Kredi Almanın Yolu

Senet Borcuna Hapis Cezası Olur mu? Senet Borçları Ne Olur?

25.08.2020
458
Senet Borcuna Hapis Cezası Olur mu? Senet Borçları Ne Olur?

Klasik vadeli ödeme seçeneklerinden birisi olarak senetle borçlanma günümüzde halen devam eden bir alışveriş biçimi. Bu alışveriş sonrası ödenemeyen senet borcu söz konusu olabiliyor. Bu durumda olan kişilerin korkusu ve endişesi ise hapis cezası alıp almayacakları. Senet borcunu ödeyemeyen kişileri bu ödememe sonucunda neler bekleyebilir? Senet borcu ile ilgili merak ettiklerinize değinmek istedik.

İnsanlar kendi yaşamsal gereksinimlerini karşılamak için çalışarak para kazanmaya çalışırlar. Ancak bazen gereksinim duyduğumuz alet ya da herhangi bir nesneyi satın alacağımız zaman o aletin etiket fiyatını bir anda karşılamamız mümkün olmayabilir. Bu nedenden dolayı geriye yapılması gereken iki seçenek kalıyor. Onlarda kredi kartı ile taksit yaptırma ya da senet yolu ile ürünü taksitlendirme yaptırma işlemidir.

Senet Nedir ve Ne İşe Yarar?

Her mağaza ve iş yeri senet yolu ile alışveriş olanağı sunmayabilir. Ancak kredi kartı ile alışveriş yapma olanağı hemen hemen her mağaza, dükkân ya da iş yerinde bulunmaktadır. Ancak bazı iş yeri ya da mağazalar kredi kartı olmayan ve direkt olarak peşin bir biçimde ürün veya alınacak olan aletin bedelini peşin ödeyemeyecek olanlar için 3. bir seçenek olarak senet ile müşterilere alışveriş hizmeti sunabilir.

Okunmalı  Senetle Para Veren Faktoring Şirketleri

Eğer ki sizde alışveriş yaptığınız yerden senet ile alışveriş yaptıysanız veya yapacak iseniz tüm bunlardan önce senet ile ilgili yasalarda geçerli olan kuralları bilmenizde yarar olacaktır. Çünkü bu sizin ileri ki zamanlar içerisinde karşılaşabileceğiniz problemlerle daha doğru bir biçimde başa çıkabilmenizi sağlayacaktır.

Senet Borcumu Ödenmediği İçin Hapis Cezası Uygulama İşlemi Var mıdır?

Senet müşterinin mağazaya borcunu belirli tarihlerde ödeyeceğine dair bir sözleşmedir. Bu sözleşmede mağaza belirli şart ve kurallar koyarak taksit işleminin gecikmesi durumunda müşteriye belirli yaptırımlar uygulama hakkına sahiptir. Örneğin ödenmesi gereken senet miktarına bir miktar daha para konularak borç miktarı arttırılabilir.

Okunmalı : Senetle Para Alınır mı?

Ancak bu süre gittikçe uzarsa mağaza müşteriye icra yolu ile dava açabilir. Ancak bu davanın hapisle sonuçlanabilmesi için müşterinin mağazaya yeni bir ödeme taahhüdün de bulunması ve yine bu taahhüdü de yerine getirmemesi gerekir. Hapis cezası sadece bu durumda uygulanabilmektedir. Eğer ki yeni bir taahhüt müşteri tarafından mağazaya verilmemiş ise hapis cezası işlemi uygulanmamaktadır.

Okunmalı. Çek senet Bozan Kuyumcular Bankalar

Senet Borcu Ödenmediği Takdirde Müşterinin Banka Hesabı Bloke Edilebilir mi?

Kişi borcunu ödeyemediği takdirde başlatılan icra kapsamında maaşın tamamına el konulmaz. Yasalara göre taksit miktarını karşılamak amacı ile müşterinin çalıştığı yerden aldığı maaşın yalnızca yüzde 25’lik bir kısmına el konulabilmektedir. Ancak bu sadece bir kesinti şeklindedir. Maaşın tamamını kapsamaz.

Senet İle Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ilk olarak şunu bilmek gerekir. O da senetle alışveriş yapılacağı anda yasaların belirttiği gibi her ayın senedi için ayrı ayrı imza atmak gerektiğini bilmektir. Bundan kaynaklı olarak ileride alışveriş yaptığınız mağaza ya da iş yeri tarafından mağdur edilebilme olasılığınız ortaya çıkabilir. Alacağınız senet de “Emrine” yazısının çizilerek hemen yan bölümüne “Namına” yazılması gerekiyor.

Yine bu da ileri ki zamanlarda ürününüz bozuk olduğundan dolayı mağazaya başvurduğunuzda bu ibareler belirtilmediği için mağaza bu ürünün 3.şahsı olarak kendisini tanıtıyor ve ürünün bozulmasının nedenini kendi üstüne almayacak ve senet bedeli ödetme tehdidiyle müşteriyi baş başa bırakacaktır. Bu iki nedene özellikle dikkat etmekte yarar var. Her ne olursa olsun imzalayacağınız senedin tamamını gözden geçirmeden kesinlikle imzalamamalısınız.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.