Kredi Almanın Yolu

SGK Askerlik Borçlanması Kaç Gün Yapılır? Emekliliği Ne kadar Geri Çeker?

27.08.2020
931
SGK Askerlik Borçlanması Kaç Gün Yapılır? Emekliliği Ne kadar Geri Çeker?

Askerlik vazifesini yapan kişiler yasal olarak askerlikte geçen bu süreyi emeklilik için kullanabiliyor. Bu amaçla yatırılan sigorta primi ise askerlik borçlanması adı altında ödeniyor. Askerlik görevini er ve erbaşlar ile yedek subay olarak yapan kişilerin askerlik borçlanması yapma imkanı var. Kişiler erken emekli olabilmek için bu hizmeti alırken en az ne kadar yatırırım? Emekliliği ne kadar geri çeker? Ne Kadar askerlik borçlanması öderim? Gibi bir çok sorunun da muhatabı oluyor. Krediyolu.com olarak sizlere bu konuları değinmek istedik.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlikte geçen süreler için hesaplanan tutarda SGK priminin ödenmesi olan askerlik borçlanması erkek kişilere verilmiş bir hak. Bu hakkı da doğal olarak kullanabiliyorlar. Ancak askerlikten muafsanız bu hizmeti almanız mümkün değil. Ayrıca Yedek subay olarak askerliğini yapanların okulda eğitim için geçen sürelerde bu hizmete dahil edilebilenler arasında bulunuyor. Kişi askerlikten sonra SGK kaydı yapmışsa geçmiş dönem askerlikte geçen süresini hesaplatarak para yatırması halinde geçmişteki askerliği de sayılıyor.  Borçlanma yapmak istiyorsanız burada atacağınız adım en yakın SGK müdürlüğüne başvuru yaparak borçlanma yapma talebinizi iletmeniz yeterli oluyor. Burada bir formun tanzimi yeterli.  Askerlik Borçlanma Formu tanzim edilerek hazırlıklı gidilebilir.

Askerlik Borçlanması Görüntüleme

E devlet üzerinden askerlik borçlanması talebini yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresinden şifre ve kullanıcı adıyla giriş yapabilirler. Bu aşamadan sonra talep ile birlikte yapmış olduğunuz ödeme sonrasında askerlik borçlanması görüntüleme işlemi yine e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir mi?

Üst ve alt limit üzerinden borçlanma hesaplaması yapılıyor. Bu hesaplamalar ile günlük kazancın % 32 si oranında bir tutar ile borçlanma yapılması söz konusu. Bu limit asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Hesaplanan tutarların ödenmesi 30 gün içinde nakit olarak yapılmak zorunda. Bu tutarın taksitle ödenmesi söz konusu değil.

Askerlik Borçlanması Nereye Ödenir?

Borçlanma ödemesi internetten ve PTT şubelerinden yapılabilir. Ancak anlaşmalı olan bankalara da nakit olarak ödeyebilirsiniz. Bu aşamada SGK Askerlik Borçlanması ödemesi alan bankalar şunlar;

  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi Bankası

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Ödeniyor?

Söz konusu borçlanma yıllar bazında değişiklik gösteriyor. Kişinin yaptığı askerlik süresine göre de değişiklik gösteren askerlik borçlanması tutarı güncel olarak 2.943 TL. Bu aşamada en düşük borçlanması 941,76 TL iken en yüksek borçlanma 7.006 TL. Günlük prim olarak hesaplanması halinde ise 31,39 TL.

Askerlik Borçlanmasını Ödersem Emeklilik Ne Kadar Geri Çekilir?

Geçmiş askerlik döneminde geçen süreler için borçlanma sigorta primi ödersiniz. Eğer işe giriş tarihinden önce askerlik yapmışsanız burada geçen süreler sizin emeklilik tarihinizin geri çekilmesinde etkili. SGK için önemli bir dönem olan 1 Eylül 1999 tarihinin öncesine çekilmesi sizlerin daha erken emekli olmanıza neden. Ancak bu tarihten sonraysa çok ta fazla çekmeniz mümkün değil. Kişilerin normalde emekli olabilmesi için 25 yıllık sigortası 58 yaş ile 5975 günü dolduranlar emekli olurken yaştan emekli olunması halinde de15 yıl sigortanız ile 3600 prim günü ve 60 yaşında emekli olabiliyorsunuz.

Vergi İndirimi Olur mu?

Askerlik borçlanmasını ödeyen kişiler için bordrolu olarak maaş alınması halinde gelir vergisi indirimi olarak geriye alabiliyorsunuz. Bunun için ödeme sonrası ödeme dekontunuz ile iş yerinize başvuru yapmanız yeterli oluyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.