Kredi Almanın Yolu

Randevusuz Ehliyet Alınır mı?

18.03.2020
317
Randevusuz Ehliyet Alınır mı?

İlk kez ehliyet almayı hak etmişseniz yada mevcut ehliyetinizi değiştirmek istiyorsanız bu hizmeti alabilmeniz için Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Başvuru öncesi randevu almanız söz konusu. Bunun için atacağınız adım telefon ile almak doğrusu. Ancak ilk zamanlarda oluşan yoğunluğun azalması nedeniyle Randevusuz ehliyet alınabilir hale geldi.

Randevu Almadan Ehliyet Alımı Mümkün mü?

Ehliyet alımı öncesi sınıfına göre bu belgenin ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu ödeme için önünüzde birden fazla yol bulunuyor. Bu yollar üzerinden sizin adınıza çıkacak olan ehliyet parasını kredi kartından ödeme imkanı da alternatifler arasında. Dilerseniz de ATM’den ehliyet parası yatırma işlemi de yapılabilir. Bu ödeme işlemi sonrası dilediğiniz nüfus müdürlüğünden yeni ehliyet alımındaki işlemlerinize başlayabiliyorsunuz.

Nüfus Müdürlüklerinin İş Yükü Belirleyici

Nüfus Müdürlüklerinde oluşan yoğunluklar nedeni ile randevulu sisteme geçilmiş ve buna rağmen yoğunluğun önüne geçilememişti. Geçmiş dönemlerde ehliyet, pasaport işlemleri Emniyet güçlerince veriliyordu. Bu durum kısa süre önce İçişleri Bakanlığının Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne geçti. Bu durum müdürlüklerinde yoğunluğa neden olması ile bakanlıkta bazı tedbirler almak zorunda kaldı. Burada ilk etapta yeni personel alımları yapıldı. Nitekim bu durum işleri biraz rahatlatmış olsa da yeni kimlik dağıtımı, pasaport ve ehliyetler ile iş yükünün artması aksamalara neden oldu. Zaman içerisinde oturan bu sistem ile kimliğini ve diğer belgelerini alan sayısındaki artış ile durumlarda değişiklik oldu.

Ehliyet Alımları Nüfus Müdürlüklerini İmkanlarında

Ehliyet alımları ile mevcut ehliyetlerin değiştirilmesi yoluna gidilmesi ayrı bir yoğunluk oluşturdu. Buna rağmen Nüfus Müdürlükleri vatandaşı mağdur etmemek adına mesaiye kalmaya başladı. Zaman zaman da artan iş yükü ile hafta sonları da açılan daireler sayesinde bir çok vatandaş hizmetini almış oldu. Bu yoğunluğun geçmesi vatandaşa yaradı. Nüfus olarak yoğun bölgelerde Nüfus Müdürlüklerinin iş yükü nedeniyle alınan hizmetler uzuyor olsa da tüm bu olumsuzluklara rağmen randevusuz ehliyet alma işlemi yapılabilenler arasında bulunuyor.

Yeni kimlik ücreti ödeme  işlemi gibi ehliyet ücretleri PTT şubelerinden de ödenebiliyor. Burada ödeme işlemi için TC no önemli iken hizmet almak adına randevusuz ehliyet alma işlemi yapabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.