Kredi Almanın Yolu

Randevusuz Ehliyet Alınır mı? Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

09.09.2022
9.354
Randevusuz Ehliyet Alınır mı? Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Randevusuz Sürücü Belgesi Alınır mı, Sürücü belgelerini almak için Nüfus Müdürlüklerinden randevu zorunlu mu, yeni ehliyet alımında randevu şart mı, Nüfus Müdürlüklerinden ehliyet randevusu nasıl alınır?

Gibi soruların cevabı aslında çokta zor değil. Burada kişiler isteklerinin cevabını ararken önemli bir ipucu vermek herkesin işine yarayacaktır. Bu anlamda makalemizde randevusuz ehliyet alınır mı sorusunun yanıtlarını aradık.

Randevusuz Sürücü Belgesi Alınır mı?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak Emniyet Müdürlüklerince verilen Sürücü Belgeleri geçtiğimiz yıl alınan karar sonrası Nüfus Müdürlüklerince verilmeye başlandı. Burada yeni kimlik, pasaport ve sürücü belgelerinin Nüfus dairelerince verilmeye başlanması neticesinde önemli bir yoğunluk yaşanmaya başladı. Bu yoğunluk neticesinde randevulu çalışan resmi daireler yoğun tempodan kurtulma arayışı içerisindeyken Bakanlık yeni sözleşmeli personel alımı ile bu durumu düzeltme yoluna gitti.

Ehliyet Alımında Randevu Şart mı?

Ehliyet alımı için randevu almanız sizin açınızdan faydalı olabilecek bir durum. Burada randevu almanız şart olmasa da nüfus dairelerindeki yoğunluk nedeniyle eliniz boş dönebilme ihtimalinin de olduğunu belirtmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Nüfus Müdürlüklerince verilmeye başlanılan sürücü belgeleri ilk kez alanlar ve değiştirmek isteyenler için randevu alımı şart değil.

Ehliyet Alımında Randevu Nasıl Alınır?

İlk kez ehliyet almayı hak etmiş kişiler ile sürücü belgesinin yenilemek isteyen kişilerin randevu sistemi İçişleri Bakanlığınca düzenleniyor. Burada randevu alımı için iki yol bulunuyor. Ya internet sitesini ziyaret edeceksiniz ya da Alo 199 u arayacaksınız. Randevu almanın en kolay yolu ise internet üzerinden yapılıyor. İlgili sayfaya ulaştıktan sonra açılan sayfadan adınız soyadınız, Tc numaranız, doğum tarihiniz, telefon numaranız ve mail adresiniz ile güvenlik kodunu girdikten sonra devam et menüsüyle randevu almış oluyorsunuz.

Sürücü Belgesi Masrafı

İlk kez ehliyet alacak kişiler özellikle dosyalarını hazırladıktan sonra ehliyet ücretini ödemek zorundalar. Bu ödeme yapılmadığı zaman randevulu gitseniz dahi size yardımcı olmayacaklardır. Sürücü belgesi masrafı ehliyetin sınıfına göre değişiklik gösterebiliyor. Burada tüm bankalar ile anlaşma söz konusu. İstediğiniz bankanın şubesinden ve PTT şubelerinden adınıza alınacak sürücü belgesi masraflarını ve harçlarını ödeyebiliyorsunuz. Daha kolaylık olsun istiyorsanız internetten dijital bankacılık yoluyla da ödenebilirken aynı zamanda kredi kartınız ile ödeme imkanınız da bulunuyor. Bu işlem için interaktif vergi dairesini ziyaret etmeniz gerekir. Yeni kimlik çıkarma parasını yatırma ile aynı mantıklı ödenen ehliyet harçları şu şekilde;

Ehliyet Harçları Ne Kadar?

  • A1 ve A2 için 203,40 Lira
  • B sınıfı için 613,30 Lira
  • F ve H sınıfları için 408,60 Lira
  • Diğer ehliyetler için 1.023,20 Lira.

Ehliyet harçları ve diğer işlemler için ayrıca e-devlet internet sitesi de kullanılabiliyor. İnteraktif vergi dairesinden hangi bankanızın olursa olsun istediğiniz kredi kartı ile anlık olarak ödeme yapabiliyorsunuz. Bu ödeme ise sistemde göründüğünden ayrıca dekont gibi ayrıca bir belge götürmenize de gerek kalmıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.