Kredi Almanın Yolu

Rotatif Kredi ve Spot Kredinin Farkları

20.05.2020
233
Rotatif Kredi ve Spot Kredinin Farkları

Bankalar sayesinde nakit ihtiyacımızı gidermek için talep ettiğimiz kredilerin pek çok çeşidi bulunur. Bununla birlikte kredi kullanmadan önce tüm bankaların faiz oranlarının takip edilmesi gerekir. Çünkü her bankanın faiz oranları ve kredi şartları oldukça farklıdır. Rotatif ve Spot kredinin farklarına gelmeden önce her iki kredinin tanımına kısaca değinilmelidir.

Rotatif Kredi

İçindekiler

Rotatif kredi, kısaca ticari ihtiyaçları gidermek amacıyla kullanılan kredi çeşididir. Yani kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler tarafından kullanılması uygun değildir. Rotatif kredisini diğer kredilerden ayıran en önemli özellik, vadesinin kısa olmasıdır. Yani bu krediyi kullanırsanız en geç 1 yıl içerisinde ödemek zorundasınız.  Rotatif kredilerin faizleri diğer kredilere göre yüksektir. Rotatif kredi, kişilere yüksek miktarlı kredi şansı sunar. Bununla beraber, yüksek faizli ve hızlı bir şekilde ödemeniz beklenir. Rotatif krediyi kullananlar genelde tüzel kuruluşlar ve bankalardır. Bunlar dışında yüksek miktarda paraya gereksinim duyan iş adamları da bu krediden yararlanır. Rotatif kredi kullanıldığında kredinin geri ödenme zamanı ve ödeme planı belli değildir.

Spot Kredi

Günümüzde en çok tercih edilen kredi türlerinden biridir. Bu kredi türünde faiz oranları sabit ve vade sayısı bellidir. Faiz oranı sabit olduğundan ülkede yaşanan enflasyon hareketlerinden, faiz oranları etkilenmez. Bu kredi türünde bankalar ödemeyi vadesinden önce talep edemezler. Bu krediyi kullananlar, eğer borcunu vadesinden önce kapatmak isterlerse bunu yapamazlar. Spot kredi, her bankadan alınabilir. Bu krediyi kullanmak için banka şubelerinden ya da internetten bankacılığından başvuru yapılabilir.

Rotatif Kredi İle Spot Kredi Arasındaki Farklar

İki kredi arasında büyük farklar vardır. Bunların başında kredinin geri ödenmesi noktasında oluşan farklar gelir. Spot kredinin geri ödenmesi için tanınan süre rotatif krediye göre oldukça uzundur. Spot kredide faiz oranları ve ödeme planı kredi çekmeden önce alıcı tarafından bilinmektedir. Ancak rotatif kredide ödeme planı ve zamanı belli değildir, ihtiyaç sahibi 1 yıl içinde borcunu ödemek zorundadır. İki kredi arasında bir diğer fark da alınabilecek kredi miktarıdır. Spot kredi, bireysel ihtiyaçlar tercih edildiğinden alınabilecek kredi miktarı düşüktür. Rotatif kredi ise genelde şirketler ve iş adamları tarafından tercih edildiğinden alınabilecek kredi miktarı yüksektir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.