Kredi Almanın Yolu

TC kimlik numarası ile adres sorgulanabilir mi?

14.01.2020
737
TC kimlik numarası ile adres sorgulanabilir mi?

TC kimlik numarasıyla adres sorgulama işleminde ortaya atılmakta olan birden fazla iddia yer almaktadır. Bu konuda net bir cevap vermek gerekirse adres sistemini inceleyerek, sizleri cevaba ulaştırdık. TC kimlik numarası ile adres bulma konusunda süper bir işlem olurdu. Faka devlet bu konu üzerinde bazı farklılıklara imza atmıştır. TC kimlik numarası, Türkiye’de yaşamakta olan bir şahısın her türlü konuda bilgilerini barındırmakta olduğu şifresidir. Devlet kurumları başlangıçta olmak üzere kişilerin resmi varlığı noktası bakımından sahip olundukları hak ve özelliklerin ortaya konulmasında buradaki numara kullanılmaktadır. TC kimlik numarası basit bir şey olarak görülmemelidir.

E Devlet Üzerinden Adres Sorgulama

Birçok kişi E-Devlet sistemi üzerinden kendilerine ait şifresiyle sadece kendisine ait olan adresi sorgulayabilmekte olup, dökümanı alabilmektedir.

TC Kimlik numarasıyla adres sorgulama nasıl ve nereden yapılabilmektedir ?

Adres kayıt sistemi olan MERNİS genel olarak avukatlar tarafından kullanılmakta olan bir sistemdir. Bu sisteme E-Devlet, UYAP ve Nüfus ve Vatandaş işleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden ulaşabilmeniz mümkündür.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Ödeme

UYAP üzerinden herhangi bir kişinin adres bilgilerine ulaşabilmek için yalnız avukat ve adliye çalışanları açısından mümkün kılınmaktadır.

Avukat olanlar kişilik haklarının korunması bakımından yalnızca taraf bulundukları, yani vekil olarak kayıtları olan dava dosyasındaki kişilerin adreslerine ulaşılabilmektedir.

Adres kayıt sistemi üzerinde adres sorgusu belli olan adreste kimin oturmakta olduğunu tespitinin üzerine işlemektedir. Sistem üzerinde yer almakta olan il, ilçe, mahalle gibi bilgilerin girişleri sağlanarak sorgulama yapılabilmektedir.

MERNİS Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kısmında Adres Sorgulama İşlemi;

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafınca resmi web sitesinde adres sorgulaması yapabilmek için TC kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. Şifreleme işlemi konusunda kişi haklarının korunabilmesi ve kişisel bilgilerin amaçlarının dışında kullanılmasının önlenmesi amacıyla önemli haldedir.

Belli bir adreste yer almakta olan ikametgah sahibini sorgulaması adres kayıt sistemi tarafından, TC kimlik numarasıyla sorgulama işlemi için İçişleri Bakanlığına bağlı bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından resmi web sitesi üzerinden yapılabilmesi mümkündür.

MERNİS bilgilerinin UYAP üzerinde sorgulaması durumunda sadece dosya esas numarası yada TC kimlik numarası yeterlidir. E-Devlet tarafından yapılmakta olan adres sorgulama işlemleri, TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile yapılması yeterlidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.