Kredi Almanın Yolu

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımını Kimler Alır?

27.08.2020
1.701
SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımını Kimler Alır?

Devletin yaptığı yardımlar hakkında henüz hiç bilgisi olmayan bir kesimden bahsetmek mümkün. Bu yardımlardan bir tanesi de cenaze yardımı. SGK tarafından verilen bu yardımın belli şartlara bağlı olarak verildiği biliniyor. Peki cenaze yardımı nasıl alınır? Verilen cenaze yardımını kimler alır? Yardımı almak için ne yapmalı?

Cenaze Yardımını Kimler Alır?

Ölen kişilerin yakınlarına SGK tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak için öncelikli olarak kayıt yapılması gerekir. Ölen kişinin birinci derecedeki yakınlarına verilen bu yardım için başvuru yapılması esas.

SGK cenaze yardımının alınmasında vefat eden kişinin birinci derece yakınlarından bahsetmiştik. Burada kişi evli ile eşi yardım başvurusunda bulunabilir. Eşi yok ise çocukları varsa burada çocukları da yardım başvurusu yapar. Evli değilse ve çocukları da yoksa kardeşleri de yardım için SGK ya başvurabilir. Her ne kadar tercih edilmiyor olsa da, vefat eden kişinin eşi, çocuğu ve kardeşi yoksa cenazesini kaldıran yakınları da belli şartlar dahilinde bu başvuruyu yapabiliyor.

Cenaze Yardım Başvurusu Nereye Ne Zaman Yapılır?

Vefat edenlerin cenazesinin kaldırılması amacıyla yardım amaçlı verilen bu maddi yardımın alınmasında vefa eden kişinin emekli sandığında bulunması, Sağlık Güvenlik Kuruluşlarına bağlı olarak hayatını kaybetmesi, yaşlılık aylığının alındığı esnada vefat etmesi yada çalışırken işten ayrılması halinde bu işten ayrılışından itibaren bir yıl içerisinde vefat etmesi esas alınıyor.

Cenaze Yardımı Başvurusunda Neler İsteniyor?

Başvuruyu yapacak olan birinci derecedeki yakınlığı bulunan kişi kimliği, vefat eden kişinin ölüm belgesi ile birlikte muhtarlık imzalı belge ile başvurması gerekiyor.Başvuruda belirtilen belge ile birlikte önemli bilgileri SGK ya verildiği için inceleme sonrası para hesabınıza aktarılıyor. Aktarılacak paranın durumunu SGK il ve ilçe müdürlükleri ile e-devlet üzerinden de sorgulama imkanınız bulunuyor. SGK sayfasında şahıs ödemeleri sayfasından yaptığınız başvuruyu inceleyebilir ve durumunu sorgulayabilirsiniz.

Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Cenaze yardımına başvuruda bulunmak için kişilerin vefat ettiği tarihten itibaren beş yıllık bir süresi bulunuyor. Bu süre sonrası yapılan başvurular miadı dolduğu için yapılmıyor. Ancak geçmiş dönemde beş yıla kadar birinci derecedeki yakınlarınız için cenaze yardımı alma başvurusu yapabilirsiniz. Verilen buradaki yardım ölüm aylığıyla aynı şey değildir ve kişinin vefat etmesi halinde bir kez alınabiliyor.

Cenaze yardımları her yıl TÜFE değişim oranlarına göre belirleniyor ve güncel olarak yapılan yardım miktarı da 801 TL.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.