Kredi Almanın Yolu

PTT Yeni Kimlik Parası Yatırma Nasıl Yapılır?

23.12.2021
882
PTT Yeni Kimlik Parası Yatırma Nasıl Yapılır?

Önünüzde alternatif bir çok kanal olmasına karşın almak istediğiniz TC kimlik kartınızı yada yeni adıyla Yeni Kimlik bedelini PTT şubesinden yatırma talebinde olan vatandaşlarda bulunuyor. 2022 yılında Yeni kimlik ücretleri 37,50 TL ve kayıp halinde ödenmesi gereken tutar ise 75 TL olarak belirlendi.

Yeni kimlik alımları yaklaşık iki yıldır devam ediyor. İlk etapta randevulu sisteme bağlanmasının ardından dağıtılan milyonlarca kimlik sonrası biraz daha hafifleyen yeni nüfus cüzdanı talepleri istediğiniz nüfus müdürlüğünden yapılabiliyor. Bu talep öncesi kişiler randevu da alabilir. Ancak randevusuz kimlik alımları da yapılabilenler arasında olsa da öncelik bu hizmetin ücretini ödemek. Bu anlamda birden fazla yol karşımıza çıkıyor. En kolay yol ise bulunduğunuz bölgeye en yakın PTT kimlik için para yatırma ile olabilir.

PTT Yeni Kimlik İçin Para Yatırma

Türkiye’de hizmete giren yeni hükümet konakları bu anlamda çok elverişli yerler. Neden diye soracak olursanız artık yeni binalarda geleceğe yönelik yapılan yatırımlar arasında geniş alanlar bulunuyor. Bu sayede de vatandaşa hızlı ve kolay hizmet vermek adına yeni hükümet konakları içerisinde PTT şubeleri kurulma yoluna gidiliyor. Ülkede yapılan bir çok işlem için PTT vatandaşa kolaylık sağlayan unsurlar barındırıyor. Para gönderme, alma, posta gönderimi ve takibi. Devlet adına HGS ve bunlar gibi bir çok hizmetin ücreti bu mecralardan ödenebiliyor. Ödemenin yolu ise nakit olarak yapılıyor. Burada özellikle nüfus müdürlükleri ile aynı binada olması kimlik alımı için başvuru öncesi paranızı yatırarak işlemlere başlama imkanı veriyor. Kişilere yeni kimlik ücreti ödemenin beş yolu olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bu yollardan birisi olan PTT kimlik için para yatırma nakit ile kişinin TC numarası üzerinden gerçekleştiriliyor. Burada kredi kartı geçerli olmadığı için paranızı peşin olarak elden ödemeniz gerekli.

PTT Yeni Kimlik Parası Nakit Yatırılıyor

PTT yeni nüfus cüzdanı ödeme işleminde TC numarası önemli bir husus. Burada ödeme yaparken doğru numara vermeniz başkasının kimlik parasını ödemenizin önüne geçer. Bununla da kalmaz ödeme yaptığınızı sanırsınız ve nüfus müdürlüğünde sistemde ödeme görünmediği için işleminizi de yapamazsınız. Yatırılan ücretlere dair hususlar Nüfus Müdürlüğünün MERSİS sisteminde görünmektedir. Aksi takdirde görevli memurlar bu işlemlere başlayamamaktadır.

PTT Kimlik ücretinde TC Numarası Önemli

Ödeme yapıldıktan sonra iptali söz konusu olmadığı için burada ödeme sırasında size verilen dekontta ödeme yapılan kişinin TC numarasının kontrol edilmesi doğru olur. Siz ödeme esnasında PTT görevlisine doğru TC numarası vermiş olsanız dahi kişilerin hatası olabilir. Yanlış duyulabilir, okunabilir. Burada yanlışlık olmaması için ayrıca görevliye üzerinde numara yazan eski kimliğinizi vermekte doğru adım olabilir.

ATM’lerden de yatırım ile doğru bir kolaylık olan yeni kimlik ücreti ödeme herkesin yapabileceği bir adım değil. Zira kafası karışan da olabiliyor. Bu nedenle PTT yeni kimlik için para yatırma mantıklı adım olabilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.