Kredi Almanın Yolu

Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alsam Veresiye Taksitle

20.05.2020
384
Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alsam Veresiye Taksitle

Pek çok kişi toplu para ile altın satın alamayacağı için senet yaparak yani bir nevi veresiye aylık taksit ödeyerek kuyumcudan altın satın alır. Öyle ki senetle kuyumcudan altın satın almak günümüz şartlarında oldukça yaygın  bir alışveriştir. Bu sayede vatandaşlar senetle taksit öder gibi altın satın alıp yatırım yapıyor ve sonrasında ihtiyaç duyduğu zaman altınını bozdurabiliyor. Özellikle düğün yapacak ailelerde senetle altın almak sıklıkla görülen bir durum. Toplu altın almak her geçen gün artan altın fiyatlarıyla bir hayli zor olduğu için düğün sahipleri de senetle altın almayı tercih ediyor.

Okunmalı : En Ucuz Altın Ne Zaman Nereden Alınır?

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki her kuyumcu senetle altın satışı yapmaz. Bunun için bildiğiniz bir kuyumcuya giderek senetle altın satışı yapıp yapmadığını sormanız gerekir. Her ne kadar kredi kartı ile alışveriş çok yaygın olsa da senetle altın satmaya her kuyumcu  ılımlı bakmıyor. Bu nedenle çok iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor.

Geçerli Bir Mazeret Olsun

Eğer bir kuyumcudan senet karşılığı altın almak istiyorsanız geçerli bir mazeretinizin olması gerekir. Örneğin yatırım yapmak için mi istiyorsunuz yoksa düğün gibi durumlar için altına mı ihtiyacınız var bunu düşünmeniz gerekiyor. Eğer yatırım yapmak için istiyorsanız iki kez düşünmeniz gerekiyor çünkü bazen bu durumdan kârlı çıkmayabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız varsa düşünecek bir durum yoktur almanız gerekiyordur.

Fakat senetle altın satan kuyumcuları araştırırken iyi gözlem yapmalısınız. Çünkü bazı fırsatçı kuyumcular senetle vade farkı uzun olduğu in fazla fazla faiz koyuyor ve bu işi neredeyse ticarete döküyor. Bu nedenle öncelikli olarak güvsn veren ve hatta varsa tanıdığınız kuyumcuları tercih etmelisiniz. Gerekirse birkaç tane kuyumcu gezip o şekilde karar vermelisiniz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Herhangi bir kuyumcudan senetle altın satın alacaksanız öncelikle senetin düzgün ve kanunlara uygun olacak biçimde hazırlanmasına dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte alışveriş yapacağınız kuyumcunun uzun yıllardır esnaflık yapıyor olması ve güven vermesi gerekir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapıp son kararı doğru yolda vermelisiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.