Kredi Almanın Yolu

SEGEM Nedir? (Sigortacılık Eğitim Merkezi) Ne İşe Yarar?

11.08.2020
1.025
SEGEM Nedir? (Sigortacılık Eğitim Merkezi) Ne İşe Yarar?

SEGEM Kelimesine yakın olan insanlar Sigortacılık Eğitim Merkezinin kısaltılmış adı olduğu bilir. Burada bilginin ana kaynağı sigorta ve ürünleri sektöründe görev alabilmektir. Bu görevi almanızda ise bazı şartların oluşması ve yeterliliğini kazanmanız gerekiyor. Sigortacılık sektöründe oluşan personel alımı  için gerekli olan eğitimi veren, sınavları düzenleyen kuruluş olan SEGEM aynı zamanda Türk Sigorta sektörünün gelişmesi için de önemli adımlar atıyor. Krediyolu.com olarak başlıca sorularınız olan SEGEM nedir? SEGEM nasıl alınır? Ne işe yarıyor? SEGEM belgesi nasıl kimler alır? SEGEM sınav tarihleri ve yerleri ile alakalı arayışlarınız için önemli bir makale hazırlamak istedik.

Öncelikli Olarak SEGEM Nedir?

Sigorta sektörüne yön veren Bankacılık tüm kişilere hizmet veren önemli ekonomi lokomotiflerimizden. Burada SEGEM sigorta sektörüne hakim olan bankalar için sigorta sektöründe personel yetiştirme amaçlı olarak eğitimin verilmesi, yeterlilik sınavının düzenlenmesi , sınav sonuçlarının duyurulması ile yeterlilik sertifikası teslimini yapan önemli bir kuruluştur. 2007 yılında çıkarılan Sigortacılık Kanununa göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Bünyesinde kurulmuştur. Ayrıca faaliyetlerin tanımı için 26893 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu mana da Sigortacılık faaliyetlerinin yürütülmesinde ihtiyaç duyulan eğitim araştırmaları, eğitim programlarının yapılması ve sigorta sektöründe nitelikli personel kazandırılması amaçlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

SEGEM Belgesi (Sertifikası)

Bankaların sigorta kollarında görev yapmak için alınması gereken sertifikaların tümüne SEGEM belgesi denir. Alınan sertifikalar ile belgeler ise Sigorta Brokeri, Sigortacı ve Reasürans Brokeri olmak için alınanlardır. Belge almak isteyen kişiler eğitim almak ve sertifikaya sahip olabilmek için SEGEME başvuru yapar. Burada eğitimin açılması gerekir. Eğitim sonrası ise yetirlilik sınavına girilir. Başvuru, sınav tarihleri ve diğer hususlar ayrıca SEGEM resmi internet sitesinden de duyurulmaktadır.

Neden SEGEM Belgesi Almalıyım?

İşsizlik küresel ekonomide olduğu gibi ülkemizde de sorun. Ayrıca mesleki açıdan okul olarak eğitimini alan kişilerin bu dalda ilerleyebilmesi ve görev alabilmesi için de bazı sertifikalar önem arz edebilir. Sigortacılık kolunda Reasürans Brokeri, Sigorta Brokeri ve sigortacı olarak görev almak isteyen kişilerin bu mecradan verilen eğitim, sınav ve sonrasında verilen belgenin alınması gerekiyor. Burada bu belgeye sahip kişiler ayrıca sigorta eksperi olabilirken sigorta acentesi olarak ta hizmet verebiliyor. Genel olarak bankalara bağlı olarak sigorta şirketleri acente açmak için bu sertifikalara da sahip olunmasını istemektedir. Bu nedenle SEGEM Belgesi almanız gerekmektedir.

SEGEM Belgesi İçin Mezuniyet Önemli mi?

Her belgede olduğu gibi SEGEM’in vereceği belgeleri alabilmek için kurslara katılımlarda da bazı şartlar bulunmakta. Eğitim olarak en az Lise mezunu olması sertifika için yeterli. Ancak ilkokul ve ortaokul mezunu olan kişiler bu belge için eğitim başvurusu yapamamaktadır. Sigorta sektöründe faaliyet göstermek istiyorsanız bu belgeyi almanız zorunlu.

Bankacıyım SEGEM belgesi Almak Zorunda mıyım?

