Kredi Almanın Yolu

Tazminat Almak İçin Çalışma Süresi Ne Kadar Olmalı?

27.01.2020
227
Tazminat Almak İçin Çalışma Süresi Ne Kadar Olmalı?

Tazminat Almak İçin Çalışma Süresi Ne Kadar Olmalı?

Devlet kurumlarında çalışanlar için önemli olmasa da özel hizmette çalışan kişilerin işsiz kalma endişesine karşın sorguladığı hususlardan bir tanesi tazminat hakkı için ne kadar çalışmak gerektiğidir. Çalışan bu tazminatını alabilmek için hak etmek ister ve bu hak sonrası da çalışma düzenini buna bağlayabilir. İşsiz kalma korkusu taşıyanların merakı tazminat almak için ne kadar çalışmak gerekiyor, bu tazminatı alma şartlar, işveren ve işçinin uyması gerektiği kurallar yazımızda bulunuyor.

İşten Kovuldum Tazminat Alabilir miyim?

Çalışan kişiler hayatlarının geri kalan kısmı için belli plan ve programları önceden yapmak ister. Bu anlamda çalışırken işsiz kalma endişesi ve sonrasında tazminat hakkı kazanıp kazanamayacağını merak eder. Alınacak tazminat kişinin durumuna göre değiştiğinden ihbar tazminatı alabilmeniz için işten ayrılma vaktinden önce bunu işverene bildirmeniz gerekir. Bu durum işveren tarafından da yapılması halinde önceden işçiye bildirilmesi gereken şartlar arasında bulunuyor.

Tazminat Alınmasında Çalışılacak Süre

İşçi işverenden işten atılma tazminatı alabilmesi için bu iş yerinde en az altı aylık bir çalışması bulunması gerekir. Bu iş yerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması ve aktif olarak çalışılıyor olması şartlar arasında. İşten çıkarılan kişi süresi belli olmayan iş çalışmalarında işten çıkarılması halinde bunu iade davası açmak koşuluyla tazminat alma yoluna gidebilir. Sonuçta kişi haksız yere işten çıkarılıyorsa bunun yasal yaptırımları olur. Bu durumda altı aylık çalışma süresi aranmaz. Yani bir gün bile çalışmış olsanız bu durumda dava açarak almaya hak kazanabilirsiniz .

Kıdem Tazminatı

Her tazminatta olduğu gibi kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmeniz için belli kriterlerin karşılanıyor olması gerekiyor. Bunun il şartı ise en az bir yıl çalışmış olmaktır. İş yerindeki işin durması, işçinin sağlık durumları, iyi niyet ve ahlak kurallarına karşı aykırılık taşınmıyor olması kişi bu tazminatı almaya hak kazanırken iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık taşıyan kişiler işten kendisi ayrılmış oluyor. Çalışan kişi emekli olmayı hak etmişse bu tazminatı alabiliyor. Çalışma süresi içerisinde işçi hayatının son bulması halinde ve iş sözleşmesinin bitirilmesi halinde çalışılan süre kadar ücretin kıdem tazminatı alınabiliyor.

İşten Kendim Ayrıldım Tazminat Alabilir miyim?

İş yerinden çalışan kişi kendisi ayrılabilir. Bu durumda tazminat alma söz konusu iken bu konunun hak edilebilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bunlar kısaca;

  • İş yerinde çalışmasına engel sağlık sorunun oluşması,
  • Zorla işten ayrılmaya zorlanılması (Mobbing)
  • İşçinin maaşının ödenmemesi,
  • Maaş dışında işçiye ödenmesi gereken sosyal tazminatlar ve ek ücretlerin ödenmemesi,
  • SSK Primlerinin ödenmesi yada eksik ödeniyor olması,
  • İşçinin SGK kaydının giriş çıkış yapılarak ödenmesi,
  • İşçinin izinlerinin kullandırılmaması yada eksik kullandırılması,
  • Askerlik için işten ayrılması,
  • Gazeteci olunması halinde en az beş yıl çalışılmış olması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.