Konusu itibariyle finans kuruluşlarından alınması gereken kredileri artık faturalı hatlar üzerinden alabiliyoruz.Faturalı hatta kredi almanın bir avantajı var mı, Yasal mı, Nereden nasıl alınır? Şartları bulunur mu? Ne Kadar Kredi alabilirim? Söz konusu bankalar dışı olduğunda bu durumun yönergesini herkes merak ediyor. Zira en kolay borç para alma yollarından birisi olarak görülüyor. Bu anlamda atılan adımlar ile Türk Telekom Hattına Kredi alımında en doğrusunu makalemiz içerisinde bulmaya çalışacağız.

Türk Telekom Hattına Kredinin Vadesi

Hatta kredi tanımı alacağınız telefonların taksitini ödemekten geçiyor dersek yanılmayız. Zira burada Türk Telekem kredisi olsaydı yasal olarak ihtiyaç kredisi vadeleri 60 ay ile beş yıl ile uzun zamana dağılıyor. Fakat faturalı hatta kredi tahsisi12 ay ile sınırlı. Bu durum geçtiğimiz yıl 24 ay idi. Fakat yapılan yasal düzenleme neticesinde 12 aya indirildi. Bu vade süresi cihaz alımı için de en uzun vade olarak sunuluyor. Burada ayrıntıya yer verirsek Türk Telekom Hattına Kredi 12 ay vadelerde alınan cihazlar eşliğinde temin edilebiliyor. Bu nedenle de telefon cihazını alın kişinin satması ve diğer hususlar tamamen onun inisayitifine kalmış bir durum. Alacağınız telefonun bedeli 3 bin liranın altında ise alabileceğiniz kredinin vadesi en fazla 6 aydır. Burada telefon bedeli üzerinden kredi söz konusu olduğu için yasal olarak 3 bin liranın üzerindeki telefonlarda 12 ay vade uygulanmaktadır.

Hat Üzerinden Krediye Başvuru

Türk Telekom kredisine başvuru hat sahibi tarafından yetkili operatörlere yapılmak zorunda. Başkasının adına bu hizmeti alamıyorsunuz. Başvuruda kimliğiniz yeterli iken kredi notu vb sorunların sorgulaması yetkili bayi tarafından sistemden sorgulanıyor. Yani isteyen herkese bu hizmetin verilmesi söz konusu değildir. Daha çok sosyal medyalardaki reklamlarda internetten başvuru ile paranın hesabınıza gönderileceği, bayilere kadar gitmenize gerek kalmadığı gibi etkenler söz konusu. Bu reklamlı sitelerin sayfalarına girdiğinizde iletişim formları ile hareket edildiği ve sizlerin telefonla arandığınızı göreceksiniz. Bu sitelerde yetkili olarak firmanın ne bir adresini ne de yasal izinli olduğuna dair bilgi ve belgelere ulaşırsınız. Mağdur edilmenizin önüne geçmek adına doğru adımı atmanız ve yanılmamanız önemli bir husus. Bu nedenle çıkan reklamlara, yanıltıcı haberlere inanılmaması güvenilmemesi gerekir. Bu ilan ve reklamlar içerisinde kayıtsız şartsız kredi, çıkmayan kişilere kredi tahsisi, ödemesiz kredi, biz çekelim siz ödeyin kredileri gibi yanıltıcı cümleler bulunuyor. Bu renkli cümlelere kanmamak gerekir.

Türk Telekom Hattına Kredi Yasal mı?

Türk Telekom kredili satışlar için önceden BDDK dan izin almış durumda. Bu izin olmaksızın satış yapılması yasal olarak mümkün değil. Zaten satış öncesi size tüm bildirimler, uyarılar da yapılır. Yasalar önünde izinler alındığından Türk Telekom Hattına Kredi yasal bir işlemdir.

Okunmalı : Faturalı Hatta Kredi Gerçek mi?

Türk Telekom Hattına kredi yasal bir zemin üzerine oturtulmuş. Zira bu tür işlemlerin yapılmasında gerekli izin ve onayların alınması gerekir. Türk Telekom BDDK’dan aldığı yetkiyi kredili cihaz satışı için uyguluyor. Burada kişi bayiden cihaz alımı için başvuru yapıyor ve başvuru sonucu kişinin cep telefonuna mesaj ile gönderiliyor. Bu onay sonrası Türk Telekom ile imzalayacağınız sözleşme karşılığı telefon cihazı almış oluyorsunuz. Bu cihazın bedelini ise maksimum 12 ay vade ile ödüyorsunuz. Bu ödeme işlemi de hattınıza aldığınız faturaya her ay yansıyor. Kredinin geri ödemesinde farklı bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Fatura ile gönderilen borç ödemesi yine fatura tahsilatı ile yapılmış oluyor.

