Kredi Almanın Yolu

QNB Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

02.01.2020
1.610
QNB Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Kişiler yurt içi para gönderiminde başka bankalara EFT yoluyla para aktarımı sağlıyor. Bu aktarım mesai saatleri içerisinde olması gereken bir talimat ile gerçekleştiriliyor. Zira onaylar söz konusu. Para gönderimi talimatı verilmesinin ardından bazı durumlarda kişiler gönderilen paranın iptalini isteyebiliyor. Bu durumlardan birisi de QNB Finansbank EFT iptali olarak karşımıza çıkar. Peki EFT iptali söz konusu olur mu, Nasıl iptal edilir, Yada iptal ediliyor mu gibi sorularınız varsa makalemizi okumaya devam edin.

EFT İptalinin En Hızlı Yolu

QNB Finansbank EFT iptalinin en hızlı ve etkin yolu QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerini aramaktır. EFT iptalinin sağlanılması adına süre önemli bir husus. Nitekim vakit kaybetmeden Müşteri Hizmetlerinin numarası olan 0850 222 0 900 yada 444 0 900 numaralı hattı aramak gerekir. Teknik olarak internet bankacılığından talimat verdiğiniz EFT’nin iptali söz konusu değil. Bu nedenle kişiler iptal yolunu kendi internet şubesinde aramakta. Burada ise zaman kaybı söz konusudur.

Yapılan EFT yaklaşık 15 dakika gibi bir süre içinde karşı hesaba geçer. Bu durum bankalarda ve Merkez Bankasındaki yoğunluğa göre değişiyor olsa da bazı durumlarda 15 dakikadan daha kısa sürelerden de bahsetmek mümkün.

Enpara EFT İptali

Enpara hesabından EFT yapılması ile iptali çok daha kolay diyebiliriz. Zira şubesiz bankacılık hizmeti sunan enpara hesabınızdan para aktarımı için talimat verseniz dahi banka yetkilileri sizi bir süre sonra telefonla arıyor ve para aktarımı olduğunu, onaylayıp onaylamadığınızı soruyor. Bir güvenlik adımı olarak çok avantajlı ve doğru bir hizmetin olduğundan bahsetmeden geçemeyiz. Çünkü burada sizin talimatınız olmaması halinde paranızın başka kişilerin eline geçmesinin önüne geçiliyor.

Telefon Bankacılığından EFT İptali

QNB Finansbank ve ortağı konumundaki Enpara hesabınızdan EFT yapmanız halinde Merkez Bankasının ortak havuzundan sonra karşı bankanın hesabına geçer. Burada zaman kaybı ne kadar olur süre verilemez. Bazı durumlarda paranın hesaba geçmesi birkaç saati alabilirken bazı durumlarda anlık olarak geçer. Bu nedenle EFT iptali talebiniz olması halinde Merkez Bankasının havuzundan karşı bankanın hesabına geçmeden önce vermiş olduğunuz talimatın iptalini QNB Finansbank Telefon Bankacılığı üzerinden sağlamanız gerekir.

Para Karşı Hesaba Geçti Nasıl Geri Alırım?

Göndermiş olduğunuz para karşı hesaba geçmesi halinde EFT iptali söz konusu olmaz. Burada yapmanız gereken hesap sahibi ile irtibata geçip parının iadesini talep etmeniz olur. Fakat yanlış bir hesaba ve hesap sahibini bilmediğiniz birisine gitmişse burada çok bir alternatifiniz olmuyor. Hatta bu hesap sahibi hakkında bilgi edinmeniz bile çok zor. Çünkü bankalar müşterilerine ait bilgileri vermezler. Karşı hesap sahibi paranın yanlış gönderildiğinden bahisle şubeye başvurması halinde ki bu kişinin insafına kalmış bir durum paranız size iade edilebilir. Bu nedenle para gönderimlerinde kime gönderildiği hakkında bilgi edinmek adına talimat sonrası adı ve soyadının ilk iki harfi hesap numarasını girilmesi sonrası görünür. Burada dikkat etmek lazım.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.