Kredi Almanın Yolu

Reasürans Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Yapılır?

05.08.2020
369
Reasürans Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Yapılır?

Bilindiği gibi kişiler ve kurumlar yaşamlarında oluşabilecek bir çok riske karşı kendisini sigorta ettirerek güvence altına almaktadır. Burada reasürans ise bir nevi sigorta şirketinin kendisini sigorta ettirmesidir diyebiliriz. Amaç sigorta şirketinin yapılan sigortalara ve oluşacak riskleri sigortalatarak kendisini güvenceye almasıdır. Bu nedenle sigorta şirketleri kendilerini koruma amaçlı olarak reasürans yani sigortalatma yoluna gider.

Neden Reasürans Yapılır?

Sigorta şirketleri vermiş oldukları poliçeler ile teminatlar karşılığında bir anlamda küresel açıdan kendilerini güvence altına almak adına bu yolu seçiyor. Gerçek bireyler olarak bizlerin işine yaramayacak olması üzerindeki önemi esnetiyor olsa da; sigorta şirketleri bu yolla kendilerini koruma altına alıyor. Küresel ekonomide bir araya gelen sigorta şirketleri reasürans ile tüm dünya şirketlerine bölünüyor ve oluşacak risklerde böylelikle bölünmüş oluyor. Yani sigorta şirketi oluşacak riskler ile mağduriyetinin önüne riskleri uluslararası paylaşma yoluna giderek karşılanabilirliğini artırıyor.

Reasürans Riskleri Ortadan Kaldırıyor mu?

Sigorta şirketin reasürans yoluna gitmesi kendi risklerini ortadan kaldırdığı gibi diğer ortak konumundaki sigorta şirketlerinin de risklerini üzerine almış olur. Yani riski veren ile kabul eden iki tarafın rolünü üstlenir. Ancak oluşan riskin tamamını reasürlere devri söz konusu değildir. Burada şirket zararın bir kısmını üstlenir ve paya da saklama payı denilmektedir.

Sigorta kapsamında düzenlenen poliçelere kişiler ve kurumlar nasıl prim ödemesi yapıyor ise sigorta şirketleri de reasürans için prim ödemek zorundadır. Bu kapsamda bir de reasürörlerden bahsetmek gerekir. Bu konumda olanlar da oluşan hasarların tazminatını ödemesine rağmen devir söz konusu olduğu için ayrıca devredilen risklere komisyon ödemesi yaparlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.