Bankada çalışan kişiler bu belgeyi almak zorunda değil. Ancak bankanın vermiş olduğu sigorta ürünlerinin pazarlanması ile satışı için düzenlenen belgelere yasal olarak imza atabilmesi için bankacının da SEGEM Belgesi alması zorunludur. Aksi takdirde imza atan kişinin satışı ve bankanın gerçekleştirdiği satış yasal olmaz ve hukuki sorunlar getirir.

SEGEM Sınavı

Eğitim alan kişiler önceki yıllarda çıkmış sorulara çalışarak sınava katılımda büyük başarı elde edebiliyor. Eğitimde muhtemel sorular hakkında da ayrıntılara yer verilebilir. Sınav sonrası 60 ve üstü alınan puanlar yeterli sayılıyor ve kişi sertifika almaya hak kazanıyor.

Sigortacılık ürünü pazarlamak adına acente açmak isteyen kesim bu eğitim ile sertifikaya sahip olmaması halinde SEGEM belgesi kiralama yoluna gitmeye çalışıyor. Ancak yasal olarak bu tür kiralamalar söz konusu değildir. Geçmiş yıllarda bu tür başvurular olmuş olmasına rağmen ilerleyen dönemde artan dijital teknolojinin ilerlemesi ve yetkiler nedeniyle bunun önüne geçilmiştir. Elbette bu tür işlemlere başvuranlar hakkında da cezai işlemler yapılmakta ve yasal olarak idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Kiralama ile risk almak yerine eğitimi alarak sertifikanın kendisine sahip olmak çok daha mantıklı bir adım olur.

SEGEM Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

SEGEM’in resmi internet sitesi üzerinden online başvurular söz konusudur. Başvurunun gerçekleşmesi için üyelik yapılması ve girilen bilgilerinde doğru olması önemli bir husus. Tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi ilerleyen dönemde sizlerin mağduriyetinizin önüne geçecektir. Başvuru sonrası eğitim ile yeterlilik sınavına girebilmek için sınav ücretinin de ödenmesi gerekir. Bu ücretin yatırılması sonrasında başvuru işlemi de tamamlanmış olur.

Tüm bu başvurular sonrası sınav öncesi adayların çalışabilmesi amacıyla SEGEM resmi internet sitesinden daha önceki yıllarda çıkmış sorulara ulaşma imkanı bulunuyor. İnternet üzerinden çevrimiçi hizmet alınabildiği için ise 7-24 bağlantı söz konusu edilebiliyor.

SEGEM Sınavları Ne Zaman?

2020 yılı başlarında küresel çapta oluşan koronavirüs salgını nedeniyle Ocak 2020 tarihinde yapılan sınav sonrası tüm sınavlar 4 Ağustos tarihine kadar iptal edildi. Ancak 4 Ağustos ile 30 Kasım tarihleri arasında Ankara ve İstanbul illeri başta olmak üzere, Ağrı, Gaziantep, İzmir, Konya, Samsun, Adana, Antalya, Malatya ve Samsun illerinde sınavlar yapılacak. 2020 yılı Sınav takvimi için pdf dosyasını indirebilirsiniz. Sınava giriş belgeleri de internet sitesi üzerinden kişinin üyelik bilgilerine göre indiriliyor. 2020_SEGEM_Sinav_Takvim

İptal Edilen SEGEM Sınav Ücretleri

SEGEM sınav için ücret yatırıldığı halde iptal edilmesi zorunlu kılınan sınavlara ait ücretleri ise kişilerin mail ile başvuru yapması halinde kişilere iade ediyor. muhasebe@segem.org.tr adresine TC kimlik numarası, Adı Soyadı İban numarası ile telefon numarasını gönderen adaylara iadeler gerçekleştirilmektedir. Bu gibi sorunlar için SEGEM resmi internet sitesinden de sürekli duyurular yapılmaktadır.

SEGEM Sertifikamı Nasıl Alabilirim?

Sınav sonrası yeterlilik puanını aşan kişiler yine internet sitesi üzerinden sertifikasını indirebiliyor. Kişilere böyle kolaylık sunan SEGEM Sigortacılık Eğitim Merkezi Esentepe Mahallesi, Harman Sokak, TOBB Plaza, No.10-3 Levent, Şişli İstanbul adresinde bulunuyor. Telefon numarası ise 212 325 84 89.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2