Kredi Almanın Yolu

Süt parası emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Süt parası emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca 2020 senesinde yeni doğum yapmış olan annelere emzirme ödeneği adı altında süt parası tahsil edilmektedir. Süt parası alabilmeniz için öncelikle başvuru şartlarına uygun olmanız ve ilgili kuruluşlara gerekli belgeler ile birlikte başvurmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere süt parası emzirme ödeneği nasıl alınır ? sorusuna cevap vereceğiz. SGK tarafınca sigortalı şekilde çalışmakta olan için verilmekte olan bir ödenektir. Bunun için doğum yapmış olan annenin çalışmakta olması gerekmemektedir. Eşi sigortalı bir şekildeyse eğer doğum yapmış olan anne emzirme ödeneğinden yararlanabilmektedir. Madde madde süt parası şartlarını söylemek gerekirse;

  • Doğum yapmış olan annenin çalışıyor bulunması,
  • Doğum yapmış olan annenin çalışmıyorsa eğer eşinin sigortalı şekilde çalışıyor olması,
  • Devlet memuru olanlar kendi kuruluşları tarafından ödenmektedir.
  • Emzirme ödeneğinden yararlanmak için 4-A veya 4B çalışanı olunması gerekir.

Süt Parası Alabilmenin Şartları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sigortalı olarak çalışmakta olan annenin doğum yapması ya da anne çalışmıyorsa dahi eşinin sigortalı şekilde olması yeterli olup, aşağıdaki şartlara da uygun olması gerekmektedir.

  • 4-A hükümlerine uygun olarak çalışan SGK’lılar için doğum tarihlerinden önce son 1 sene içerisinde minimum 120 gün süresince sigortasının yatırılmış olması,
  • 4-B hükümlerine uygun olarak çalışanlar içinse, aynı şekilde son 1 yıl içerisinde en az 120 gün süresinde sigortasının yatmış şekilde olması, ayrıca SGK’ya herhangi bir şekilde sigorta borcunun bulunmaması gerekmektedir. Bu borçlara GSS primleri dahil olmaktadır. Esnafın borçları bulunuyorsa, bunlar ödenmeden süt parasından yararlanamamaktadır.
  • Süt parası alınacak olan bebeğin hayatta olması gerekmektedir.
  • Süt parası başvurusunda yapılacak olan SGK’lı çalışanlar, bu sırada sigortalı olma durumları sona ererse, işten ayrılırlarsa, işi bırakma tarihlerinden itibaren 300 gün içerisinde bebekleri dünyaya geldiyse sigortalı şekilde çalışmakta olan baba yada annenin bebeğin doğum tarihi süresinden önce 15 ay boyunca yani 120 gün boyunca SGK primi ödemiş olması gerekmektedir.
  • Bu şartlara uygunluk gösteriyorsanız eğer emzirme parası almaya hak kazanabilirsiniz.

2019 senesinde SGK tarafınca belirlenmiş olan süt emzirme parası 180 tl tutarındaydı. Yeni yıl ile birlikte henüz net bir fiyat belirlenmezken, 2020 senesinde tahminlere göre 200 tl civarında olması bekleniyor. Bu yardım doğum yapmış olan anneye bir defaya mahsus ödenmektedir. SGK tarafından ödenmekte olan asgari geçim yardımları bu ödeneğin dışında yer almaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.