Kredi vadesi boyunca hattınızı başka bir operatöre taşıyabilirsiniz. Fakat bunun bir bedeli var. Türk Telekom Hattına almış olduğunuz kredili cihazı başka hatta taşıdığınızda maddi olarak cezai yaptırımla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu süre içinde söz konusu borcu başka bir hatta aktarma yani taşıma işlemi yapılamıyor.

Hat Üzerinden Kredi Mantıklı mı?

Maddi destek açısından kredi alma Türkiye’de finansal kurumlar olan bankalar aracılığıyla yapılıyor. Bu anlamda bu imkanı veren kurum ve kuruluşlar bulunuyor. Fakat özellikle bankalardan alınacak kredilerde kriterler size uymayabilir. Bu durumda alamadığınız krediyi faturalı hat üzerinden almak sizin için mantıklı olabilir. Fakat bankalar gibi bir alternatifiniz varken bu mecradan borç para almak çokta mantıklı olmayacağı kanısındayım. Sonuç olarak sizin talebinizi kalmış bir durum.

Hat Üzerinden Kredi Güvenilir mi?

GSM operatörlerinden almış olduğunuz hatlar ile kredi almak BDDK izni sonrasında olduğu için güvenilir bir sisteme dayalı. Burada bir problem yok. Fakat size kredi pazarlayan kişi ve firmaların bu GSM operatörlerine bağlılığı çok önemli. Zira piyasada dolandırıcı olarak her türlü yanıltıcı reklamlar bulabilirsiniz. Burada bu firmalar ile aranızdaki bağın ne kadar güvenli olduğu sorgulanmalıdır. Kredi alacağım derken cebinizdeki paradan olmayın.

Operatörlerden aldığınız krediler bir sözleşme ile protokole ve ödeme planına bağlanıyor. Bu plan gereği hareket etmeniz gerekir. Bunun için sakıncalı bir durum yaşamazsınız.

Faturalı Hatta Kredi İçin Kefil İstenir mi?

Bankalardaki finansal hareketlerde talep edilen kefil faturalı hatta kredi için istenilmez. Burada hattın sahibi faturada taksitlendirilecek ücret ile kredi alır. Bunun için öncelikli olarak başvuru yapıyorsunuz ve sistemden size kredi alıp alamayacağınız mesajı geliyor. Yani buradaki sistemde kredi notuna bağlı olarak hareket ediyor. Bunun için kefil talebi olmaz.

Faturalı Hatta Kredi Kimler Alabilir?

Türk Telekom Hattına kredi alabilmeniz için en az 12 aylık bir aboneliğiniz olması ve bu süre içinde fatura ödemelerinizi aksatmamanız gerekiyor. Bugün hat aldım, yarın krediye başvurayım gibi bir husus mümkün değil. Türk telekom bu anlamda yaptığı sorgulamada sizin borçlarınıza sadık olup olmadığınızın kontrolünü yapmaktadır. Burada size onay vermesi gerekir.

Faturasız Hatlara Kredi Alınır mı?

Faturasız TL yüklenen hatlarınız üzerinden kredi alınması mümkün değil. Fakat bir yıllık süreyi doldurmuşsanız bu hattınızı faturalı hatta taşıma yaparak arkasından Türk Telekom Hattına Kredi Başvurusu yapabilirsiniz. Burada hattınızın gerekli süreyi doldurması yeterlidir.

Türk Telekom Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Sahibi olduğunuz Türk Telekom hattına kredi almak istiyorsanız sizden bir belge istenmez. Kimliğiniz ile yetkili bayiye gidip krediye başvuru yapmanız yeterli oluyor. Burada bayi size şartları ve telefonların bedeli ile taksitleri hakkında bilgi verirken alım kararınız sonrası sisteme kaydınız gerçekleştiriliyor ve sorgulama yapılıyor. Burada sadece kimliğinizin olması ve hattın size ait olması yeterlidir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Türk Telekom hattına sahip iken düzenli bir şekilde ödemelerini yapan gerçek kişilerin alabildiği bu kredinin tutarı maksimum 7 bin 500 lira. Ve vadesi de 12 ay ile sınırlı. Bunun üzerinde alım yapmanız söz konusu değil.

35 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Türk Telekom telefon alımlarına getirilen taksit sınırlaması sonrası en çok tercih edilen GSM firması. Kişiler yüklü miktarlardaki telefonları peşin para ile alamadıkları için taksitle alma yoluna gidiyor. Bu duruma getirilen yasak kişileri ve telefon satıcılarını da zor bir duruma girmesine neden oldu. Bu durumda en avantajlı konuma gelenler uzun vadelerde taksitle satış yapan GSM firmaları oldu. Bu duruma taksit sınırı getirilmiş olsa da hala devam eden bir hizmet.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.