Kredi Almanın Yolu

Randevu Almadan Yeni Kimlik Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır?

23.12.2021
2.334
Randevu Almadan Yeni Kimlik Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır?

Verilecek yeni kimlikler için randevu almak zorunlu mu? Yeni çipli nüfus cüzdanımı randevusuz nasıl alırım, Randevu almadan Nüfus Müdürlüğüne gidersem kimlik alabilir miyim?  gibi sorularınız bulunuyorsa lütfen makalemizi inceleyin. Zira beklenmedik durumlar sizi yorabilir.

Randevu Almadan Kimlik Alabilir miyim?

Yeni alınan karar sonrası pilot bölgelerde kullanılan çipli kimlikler Türkiye’de herkese dağıtılmaya başladı. Bu aşamada kişiler hem merak için hem de yenilemek için çipli kimlik kartı alımı için Nüfus Müdürlüklerine akın etti. Parmak izi alımı ile zaman alan yeni kimlik başvurularında öncelikli olarak randevulu sistem ile randevu saatinde gidilmesi gerekiyordu. Fakat İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus Genel Müdürlüğü attığı adımlar ile sözleşmeli personel alımı yoluna gitti. Böylelikle ihtiyaç olan personel ile ve zaman içerisinde kimlik dağıtımının yapılmasının ardından artık randevusuz olarak yeni kimlik başvurusu yapılabiliyor.

Nüfus Müdürlüğüne Randevusuz Gitsem Yeni Kimlik Alabilir miyim?

Yeni kimlik alımları için üç yıllık bir zaman dilimi olmasına rağmen kayıplar ve yeni cüzdan talepleri neticesinde ilk aşamada önemli bir yığılmalar söz konusu olmuştu. Bu durum bazı ilçelerde çok yoğun olarak yaşanırken bazı ilçelerde ise hiç vatandaşın olmaması dijital ortamlardan randevu alınması nedeniyle iş yükü az olan bölgelere randevu verilebiliyordu. Örneğin Antalya’nın Kepez ilçesinde yoğun bir yeni kimlik başvurusu bulunurken nüfusu daha az olan Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde hiç kimsenin de gelmediği olabiliyordu. Bu duruma dijital olarak yapılan randevu başvuruları ile son verilmiş olsa da, vatandaşlar yol uzaklığı nedeniyle bu ilçelere gitmekten de imtina ediyor.

Yeni kimlik almak istiyorsanız burada kesinlikle bir randevu almanıza gerek yoktur. Bunun için Türkiye’de istediniz il ve ilçe Nüfus Müdürlüğüne kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Ancak girişte bulunan sıralardan almanız ile beklemek zorunda kalabilirsiniz. Randevu sistemi kişilere hizmet vermek adına personel adına 10 dakikada bir randevu vermektedir. Bu durum kişilerin zahmetsiz ve beklemeden kimlik alımı için randevu aldığını gösteriyor. Randevusuz başvurularda da beklemek zorunda kalacağınızı düşünerek randevu alarak gidilmesinde fayda olacaktır. Fakat acil bir işiniz bulunuyorsa ve kimliğiniz yoksa yapabileceğiniz çokta bir şey yoktur. Bunun için Nüfus Müdürlüğüne ziyaret etmeniz gerekir.

Başvuru Öncesi Ücretini Ödeyin

Yeni kimlik başvurusu yapmadan önce alacağınız kimliğin ücretini ödemeniz gerekiyor. Yeni kimlikler ücret karşılığı kişilere verilirken bu ücret nakit olarak alınmıyor. Anlaşmalı bankalar, PTT yada Bankamatikler yoluyla paranızı yatırabilirken aynı zamanda kredi kartınız ile interaktif vergi dairesinden de bu ücreti yatırabiliyorsunuz. Bunun için yeni kimlik parasını yatırmanın 5 yolu başlıklı yazımızı okumalısınız.

Yeni Kimlik Randevusunu Nasıl Alırım?

Yeni kimlik başvurusu yapmak istiyorsanız randevulu olarak gitmenizin zaman açısından en doğrusu olduğunu belirtmiştik. Bunun için Alo 199 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bunun yanında isterseniz internet üzerinden de randevu almak mümkün. randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ederek buradan kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport  yada adres kaydı yaptırabilmek için randevu alabiliyorsunuz. İnternet üzerinden randevu talebi için Ad soyad, TC no, Doğum Tarihi, Telefon, Mail bilgilerinizi ve güvenlik kodunu girmeniz yeterli oluyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.