Kredi Almanın Yolu

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (Düşük Kredi Notuna)

25.08.2020
330
Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (Düşük Kredi Notuna)

Krediye ve acil nakite ihtiyacın ne zaman doğacağını kestiremeyen kişilerin kendi muhasebelerini gerektiği gibi düzenleyememeleri sonrası sicil bozukluğu yaşanır. Kredi sicili bozuk olan kişiler paraya ihtiyaç duyduklarında bankaya başvuru yapsa da olumlu bir sonuç alamaz. Bu anlamda araştırılan husus ise sicili bozuk olana kredi veren bankalar.

Kredi Sicil Notum Çok Düşük Kredi Alabilir miyim?

Acil nakit para ihtiyacı zaman zaman herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bireyler nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı yollara başvurmaktadır. Bu yollar arasında en çok tercih edilenlerden biri de banka kredileridir. Belirli bir faiz miktarı karşılığında kişilere ihtiyaç duydukları parayı veren ve uygun taksit miktarları ile geri ödemelerine olanak sağlayan banka kredilerine başvurmak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Bankaların kredi almak isteyen kişilerde ilk baktığı şey kredi notunun hangi seviyede olduğudur. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi başvuruları genellikle bankalar tarafından geri çevrilmektedir. Ancak nadiren de olsa bazı bankalar kredi notuna dikkat etmeden kredi imkânı sunabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından her birey için özel olarak hazırlanmış olan mali analiz raporudur. Banka hesabı ya da kredi kartı sahibi olan herkesin belirli bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notu kredi kartı ödemelerindeki düzenli ödeme alışkanlıklarına, daha önce kredi kullanmış ola bireylerin bu krediyi düzenli ödeyip ödemediklerine bakılarak belirlenmektedir.

Kredi notu bireylerin mali durumlarına göre her ay yeniden değerlendirilerek hesaplanmaktadır. Kredi notu 0 ila 1900 arasındaki değerlerde gerçekleşmektedir. Bireylerin kredi notu ne kadar yüksekse, bankaların o kişiye karşı olan güveni de o kadar yüksek olur. Kredi notu yüksek olan bireyler bankalara kredi başvurusunda bulundukları zaman genellikle olumlu yanıt almaktadır.

Kredi Notuna Önem Vermeyen Bankalar

Bankalar, verdikleri parayı güvence altına almak ve faiz geliri elde ederek kâra geçebilmek için faaliyet gösteren kuruşlardır. Bu nedenle de paralarını güvenilir olmayan kişilerin kullanımına açmazlar. Güvenilirliğin belirtisi ise kredi notudur. Ancak nadiren bazı durumlarda bireylerin kredi notlarına dikkate almadan kredi veren bankalar da ortaya çıkabilmektedir.

Bu bankalar genellikle Türkiye pazarına yeni giren ve tutunmak için müşteri çekmeye çalışan bankalardır. Söz konusu bu bankalar olduğunda bile kredi notu büyük bir önem arz etmektedir. Kısaca denilebilir ki iyi bir kredi notuna sahip olmadan bankalardan kredi almak neredeyse imkânsızdır.

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar başta özel bankalardır. Bu anlamda kredi notuna göre daha yüksek faizle sicili bozuk olanlara kredi veren başlıca bankalar şu şekilde sıralanabilir.

  • Garanti BBVA
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • İng Bank
  • Odeabank
  • Aktifbank


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.