Kredi Almanın Yolu

Senetle Para Veren Faktoring Şirketleri, Yasal Faktoring Firmaları

11.06.2020
1.710
Senetle Para Veren Faktoring Şirketleri, Yasal Faktoring Firmaları

Senetle para veren yerler yada senetle para tahsisi yapan faktoringler arayışında olan kişilerin olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kullanıcı deneyimi olsa gerek bir takım kredi ihtiyacı olan kişilerin de bu yola başvurduğunu gördük ki öncelikli olarak faktoring nedir? Ne iş yapar? Neye faydası var? Nasıl kredi desteğinde bulunuyor bunu da öğrenmek gerekiyor. Senetle para veren faktoringler ve ayrıntıları yazımızda.

Faktoring Nedir, Mantığı, Nasıl Çalışır?

Finans sektörünün enstrümanları arasında bulunan faktoring mal ile hizmet satışları sonrası oluşan kazancın temlik altına alınması ile firmaya finansman desteği sağlanmasıdır. Bu anlamda bir üçlüden bahsetmek gerekirse Faktoring şirketi (hizmeti verecek olan kuruluş), Müşteri (faktoring hizmeti alacak olan) ve Borçlu (temlik karşılığı alacağın borçlu alıcısı) olarak sıralanabilir. Burada satıcı mal satışı ve ya hizmet satışını tamamladıktan sonra bu hizmetin ürününün tutarı olan faturası ve diğer belgeler ile satıcının ilgili faktoring şirketine temlik edilmesi ile hareket edilmesidir.

Faktoringler Banka mıdır?

Faktoringler birer banka değildir. Ancak BDDK kurallarına göre hareket eder ve yasal kurallara uymak zorundadır. Bu anlamda başta büyük iller olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde senetle para veren faktoringler bulmanız söz konusudur.

Faktoring Firmalarını Nasıl Bulurum?

Faktoringler ve diğer firmalardan finans desteği alma arayışındaysanız en doğru yol BDDK tarafından onay verilmiş firmaları tercih etmenizdir. Bu anlamda onay alan firmalara ait listeler BDDK sayfasında mevcut. Söz konusu desteğin sağlanmasında BDDK sürekli faaliyette olanları ve faaliyet izninin iptal edilen firmaları yayınlamaktadır. Burada daha önce izin almasına karşın izni iptal edilen bir firmadan destek almaya çalışmak ta çok uygun olmayabilir.

Hangi Foktoringler Var

Senetle para veren yerler ile faktoringler arasında bankaların ortağı konumundaki firmalarda bulunmaktadır. Örneğin İng Faktoring, Halk Faktoring, Garanti Faktoring gibi. Bu manada daha sağlıklı adım atmak adına çalışmış olduğunuz bankaya da başvuruda bulunmanız halinde sizlere söz konusu mal ve hizmet alımları karşılığı alacakları temlik ederek finans desteği almanız mümkün.

Faktringlerin Genel Merkezi Neresi

Faktoring firmalarının genel merkezleri genel olarak İstanbulda bulunuyor. Örneğin QNB Finansbank Faktoring AŞ. Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi, Kristal Büfe Binası, No.215, Şişli İstanbul adresinde faaliyet gösterirken; Yapı Kredi Faktoring ise Levent Mahallesi Cömert Sokağa No.1A Beşiktaş İstanbul adresinde hizmet veriyor.

Burada talep olması halinde destek veren faktoring firmalarından bazıları da şu şekilde;

  • Optima Faktoring A.Ş.
  • Parafinans FAktoring A.Ş.
  • Sardes Faktroring A.Ş.
  • Sümer Faktoring A.Ş.
  • Şeker Faktoring A.Ş.
  • Ulusal Faktoring A.Ş.
  • Tuna Faktoring A.Ş.
  • Pamuk Faktoring A.Ş.

Okunmalı : Çek Senet Bozan Kuyumcular Yerler

Senet karşılığı borç para almak konusunda riskleri ile diğer ayrıntılara daha önce değinmiştik. Burada faktoring firmalarından alınacak destekler tamamen yasal ve sizleri kanunlara koruyan hususları içeriyor. Bu nedenle finans desteği veren faktoringler ile hizmet almak mantıklı adım olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2