Kredi Almanın Yolu

TC Kimlik Numarası İle Banka Hesabı Sorgulama Yapmanın Kolay Yolu

10.06.2020
6.126
TC Kimlik Numarası İle Banka Hesabı Sorgulama Yapmanın Kolay Yolu

TC Kimlik Numarası ile hesap sorgulamanın tek yolu banka şubelerine giderek fiziki olarak başvuru yapmaktır. Bunun dışında internet üzerinden kimlik no ile sorgulama yapma imkanınız bulunmamaktadır. Ancak kişisel bilgi havuzunuz olan e-devlet ile bankalarda bulunan hesaplarınızı öğrenme imkanınızın olduğunu da ayrıca hatırlatmak gerekir. E-devletten hesap sorgulama sayfasına yazımızın sonunda ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hangi Bankada Hesaplarım Var

Geçtiğimiz yıllarda özellikle hesap işletim ücretine getirilen serbestlik sonrası vatandaşlar bu ücreti ödememek adına şahsına açılmış banka hesaplarını sorgulama ihtiyacı hissetti. Bunun nedeni kişilerin türlü sebeplerle farklı bankalarda hesap açması ve bu hesapları da zaman içerisinde unutmasıdır. Aslında çıkarılan bu işletim ücretinin ödenmesi de farklı sebeplere bağlansa da kişiler yine de hesap sorgulama işlemini yapma yoluna gitti. Bu anlamda en kolayı da kişinin TC numarası banka hesap sorgulama ile oldu. Ancak böyle bir sorgulama imkanı bulamayan vatandaşlar muhtemel banka şubelerine giderek banka hesaplarının olup olmadığını sorguladı.

Okunmalı : TC Kimlik numarası İle Adres Sorgulama

E-Devlete Girişin En Kolay Yolu internet Bankacılığı

Banka şubelerine fiziken giderek TC numarası ile banka hesabı sorgulamanın yolu kimliğinizi banka görevlisine vermekten geçiyor. Bu durum ise uzun zaman alan meşakatli bir zaman almasından dolayı tüketiciler de en kolay yöntem olarak e-devlet banka hesap sorgulama yoluna gitti. Ancak bunun için kişilerin e-devlet şifresi olması gerekiyor. Bunun yolu ise PTT şubelerinden geçiyor. Ancak en kolay yoldan bu portala girmek isteyenlerin bir alternatifi bulunuyor. Bunun için ise kişilerin internet bankacılığını kullanıyor olmaları gerekli. Sebep ise internet bankacılığına giriş ile kişi isterse buradaki linkten e-devlete giriş yapabiliyor olmasıdır. Kişinin güvenliğini en üst seviyede olmasından dolayı tüketicilere kolaylık olması açısından bu tür bir hizmet veriliyor. E-devlet Hesap Sorgulama sayfasından kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak faydalanabiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığından Banka Hesapları

Bankalarda bulunan hesaplarınızı sorgulamanın bir diğer yolu internet bankacılığı olarak görülebilir. Ancak burada sorgulamadan ziyade kişi giriş yaptıktan sonra sadece o bankanın farklı il ve ilçeler ile şubelerde olan hesaplarını görebiliyor olmasıdır. Ayrıca diğer bankalarında içinde olduğu bir havuz içerisinde TC kimlik no ile banka hesabı sorgulama imkanı bulunmamaktadır. Ancak kişiler krediye başvuru yaptıklarında başka bankalarda olan kredi hesaplarını da o banka üzerinden sorgulama imkanına sahip. Nitekim bu sorgulamayı kişi istemese de bankalar kendileri yapmaktadır.

Çağrı Merkezlerinden Hesap Numarası Sorgulama

Kişi eğer banka şubesine gidemiyor ve e-devlete giriş sağlayamıyorsa adına açılmış banka hesabı sorgulama imkanınızın bir yolu da bankaların çağrı merkezi, müşteri hizmetleri ya da telefon bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ise bilindiği üzere bankaların çağrı merkezlerinin aranması gerekir. Bu da sesli yanıt sistemi ile müşteri temsilcilerine bağlanma gibi sorunlar için zaman alan bir işlem diyebiliriz. Yine de bu yolla sorgulama yapmak isteyen kişiler için bazı bankaların çağrı merkezi numaraları şu şekilde; (Halk Bankası 444 04 400, Ziraat Bankası 444 0 798, Garanti Bankası 444 0 338, Denizbank 444 0 800,İş Bankası 0850 724 07 24, İng Bank 444 0 600)

Birer tüketici olarak bizler ihtiyaçlarımız ve sorgulamalarımız gibi bir çok hizmet için PTT üzerinden sağlanan e-devlet şifresini edinmemiz gerektiğini kabullenmek gerekiyor. Nitekim kişilere bir çok hizmet bu portal üzerinden devletin her birimine ulaşılarak veriliyor. Bu anlamda kişilerde isterlerse banka hesap sorgulama ve eft sorgulama imkanları da dahil bir çok bilgiye buradan ulaşabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2