Kredi Almanın Yolu

Suriyeliler Kredi Çekebilir mi? Suriyelilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor, Şartları Ne?

29.07.2020
734
Suriyeliler Kredi Çekebilir mi? Suriyelilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor, Şartları Ne?

Suriyeli’yim. Yıllardır Türkiye’de ikamet ediyorum ve çalışıyorum. Buradaki devlet ve özel bankalardan kredi alabilir miyim? Gibi sorularınız bulunuyorsa buna kısacası yabancı uyruklu herkesin kredi alabilme hakkı olduğunu belirterek evet dememiz gerekiyor. Ancak bu alımında bazı şartları bulunmaktadır. Nitekim kredi alımındaki şartlar gibi yabancı uyruklu gerçek kişilerin kredi alması için de bazı koşullar bulunmaktadır.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Kredi Alması

Türkiye’de ikamet eden ve yerleşik olarak yaşamlarını sürdüren kişilere bankalar finansal açıdan da krediler vererek destek olma yoluna gidiyor. Türkiye’de bulunan ve yaşamlarını idame ettiren yabancı uyruklu kişiler başta mavi kartlılar olmak üzere özel ve kamu bankalarından bireysel kredi alabiliyor. Elbette bu hizmetin ilk şartı alacak kişilerin düzenli gelirinin olması. Bu gelirin kanıtlanabiliyor olması da elzem bir durum. İstedikleri bankalardan bireysel olarak tüketici kredisini teminatlı ve teminatsız olarak alabilen yabancı uyruklularda olduğu gibi ülkemizde yaşamlarını sürdüren Suriye vatandaşları da bu hizmetten faydalanmak için başvuru yapabiliyor.

Kredi Alımında Anlaşmalı Bankalar Önemli

Geçmiş dönemde ülkemizdeki bankalarla anlaşmalı olan Suriye bankaları olmasına karşın son dönemlerde yaşanan iç savaşlar neticesi bu durum ortadan kalktı. Bu gibi durumlarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının kredi almasına ülke sınırlarında faaliyet gösteren bankaların yurt dışı şubelerinde olanak ver bankalar olduğu gibi Suriyeli vatandaşlara da imkanlar sunan bankalar bulunuyordu. Ancak günümüzde bu durum değişti. Buna rağmen özel ve kamu bankaları Suriyeli vatandaşlara gerekli koşullar karşılanması halinde bireysel tüketici kredisi imkanını verebiliyor.

Suriyelilere Kredi Veren Bankalar

Başta devlet bankaları olmak üzere Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Suriyeli vatandaşlara talep olması halinde gerekli kredi imkanlarını sunuyor. Bunların yanında kredi alabileceğiniz bankalar şu şekilde;

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Denizbank
  • QNB Finansbank
  • Garanti BBVA
  • Akbank

Suriyeliler Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi alımında genel şartın düzenli gelir olduğundan bahsetmiştik. Bu gelir ile yaşamını sürdürme imkanlarına sahip gelirleri ile orantılı olarak Suriyeliler kredi alabiliyor. Bankanın faiz oranlarına göre farklılık gözeten bir hesaplama sistemi söz konusu. Örneğin Ziraat Bankası Tüketici Kredisi alacaksanız muhtemel alacağınız kredi tutarı ile ödeyeceğiniz taksit tutarları şu şekilde;

Kredi Tutarı 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48  Ay 60 Ay
10.000 898 480 342 273 233
20.000 1.796 961 684 547 468
30.000 2.695 1.441 1.026 821 699

Kredi Almak İsteyen Suriyeliler Ne Yapmalı?

Türkiye’de yaşamlarını sürdüren ve nakit ihtiyacını karşılamak için banka kredisi kullanmak isteyen Suriyeli vatandaşlar öncelikle çalıştıkları iş yerinden düzenli gelirlerini gösteren belge almak zorunda. Bu belgesi olmayan kişilere kredi verilmesi söz konusu değil. Bu belgeyle birlikte geçici TC kimlik numarası da söz konusu da olabiliyor. Bunun için sahibi oldukları mavi kart ve diğer belgeler ile diledikleri bankaya başvuru yapabiliyorlar.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.