Kredi Almanın Yolu

Senetle Para Alınır mı, Senetle Para Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

22.06.2020
1.839
Senetle Para Alınır mı, Senetle Para Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük bir kağıt parçasına atılan imzalar ile mal alımına konu olan senetler zaman içerisinde nakit ihtiyacı olan kişilerinde borçlu ve alacaklı arasındaki ince bağ konumuna geldi. Bu durum tüketici toplumunu oluşturuyor olmamızdan da kaynaklanıyor. Zaman tüm koşulları değiştirirken aynı zamanda hep tüketici konumuna gelmemiz bu tüketim mallarının maddi karşılığını da bulmak anlamına geliyor. Gerçek ve tüzel kişilikler nakit ihtiyaçlarına çözüm yollarının başında bankaları ararken zaman içerisinde bankalara borçlar dolayısıyla yenik düşmeleri nakit ihtiyacına başka çözüm yolları aramaya sevk ediyor. Bunlardan birisi de senetle para olarak bir cebimizde bulunduğumuz alternatif yol oluyor.

Bankadan Neden Kredi Çıkmaz?

Bankadan borç para talebiniz bulunacaksa öncelikle bankaların öne süreceği kredi kullanılabilir kriterlerini taşıyor olmanız gerekir. Bu kriterlere herkes sahip olamıyor. Bu kriteri aramasındaki sebep vermiş olduğu paranın iadesinin olması, geri ödemesinin yapılması ve bununla birlikte sizin maddi durumunuz ve gelirleriniz kredi alımında etkileyici ana unsurdur.

Kredi skoru olarak bankacılık hizmetlerinden mağdur durumundaki kişilerin 1200 ve altında olanların kredi alımı zorlaşıyor. Burada en azından kefilsiz veya teminatsız yani bankaya bir ipotek vermeniz halinde bir ihtimal kredi kullanmanız demektir. Yada yasal takibe, idari takibe belki de icra takibine düşmüşsünüzdür.

Finans kuruluşlarından size tahsis elden kredi kartınız var ise taksitli nakit avans hizmeti alternatifiniz bulunuyor. Bunu kullanmanıza engel yoktur.  Fakat bunu kullandıktan sonra da kişisel olarak nakite ihtiyacımız bulunabilir. Bu durumda yine bankaların kapısını aşındırmanız ilk akla gelen oluyor.

Kredi Alamıyorum Senetle Para Bulmak Mümkün mü?

Türkiye’de yasal olarak nakit borç verme gibi işlemlerin adresi BDDK tarafından alınan yetkiler çerçevesinde başta bankalar olmak üzere finans kuruluşlarınındır. Bu kuruluşlar dışında nakit borç alımı yasalar çerçevesinde olmadığından karşılaşacağınız mağduriyetler için tüketici olarak sizleri koruyan haklarınızdan yoksun olursunuz. Bununla birlikte bu şekilde senetle para işlemi faizinin yüksekliğinin yanında vergisel olarak kayıtlar dışında olması mantıklı bir adım olmayacaktır. Geçmişten günümüze para ısıtma olarak tabir edilerek tefeci denilen kimselerden para alımları söz konusudur. Bu alımlar sonrasında oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için önlem alınabilmesi adına devletçe adımlar atılıyor olsa da, kırtasiyeler üzerinden temin edilen kağıt parçaları olan senetle borç para alım işim tezgah altından yürütülen hususlar arasındaki yerini koruyor. Kaldı ki burada imzalatılan senetlere borcu veren kişilerce rakam yazılmaması ise borç alanları en çok korkutan taraflarından birisi. Aldığınız borcun katlarını yazarak sizden yasal yollarla almaya çalışan bu kişiler sayesinde kendinizin haklarını arayabilecek konumda olmazsınız. Zira bankalar ile tüketiciler arasındaki mağduriyetlerin giderilmesinde ilk adresler Tüketici Hakem heyetleri iken sonrasında oluşacak tüm hukuksal yönden hakkımızı arayabileceğimiz mahkemeler senetle para alımında sizleri haklı bulmayabilir. Kağıt parçasına atılan imzalar ile bu imzalara kefillerin de eşlik ediyor olması nedeniyle maddi mağduriyetler artabilir.

Ancak boş senede imza atmak hiç bitmeyecek bir borcum ve riskin altına da imza atmaktır. Senetle para alımlarında en büyük hangikap verilen teminatlar. Burada parayı olabilmek için ödeme gücü olmayan kişilerin ev, arsa, araba gibi maddi varlığı bulunan taşınır ve taşınmaz varlıklarını teminat vermeleri söz konusu. Zaten bankaların borç para vermediği bir durum için gerçek kişilerin vermesini beklemeniz yanlış olur. Bu kişilerde borcun karşılığı mutlaka maddi varlıklar talep edecektir.

Senetle Para Yasal mı?

Aslında kurumsal olarak hiçbir yerden alamadığınız borç para, kredi işlemi için ihtiyacınızı çevrenizden ailenizden veya akrabalarınızdan bu nakit sorunu çözmeniz. Anlattığımız hususlar dışında yasal olarak bankalar ve onay alan finans kuruluşları dışında borç para almanıza olanak yoktur. Bu olanağa imkan verilmesi halinde de ise şartları çok ağır olmaktadır, yani çözüm olmamakla birlikte oldukça fahiş faizlerle verilmektedir. Yok ben buldum ve kullanacak diyorsanız boş senet imzalamayın aylık bir ödeme ile alıyorsanız parayı her ay için ayrı senet düzenlemek ve ödeyeceğiniz tutarı yazmak şartı ile kendinizi güvenceye almayı ve ilerde çıkacak riskleri en aza indirebilirsiniz.

Unutmayın bankadan da gelen icra en fazla eşyanızı ve maaşınızın 4/1 ini alır, diğerinin sizden ne alacağı ve nasıl bir mecraya sürükleneceğiniz belli olmaz.


Yorumlar
 1. gamze dedi ki:

  senetle nakıt ımkanı sağlıyolar tavsıye ederım arayın 05331483796

 2. murat dedi ki:

  senetle nakıt ımkanı sağladılar turkıyede tek fırmadır bılgınız olsun bızler aldık sızlerde almak sıtıyorsanız numarası budur 05347400457 sıfır beşyüz otuz dört yediyüz kırk sıfır dört elli yedi

  1. Süleyman dedi ki:

   Meraba senetle nakit lazım nasıl oluyor