Kredi Almanın Yolu

Toptan Ucuz Altın Nereden Alınır? (Toptan Altın)

22.06.2020
2.868
Toptan Ucuz Altın Nereden Alınır? (Toptan Altın)

Ticari kuruluşlarda olduğu gibi kâr amacı gütmeyen bireysel gerçek kişiler en uygun şartlarda en ucuzunu alabilmek için toptan altın nereden alınır sorusunu soruyor. Toptan alım bir anlamda ucuz olacağı için değerlendirilse de toptan olarak telaffuz edeceğiniz tutarda önemli.

Toptan Altının Adresi İstanbul Altın Rafinerisi

Türkiye’de toptan altın alımı yapılabilecek ilk adres bu işin muhatabı olarak ilk adres gösterilen İstanbul Altın Rafinerisidir. Çünkü teknik olarak Türkiye resmi olarak faaliyet göstermeye başlayan bu firma 2007 yılında da Dubai Altın Borsası’na üye oldu. 2011 yılında da Londra Külçe Piyasalarına Birliğine üye oldu. 1995 yılından bu yana hizmet veren şirket Halaç Kuyumculuk adıyla faaliyet gösterirken 2002 yılında İstanbul Altın Rafinerisi ile birleşti.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Kâr amacı güden ticari kuruluşlar altın alım satımını toplu halde gerçekleştirebilir. Kişi bir küçük altın alırsa buna her ne kadar bu kelimeyi kullanmasak ta 50 tane küçük altın almak toptan olarak değerlendirilecektir. Türkiye’de altın işi yapan, büyük firmalar olduğu gibi maden işleten ve altın üretimi yapan büyük holdinglerde bulunuyor. Bu holdingler kendi bünyelerinde yaptıkları ticari anlaşmalara bağlı olarak altın temini ederken yüklü miktarda altın alımı için uygun fiyatlardan satışa konut etmek zorunda kalıyor. Nitekim alan kuruluşta buna bağlı olarak kendi kazancını dikkate almak zorunda. Bu sebeple normal fiyatının altında alım yapmak ister. Burada amaç ucuz almak ise toptan almak makul olanıdır. Bu anlamda toptan altın nereden alınır sorumuzun cevabı da vardır.

Toptan Alıma Konu Olan Altınlar

Altın muhteviyatı nedeniyle çeşitli şekillere giren değerli bir maden. Özellikle hanımların baş tacı olan süs eşyaları ve takılarda kullanılan bu madeni farklı çeşitlikte ve büyüklükte alımı söz konusu olsa da bankalar üzerinde özellikle açılan hesaplarda gram üzerinden hareket edilmektedir. Gram olarak Borsa İstanbul’a bağlı olarak banka ve finans kuruluşlarından alım ve satım yapımına mümkün kılınırken aynı zamanda gram üzerinden fiziki alımı da söz konusu.  Alacağınız toptan altın gram, granül, hesaba, futbol kulübü altınları, kişilere ve kurumlara özel olarak üretilen tarzda ve çekili gibi farklı türden alımı söz konusu ediliyor.

Toptan Gram Altın Alımı

Toptan gram altın almak isterseniz burada alacağınız altının özellikle Darphanece kabul edilmiş olması gerekiyor. Yani TC. Hazine Müsteşarlığının kabul edeceği 0,5 gramdan başlayan ve 1- 2,5 -5 – 10 – 20 – 50 – 100 gram olarak % 99,99 saflıkta yatırım amaçlı düşünülen altınlarım alımı söz konusu. Bu tür altınlara ayrıca külçe altın olarak da değerlendirildiğini söylemek gerekiyor.

Toptan Özel Çekili Altın Alımı

Çekili derken burada kişi veya kuruluşun kendi isteğine göre ağırlığı bulunan altındır. Yani özelikle altın alımı ve satımı ile ithalatını gerçekleştiren kişilerin bu talebi istediği ağırlıkta altın alımına neden olması. Burada ihtiyaca göre tasarlanan ve yine % 99,50 gibi bir saflığa ulaşmış astar haline getirilmiş altından bahsetmemiz gerekiyor.

Toptan Granül Altın

Granül derken toz halinde olan altından bahsetmek mümkün. Bu tür altının alımında elektrolit yöntemlerin kullanılması ve bu sayede de rafine edilmiş olan toptan granül altın alımı söz konusu olabilir.

Futbol Kulüplerine Özel Altın

Piyasa da farklı sponsorluklar için altın satışı söz konusu. Futbol kulüplerine özel lisanslı altın üretimi ve satışı yine kulüplerin anlaşmaları çerçevesinde yapılıyor. Bu anlamda kulüplerin anlaşmalı olarak altın üretimine ve satışına imkân veren kuruluş İstanbul Altın Rafinerisidir. Anlaşmalı olarak kulübe özel altın ise Beşiktaş, Bursaspor ve Fenerbahçe için üretiliyor.

Kişiye Özel Toptan Gram Altın

Gram altın olarak kişiye özel üretilen ve hediye olarak dağıtılan altınlarda bulunuyor. Bu altınların toptan üretimi ve satışı ile alımı söz konusu oluyor. Büyük firmaların hediye etmek amacıyla ürettiği altınların toplu olarak üretilmesi ve toplu altın alımı yapılabilmesi mümkün.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.