Kredi Almanın Yolu

Tefeci Faizleri Nasıl, Tefecilerden Senetle Para Nasıl Alınır?

Tefeci Faizleri Nasıl, Tefecilerden Senetle Para Nasıl Alınır?

Tefeci Faizleri Nasıl, Tefecilerden Senetle Para Nasıl Alınır? Türkiye’de faizli para verme işlemi bankalar nezdinde BDDK nın belirlediği kurallar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Hukuki kuralların dışında gerçek hayatta kişilerin kurduğu kurallarda geçerli oluyor ki zor durumda kalan kişiler bu kuralların kurbanı olabiliyor. Bankaların kredi vermekten çekindiği kişilerin ana sorunu kredi notuna bağlı olarak kredi yasaklısı olma. Bu durumda nakit ihtiyacı olan kişilerin bu ihtiyaçlarına cevap vermeyen bankalar kişileri başka yollara başvurmak zorunda bırakabiliyor. Türkiye’de tefeci olarak adlandırılan, para ısıtma diye dillendirdiğimiz husus ile kişilere para verme yoluna gidebiliyorlar. Burada hiç bir hukuki zemini olmayan, yasal dayanağı bulunmayan borç verme işlemi senetler üzerinden, ipotekler ile yada kefiller gibi aracılar sayesinde alınabiliyor. Yasal olmayan senetle para alımına finans desteği sağlayan tefeciler tercih edilmesi hiç uygun olmayan bir husus. Fakat yine de tercihler arasında bulunduruluyor.

Tefeciden Para Almanın Riskleri

İster tefeci deyin ister başka bir isim altında telaffuz edin bu kişiler para verimi konusunda kendi kurallarını kendileri koymaktadır. Bu kurallar vadenin kesin olması, faizin yüksek olması, aracıların olması yada ipotek ettirilen mallar üzerinden kredi verilmesi gibi sıralandırılabilir. Senetle para vermeye konu eden kişileri bulmanız ise biraz zor. Tabelalarında para verildiği yazmaz. İnternet sitelerinde reklamları çıkmaz. Dolaylı yönlerden tanıdıklar vasıtasıyla bulunur ve genel olarak mahalli yönden bu tür kişiler herkesçe bilinir.

Senetle para alımı ile elindeki mal varlığını kaybeden, ödemeyen borçlar yüzünden ailesi dağılan kişilerin haberlerini en çok Türk Sinemalarında görmüşüzdür. Bu durum bizlere senaryo olarak geliyor olabilir. Fakat hayatın içinde bu tür borç alımları bulunmaktadır ve yasal olarak olmasa da hukuka aykırı olarak işlem yapmaktadırlar. Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması sonrası bu durum biraz daha ileri götürülmüş durumda. Örneğin satış yapılıyormuş gibi gösterilip anında komisyon alımı sonrası kredi kartından çekim yapılarak kişilere nakit paralar verilmesi söz konusu. Örneğin 3 bin lira limiti olan kişiden 3 bin lira kesen bu kişiler kart sahibine 1.500 TL verebiliyor. Aradaki diğer kısım ise komisyon olarak tefeciye kalmış oluyor.

Tefeci Faizleri Ne Kadar?

Tefecilerden senet karşılığı kredi alıyorsanız burada karşınıza çıkacak riskleri de iyi biliyor olmanız gerekir. En büyük risk aldığınız paranın vadesi kısa sürelidir ve aldığınız paranın iki katına kadar ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin 5 bin lira kredi aldınız. 4 yada 6 ay sonrası bu aldığınız para için ödemeniz gereken tutar sizin karşınıza 10 bin lira olarak çıkabilir. Yada bir aylığına almışsanız 7-8 bin lira ödemekle yükümlü olursunuz. Bu şekilde alınan paraların yasal dayanağı yoktur. Bu nedenle sizleri de koruyacak yasalar olmayacaktır. Mağduriyetinizin önüne geçmesine neden olabilecek yasal bir husus olmadığı için hakkınızı da arayamazsınız.

Bir kağıt parçasına atılan imzalar ile nakit alınan paraların karşılığı genelde boş senetlerdir. Bu senetlere borcun ödenmemesi neticesinde yüksek tutarlar yazılarak tahsil edilme yoluna gidilebiliyor. Fakat borç alan kişinin maddi varlığı olmasa, ipotek ettirilmeler söz konusu olmasa bile fiziki güç ile para tahsisinin yapıldığı bir gerçek. Her iki türlü de senetle para alımı, tefecilerden para alımı gibi hizmetlerden uzak durulması adına bankalar ile aranızın iyi olması gerekir. Bu tür olaylara değinmemek için kredi notunuzu da yüksek miktarlarda tutmak sanıyorum birinci öncelik olmalı.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.