Kredi Almanın Yolu

Sürücü Belgesi (Ehliyet Harcını) Parasını İnternetten Nasıl Yatırılır?

03.02.2021
2.832
Sürücü Belgesi (Ehliyet Harcını) Parasını İnternetten Nasıl Yatırılır?

Günümüz teknoloji dünyası ve bu anlamda almak istediğiniz belgelerin paralarını da internetten yatırabiliyorsunuz. Bu yatırımlardan bir tanesi de alacağınız sürücü belgesi parasını internetten yatırma olarak interaktif vergi dairesi sayesinde yapılabiliyor.

İnternetten Sürücü Belgesi Harcı Ödeme

Sürücü belgesi almaya hak kazanan bireyler bu belgeyi alabilmek hakkını kazanmasının ardından harç tutarını yatırdıktan sonra tahsisin yapılabilmesi için nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde Emniyet Müdürlüklerince verilen sürücü belgelerinin başvuruları artık Nüfus Müdürlüklerinde gerçekleştiriliyor. Randevulu olarak başvuru yapabileceğiniz sürücü belgesi alımları günümüzde randevusuz ehliyet alma olarak ta yapılabiliyor.

Ehliyet Harcı Parası Yatırma

Kurs dönemi ve sınavları sonrasında ehliyet almaya hak kazanan kişilerin bu belgesini alabilmesi için Nüfus Müdürlerindeki son aşamaları da geçmesi gerekiyor. Buradaki aşama parmak izi okutma gibi hususlardan ibaret olsa da burada gitmeden önce yapılması gereken husus alınacak ehliyetin harç tutarını yatırmak olacaktır. Aksi takdirde başvuru işlemlerinizde alınamıyor. Bu anlamda sürücü belgesi parasını internetten yatırma için gideceğiniz adres interaktif vergi dairesi.

Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme

Vergi Dairesine giriş sonrası Harç ve Değerli Kağıt Ödeme sayfası üzerinden, Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme menüsü seçiliyor. Açılan sayfadan TC numaranız, adınız soyadınız, İl ve vergi dairesini seçiyorsunuz. Burada vergi dairesi olarak istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Fakat size en yakın yer olması mantıklı olanı. Sebebi ise yatırım işlemi sonrası paranızı iade almak zorunda kalırsanız burada gidebileceğiniz bir yer olmalı. çünkü fiziki olarak buraya başvuru yaparak ilgili sorunlarınızın düzeltilmesi talebinde bulunuyorsunuz. Bunun yanına daha sonra sürücü belgesi ile ne yapmak istediğinizi seçmelisiniz. Yeni tip sürücü belgesi menüsünü seçerseniz karşınıza 166 liralık bir ödeme çıkar. Eski tip bir sürücü belgesi değişimini seçmeniz halinde ise 13 TL ödeme çıkıyor. Burada size uygun olanı seçtikten sonra öde butonu ile hareket ediyorsunuz ve sistem sizi ödeme sayfasına yönlendiriyor. Bu yönlendirme ile banka kredi kartınızın numarası girmeniz halinde sizi bankanın 3D güvenlik aşamasına yönlendiriyor. Cep telefonunuza gelen mesajı girmeniz sonrasında ödemeniz alınıyor. Bu anlamda sürücü belgesi parasını internetten ödeme işleminiz tamamlanmış oluyor.

Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Ödemesi

Sürücü Belgesi alımlarında harç tutarının yanı sıra birde Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı için ödemeler söz konusudur. Fakat burada interaktif vergi dairesi kanalıyla bu vakfa ödemeler yapılmaz. Buradaki ödemenin dayanağı 2918 sayılı kanunun 131 nci maddesi. Burada alınan tutarlar bağış değil. Bu ödemeyi yapabilmeniz için 5 farklı hesap ve yol bulunuyor. Birincisi Vakıfbank üzerinden. Diğerleri ise Ziraat Bankası, Halk Bank, Denizbank ve Garanti Bankası kanalıyla oluyor. Ödemeler ise banka şubesi, ATM, İnternet Bankacılığı (Mobil) üzerinden yapılabiliyor.

Nüfus Müdürlüklerinden ödeme sonrası başvuru ile söz konusu ehliyetiniz adresinize PTT kanalıyla teslim ediliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.