Kredi Almanın Yolu

Para Göndermede Şok Market Farkı

01.06.2021
7.239
Para Göndermede Şok Market Farkı

Şok Market Para Transferi. Çok eskiye gitmeden daha bir kaç yıl öncesine kadar banka hesapları arasında para gönderimi yapılabilirken günümüzde bu durum biraz daha değişti. Kişiler artık hesap numarası olmasa dahi cep telefonu numarasına para gönderip bir bankamatik yardımıyla bir kaç dakika içerisinde çekebiliyor. Burada para gönderip alma işlemi için yeni bir yol da Şok marketler zinciri tarafından müşterilerine sunuldu. Bu anlamda para transferinde Şok market alternatifleriniz arasına girdi.

Şok Market Para Transferi

Şok Market para transferi ücretli bir hizmet. Bu anlamda yapacağınız her işlem için ödeyeceğiniz tutar yedi lira. Maksimum gönderebileceğiniz tutar bin 999 lira. Alt limit ise yok. Bu miktarın üzerinde gönderim söz konusu değil. Parayı gönderirken kişinin ismine, kredi kartına ve iban numarasına yapabiliyorsunuz. Para gönderimi için bir saat mevhumu yok. Bunun için sadece para gönderimi yapabileceğiniz Şok marketlerinin açık olması gerekir. İsme göndereceğiniz paralar hemen gönderilebilirken karta, hesaba ve iban numarasına yapılan para transferlerinden merkez bankasının onayına göre gün içerisinde oluyor. Bunun için tatil günlerinde yapacağınız talimatlar mesai günü yapılabiliyor.

Sadece TL Üzerinden Para Gönderiliyor

Para transferi sadece TL üzerinden yapılabiliyor. Döviz üzerinden para gönderiminiz söz konusu olmazken cepbank denilen cep telefonuna para gönderme işlemi de Şok marketleri üzerinden yapılamıyor.

Şok Marketlerden para gönderimi için kişinin TC numarası ve telefon numarası olması gerekiyor. Bu hususların olmaması halinde para gönderimini yapamıyorsunuz. Parayı isme havale şeklinde gönderecekseniz zaten kişinin telefon numarası zorunlu.

Yanlış Hesaba Gönderilen Paralar Ne Olur?

Kişi para göndereceği iban numarasını bilemeyebilir hatta yanlış bilebilir. Bu durumda başkasına ait iban numarası nasıl öğrenilir başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Eğer yanlış bir hesaba para gönderimi yapılırsa ki bu durum fark ediliyor bu durumda para size iade edilir. Yani paranızın başkasının hesabına geçmesi söz konusu değil.

Şok Market Para Transferi sadece yurt içinde yapılabiliyor. Tüm bankalar ile anlaşmalı olmasına rağmen yurt dışında birine para gönderimi söz konusu değil. Burada parayı alacak kişi TC numarası ile cep telefonuna gelmiş olan kodu paylaşması halinde parasını çekebiliyor. Gönderdiğiniz paraların hesabı geçip geçmediğini hesaba ve kredi kartına gönderilen paralarda çevrimiçi olarak takibi söz konusu. Fakat isme gönderilenlerde sadece gelen mesaj ile bilgi edinilebiliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.