Kredi Almanın Yolu

Senete Atacağım İmza Karşılığı Acil Para (Kredi) Alabilir miyim?

08.01.2020
452
Senete Atacağım İmza Karşılığı Acil Para (Kredi) Alabilir miyim?

Bankaya kredi başvurusu yapan kişiler olumsuz cevap almasının ardından nakit ihtiyacını karşılama adına başka çareler arayışına girer. Borç para almak elbette en yakın dostlarınızdan başlasa da bu durumu değiştiren farklı bakış açısı ile kazanç sağlamaya çalışan kesimlerde yasal olmasa bile bulunuyor. Bu anlamda senetle para arayışlarından birisi sonrası beklenmedik durumlar çıkabiliyor. Arayışların ana nedeni senete atılacak imza karşılığı acil para ihtiyacını karşılayacak bir kesimin olup olmadığı? Varsa nasıl para alınacağı gibi hususlar bir çok gerçek kişinin yanında yatırım amaçlı olarak tüzel kişiliklerinde radarına her daim girebiliyor.

Senetle Acil Para İhtiyacı

Senetle para alımında alım yapan kişinin haklarını koruyacak bir yasal düzenlemeyle karşılaşamazsınız. Zira Türkiye’de kredi alıp verme hizmetini finans kuruluşlarının başı olan bankalar yapabiliyor. Bir çok yasal düzenleme ve kanunlar sonrasında sunulan bu hizmet sonrası hukuki olarak uyuşmazlıklar karşısında en yakın Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yada adli makamlara başvuru hakları bulunuyor olsa da senetle para alıyorsanız bu tür haklarınız olmayabilir. Bunun yanında bankadan alacağınız çok düşük faizli kredilerin yanında hakkı olmayan kişilerden alacağınız küçük tutarlar kısa vadelere ve yüksek faizlere neden olabilir. Bunun için de cebinizde çok yüklü miktarda paralar çıkıyor diyebiliriz.

Okunmalı : Senetle Para Alımında Yasal Zemin.

Kimler Senetle Para Veriyor?

Senetler eskiden satışlarda kullanılan kağıt parçaları idi. En yakın bir kırtasiye veya esnaftan temin edebileceğiniz bu evraklara atılan imzalar kişileri borçlandırmaktadır. Bu tür para tahsisi yapan kişileri bulmanız zor olsa da piyasada ün yapmış şekilde karşılaşabilirsiniz. Senetle para veren kişilerin tabelaları yoktur, ilanları kısmi olarak internette belki bulabilirsiniz ancak ulaşabileceğiniz bir telefon numarasını bulamazsınız. Genelde kuyumcu ve emlakçı esnafı olabilirken karışınıza bir beyaz eşya satıcısı olarak ta çıkabilir. Bu anlamda nokta atış bir adres göstermek mümkün değil. Nitekim bu gizliliğin sebebi ise yasak olan bir işlem yapılması, yapılan bu işlem için de vergi ödemelerinin yapılmaması diyebiliriz.

Okunmalı : Tefeci Faizleri Nasıl, Tefecilerden Para Alınır mı?

Boş Senetlere Atılan İmzalar Mağdur Edebilir

Boş senetlere atılan imzalar alıcısını büyük bir sorumluluğa bağlar. Burada aldığınız paranın üzerinde kişi ödeme yapmamanız halinde yüksek tutarlar yazarak icraya vermesi haciz işlemlerinin başlatması anlamına gelebilir. Bu nedenle senetle para alan kişi hakkını arayamaz hale gelebilir. Nedeni ise yasal olmayan bir işlem yapılmasıdır.

İnternette Senetle Kredi Verilir

Dijital ortamda acil para arayışları kişileri farklı mecralara yönlendiriyor. Üzülerek söylemek gerekiyor ki bu mecralarda kişiler aradığını bulamıyor. Bir kaç forum sitesine senetle para verilir başlığıyla yazılan telefon numaralarını aramanız halinde eğer gerçekten veriyorlarsa burada alım için kişiyi inandırıcı olmanız gerekebilir. Bankalar her ne kadar kredi notuna bakıyorsa senetle para veren kişiler de verdikleri paranın geri dönüşünün olup olmayacağına bakabilir, sizi sorgulayabilir, yaptığınız işi ve diğer hususlar ile kendi çapında elinizde olan taşınmaz varlıklar için ipotek koymaya kalkışabilir.

Okunmalı : Senetle Traktör Satan Yerler

Bunun yanında verilen ilanlar ile komisyon aldıklarını öne sürüp kişilerden borç para alınmadan komisyon tutarının gönderilmesi istenilenler arasında bulunuyor. Böylelikle paraya ihtiyacı olan kişiler komisyon tutarı adı altında gönderdikleri para ile ayrıca mağdur edilmiş oluyorlar. Bu nedenle gördüğünüz ilanlara da itibar edilmesi gereken hususlar arasında bulunuyor.

Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı?

Bankalardan borç para alamayan kişilerin ana nedeni kredi notu düşüklüğüdür. Buradaki not düşüklüğünün yükseltilmesi sizin para ihtiyacınızı karşılama yolunda bankaları kullanmanız anlamına gelecektir. Bu manada ilgili firmalardan danışmanlık hizmeti de alınabilir. Söz konusu kredi notunun yükseltilmesi amaçlı olarak atılacak adımlar neticesinde yaklaşık 6 ay içerisinde yükselen notunuz ile belli seviyelerde kredi alma imkanlarına kavuşabilirsiniz. Ancak kredi yasaklısı konumunda iseniz kırmızı kalem yiyen kişilerdenseniz burada finans kurumlarından alacağınız kredi için önünüzde uzun süre olabilir.

Okunmalı : Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin Muhteşem 6 Yol

Sonuç olarak senete atacağınız imza karşılığı acil para ihtiyacınızı gidebileceğiniz mecraları bir şekilde bulabilirsiniz. Fakat size sağladığı yararlar ile zararlarının muhasebesini yaparak hareket etmek sizin faydanıza olacaktır.


Yorumlar
  1. Erman dedi ki:

    İzmirde yaşıyorum. Bana acil 10 bin lira para lazım. yardımcı olur musunuz